Schindlerův seznam (1993)

Každý, kdo tento film viděl, pochopil, že pohyblivé obrázky jsou stejně cenný druh umění jako literatura, hudba, architektura apod. Profesionalita se tomuto filmu nedá upřít, ačkoliv ty kouzla s objektivy a stíny jsem nezaregistroval. Možná kvůli své neznalosti filmového umění, možná kvůli tématu a působivosti, které nedovolí všímat si "detailů". Zvládnout takto dlouhý film naplno scénáristicky i režijně je téměř nemožné. I Schindlerův seznam má svá slabší (zdlouhavá) místa, ale ten často kritizovaný závěr bych k nim neřadil.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Vědecká konference. Mech-žena - prototyp, který zatím neumí milovat. Slovo "láska", které na této konferenci zazní častěji než by se od této situace očekávalo. Pokrok se blíží. Čeho bude schopen nový model - robodítě? To jsou úvodní minuty A. I. Jde o působivý film plný napětí i dojemné atmosféry. Přiznám se, že v závěru jsem se zamotával, přesto jsem však do závěrečných titulků ani nedutal. Triky jsou základem tohoto filmu, ale žádný tam není jen jako ukázka "co už s nimi všechno jde na plátně vytvořit" (jak je tomu u Hvězdných válek). Byl jsem pln zvědavosti, jaký bude výsledek společné práce Kubricka se Spielbergem. Jejich filmy jsou značně odlišné - u Kubricka mě oslovily víc ty šokující než filosofické, u Spielberga zase víc vážný film než sci-fi. A co se nestalo? Výsledek mě příjemně potěšil. Za 5*. (...) A ty scény v roboaréně byly šokující, ne že ne!

Lásce na stopě (2001)

Takhle vstřícný romantický film jsem snad ještě neviděl. Film, z kterého čiší nápaditost a který chrlí pozitivní náladu! Poté, co pochválím herce a hudbu, musím ještě něco přidat (tenhle nádherný snímek si nezaslouží krátký komentář)... ;-) Narazil jsem na něj náhodou přes profil Kate Beckinsale. Nesmírnou radost mi udělal důkaz, že se v nenápadném filmu s mimimem televizních upoutávek skrývá takovéhle kouzlo! Nenapadá mě film, který by se pro zpříjemnění vánoční atmosféry hodil více. Nadchnul mě i přesto, že jsem ho viděl v červenci :-)

Pelíšky (1999)

Do mého filmového TOP žebříčku se Pelíšky nejspíš nikdy nedostanou, ale musím říct, že jde o neopomenutelnou ukázku toho, co je to fungující scénář, co jsou to výborné herecké výkony, zkrátka co je to kvalitní film! Z herců musím vyzdvihnout hlavně Miroslava Donutila s Jiřím Kodetem. Jejich odlišné postavy jsou vynikající. Šedesátá léta znám pouze z vyprávění, takže nemůžu hodnotit dobovou věrohodnost.

Krvavý diamant (2006)

Působivý příběh popisující hrůzy a utrpení občanské války v Sierra Leone. Co scéna, to fascinující záběry. Vynikající herecké obsazení!

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Geniální! To tak na úvod ;-) Film má DOKONALÝ SCÉNÁŘ, všechny postavy jsou perfektně zahrané. Zatímco Jáchym měl jen krůček k dokonalosti, Mareček tam bezpochyby došel. Taková vybroušenost - třeba scéna, kdy ve škole na schodišti Hujer předběhne otráveného Kroupu, nebo hláška (jedna z mých oblíbených): “Běda vám, BĚDA VÁM, jestli mi to nepůjde!“ :-D

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Sedmdesátá léta nepamatuji, přesto vím, jak výborné komedie v té době vznikaly. Když je film takhle dobře napsaný a natočený, má nejlepší předpoklady bavit další a další generace. A že se to Jáchymovi daří!

Troja (2004)

Já myslím, že Troja patří k filmům, které se dají nazvat pastvou pro oči. Povedené souboje - více než ten závěrečný (Achilles vs. Hector) mě zaujal boj o Helenu (Paris vs. Menelaus). Zajímalo by mě, které přehlídky bojovníků byly vytvořeny digitálně, které s herci či komparsisty, a které kombinovaně... Jelikož jsem vysazen na náročné filmy, zde rád těch 5* dám. A i ta hudba mi přišla dobrá.

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Arabela byla bez debat klasikou všech klasik v seriálové tvorbě. Pokračování s názvem Arabela se vrací už sice není klasikou, přesto je však vynikajícím pohádkovým seriálem (se zdejší většinou tedy musím nesouhlasit). Jako malý jsem tenhle seriál zbožňoval. I teď, když běží asi jednou za dva roky v televizi, mě vždy pobaví. Jako jeho předchůdce překypuje výtečnými nápady - zaujal mě například ten se strýčkem Pompo (aneb co může způsobit v říši pohádek ledabyle napsaná pohádková postava). Někdo to možná přestal sledovat při úvodních dílech s obrem (případně s Ruburakem snažícím se "uchytit" ve světě lidí), ale potom to jde strmě nahoru, děj je více propleten (což neberu vyloženě jako mínus!). Když tady čtu, jak se na tento seriál dívají spoluuživatelé, musím dodat, že i této "dvojce" nechybí humor a spousta hlášek.

Arabela (1980) (seriál)

Je někdo, kdo by neznal? Arabela je skutečně mistrovské dílo! Bravo, pane Vorlíčku a Macourku!!! Tento seriál je zážitkem pro diváka jakéhokoli věku (pro ty menší pochopitelně trvalejším zážitkem). I ten, komu pohádky vyloženě nevoní, zde musí ocenit přinejmenším tu profesionalitu - scénář a režie, herecké výkony (Menšík, Janžurová, LÁBUS...) A těch hlášek!!! :-D