Happy (2008)

Je Poppy happy a lucky? Toť otázka. I když se zpočátku může zdát, že je Poppy stále šťastný prosťáček, postupně dostaneme možnost vidět i jinou část její osobnosti a vyvstane otázka, nakolik je tahle křiklavě barevná rozesmátost jenom fasádou, vědomým, třeba i čistě racionálním rozhodnutím. Jsou situace, které vyžadují vážný přístup. A ten zbytek? Můžeme si vybrat? Nemůžeme? Každopádně je zajímavé Poppy sledovat a přemýšlet, co se jí asi honí hlavou. Škoda jenom toho doslovného konce.

Vzhůru do oblak (2009)

Staříci vracejí úder. Nejdříve se vrátil John Rambo a odhodlanější než kdy dřív rozstřílel všechno na kousíčky. Poté se vrátil Indiana Jones a, aniž by se výrazně zadýchal, na sto způsobů se prodral divočinou, našel další poklad a ještě se seznámil se zajímavými...tvory. Carl Fredricksen se nevrací, ale vitalitu má na svůj věk možná větší, než oba předchozí pánové dohromady. Bohužel. Takhle se ze sympaticky (a přesvědčivě) nerudného staříka stane fádní (a nepřesvědčivá) akční loutka, a to zrovna v okamžiku, kdy od něho čekáme konečně nějaké to zajímavé dobrodružství. Kromě Carla tu máme roztomilého malého skautíka, mimózního ptáka (kříženec kukačky zemní kohoutí a blbouna nejapného, na tripu), hláškujícího a potenciálně vtipného Psa (ten se ale bohužel kvůli nešťastnému dabingu, kdykoli promluví, promění v lišku...tedy Lišku), nevýrazné stádo zlých psů a potom dalšího, obdivuhodně vitálního staříka nad hrobem. Ten má roli záporáka a bohužel není výrazným excentrickým magorem, jak by napovídalo jeho prostředí, ani není stylový jakýmkoli jiným způsobem, prostě suchý, nevýrazný padouch. A to vše se odehrává ve skalách a mrtvé džungli. To vymírání druhů je asi vážnější, než by člověk myslel. Napadá mě, že je možná škoda, že neumřel dřív Carl, s Ellie by určitě byla mnohem větší zábava. Úvodní desetiminutovka je na plný počet.

Dvojí hra (2009)

Zprávy o tom, jak je scénář hrozně složitý a překombinovaný mě od tohohle filmu odradily...ale naštěstí jenom na chvíli, protože tak ve skutečnosti vůbec není. Děj je krásně přehledný, rozseknutý na dvě částí (minulost-flashbacky a současnost), které na přeskáčku doplňují dílky příběhové skládačky. Na rozdíl třeba od Mementa jde děj chronologicky a obě části se navzájem doplňují a ne, jak jsem někde četl, že staví předchozí vývoj na hlavu. A ten poslední dílek...:) Takže celé je to příjemně hravé, tempo je většinou tak akorát, nikam se nespěchá, ale tam, kde to má působit napínavě, to tak opravdu působí, až člověk místy zapomene dýchat. A hlavní dvojce je skvělá, to napětí a jiskření mezi nimi působí dost oldschoolově (=střílí po sobě jenom slovy :) )...a je to fajn. :) Možná by to mohlo být o trošku kratší, ale jinak oba palce nahoru.

Proroctví (2009)

Místy krásné, ale jinak neuvěřitelný blábol. V podstatě duchovní dvojče nové verze Dne, kdy se zastavila Země.

Tron (1982)

Metropolis 80. let. Skoro. Zatímco Metropolis byl vizionářský a ovlivňuje filmový i skutečný svět do současnosti, Tron se ukázal být začátkem slepé uličky, ve které se motaly podivné existence představující bizarní Počítačové Světy, která snad skončila v polovině devadesátých let. A nebo ne? Už se pracuje na druhém dílu Trona. :) Vizuální stylizace je nadčasová, připadá mi jako kus 80. let prohnaný mlýnkem časoprostoru a vyplivnutý zpět do naší dimenze. Je to naivní, je to prkenné, ale celé to k sobě dokonale sedí.

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Jason Statham na place pořadu 'Ty největší shity z MTV'. Moderuje Eda Hrubeš... Red Band Promo bohužel neklamalo tělem. Jednička je adrenalinová mile anarchistická jízda. Dvojka je obyčejná sračka. V třetině jsem to vzdal. 2/10

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Moc překombinované. Směšný pokus o mytologii, směšná partička "superhrdinů" (čaroděj!) a z Freddieho, který byl v prvním díle děsivě zábavný, se stal ošuňtělý konferenciér s jednou dobrou hláškou na celý film ("Welcome to prime time, bitch."). Těch pár zajímavých nápadů a vizuálů z toho dělá snesitelné fantasy, ale na jedničku to rozhodně nemá. 50%

Moucha (1986)

Tragická romance s jedním z nejdojemnějších konců vůbec. A hnus hnus hnus, plné pytle hnusu.

Trainspotting (1996)

Nuda v Edinburghu, na drogách i bez nich. Pár vtipných momentů a vizuálních nápadů nezachrání to, že postavy jsou jenom figurky bez duše a celkově se film plácá odnikud nikam. Na rozdíl třeba od gangstarek Guye Ritchieho to není dost absurdní a našlapané akcí, aby to bylo zábavné, a není to ani dost dramatické, aby to dokázalo vyždímat nějaké emoce. Pokud bylo cílem ukázat, že feťáci (Skotové?) jsou nudní patroni, tak se to povedlo na výbornou, ale jinak je na filmu nejzábavnější přízvuk všech postav. A pokud jste Skot, tak i v tom máte smůlu.

Smrtihlav (1998)

Kde mám želvu? A slony! :) Moc mě nenapadá, co filmu objektivně vytknout, ale na mě to prostě nefungovalo. Jedním problémem je, že na mě záporáci působí groteskně a spíš než hrůzu ve mně vyvolali lítost. Těžká, cizácká atmosféra, zmatenost a dějová roztříštěnost je určitě záměrná a jako základ to je vynikající, ale pro mě se film nikdy nevyšvihne výš, jednotlivé části nezapadnou do sebe a zůstane tak pouze několik zajímavých existenciálních otázek. A nutkavý pocit vyběhnout ven, vyválet se v trávě, skočit do jezera/řeky moře a užívat si slunce s vychlazeným koktejlem v ruce. :)