Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Stále kouzelné. Dnes překrásná animace, tehdy určitě navíc pokroková. Trpaslíci a zvířátka jsou (technicky) více v popředí než lidské postavy, které nejsou tak propracované. Ale to se nám to hodnotí... po 70 letech :) Scénická hudba a grafická stránka filmu mi trošku připomínaly nejstarší díly Toma a Jerryho, kteří přišli na scénu o pár let později.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Docela příjemné překvapení. I přes soustavné (pro mnohé možná otravné) návraty k prvnímu dílu (ať už hláškami nebo dějem) je u této dvojky znát profesionalita autorů, s níž ji vytvořili. Přestože film nepřináší žádnou zajímavou dějovou kostru (zápletka = Cabadaj potká na sjezdovce učitele Kardu s Marikou, zavolá Radkovi a svolá třídní sraz), troufám si říct, že scénář je vcelku povedený (určitě ne špatný!). Téma filmu (v tomto případě značně pesimistické) by nemělo být primárním důvodem, proč jej shazovat i po stránce kvality a autorské nápaditosti. Herci byli přirození, neměl jsem u nikoho problém mu jeho postavu uvěřit.

Snowboarďáci (2004)

Na tohle jsem šel do kina absolutně bez nějakého očekávání. Bylo to teda už nějaký čas od premiéry, znal jsem jen ohlasy z mého okolí. ALE byl jsem více než příjemně překvapen! Je to zábava, dějově je to slušné a nejvíce mě pobavil Michal Novotný.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

To je slátanina!! Jenže zase tak zpracovaná, že mi ty dvě hodiny strávené u tohoto filmu docela utekly. Triky sice velkolepé, ale v některých místech mírně parodické (třeba scéna s Jediem, kterého udrží lano připomínající spíš trochu silnější nit). U některých filmů bych si triky nedovolil komentovat, ale Hvězdné války jsou na nich založeny, takže co jiného hodnotit? V Epizodě II přibyla oproti jedničce romance a pár hlášek, takže i zde - této slátanině (omlouvám se, že se opakuji, ale nenapadá mě výstižnější slovo pro tuto podivnou sci-fi) - dávám nadprůměrné hodnocení.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Mé první setkání s Hvězdnými válkami. Asi tak deseti znásobené tempo Kubrickovy 2001. Plejáda filmových triků je pozoruhodná, ale kdo se má v tomhle ději vyznat? Ono když se podaři spojit tolik podivností a vytvořit velký chaos, tak tam pak tvůrci můžou cpát další a další postavy, lokality, a diváci jako já jim to sbaští.

Strašáci (1971)

Já tyhle masakry v domech na okraji světa během tmavé noci prostě nemusím. Dlouhý film, který ani neví, co je v něm vlastně zápletkou. Někde hodinu a půl se seznamujeme s postavami (a že jich není málo...), abychom pak na konci byli svědky toho, že přežije pouze dvojice hlavních hrdinů a hlavní záporák. Mimochodem toho hlavního záporáka si zahrál David Warner alias komorník Lovejoy z Titanicu ;-)

Stydlivý polda (2000)

Průměrná krimi komedie, která sází na hvězdy v titulních rolích. Nic víc, nic míň. Dokoukat se to ale dá...

Sudá a lichá (1978)

"Hele, koukni se na to. Něco neklape... Tenhle by neměl vyhrát. - Voklepni to." zazní na začátku filmu. Děj této vynikající bláznivé komedie se odehrává v hráčském prostředí, při pokeru, sportovních soutěžích, na autodromech atd..... Z velké části je to samozřejmě založeno na rvačkách, ale je tu i situační humor. První polovina filmu je rozhodně bohatší (jak naznačil Legas), pak je "pauza", ale příběh vrcholí vynikající partičkou pokeru s největším šéfem bandy...

Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV film)

Scéna na začátku filmu u okénka Ztrát a nálezů je opravdu originální, monology hlavního hrdiny Tomáše Krchňáka jsou zezačátku účelné, ale ke konci filmu působí trochu nezáživně. Co se týče hlášek, tak v tomto filmu jich příliš není, nicméně mě zaujala tato: Pošťák předává Krchňákovi telegram, ten mu ho bere, načež se pošťák zeptá "Vy jste Krchňák? Odp.: No dyť vidíte!" :-)

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

První polovina je na akční film hodně slabá. Podobné zásahy speciálních jednotek v kdejakém krimiseriálu ve mně vyvolají napětí - i když je to často o tom samém -, ale tohle vyloženě vzbuzuje nezájem. Když jsem film takhle brzo odepsal, ten (podle některých nepovedený) závěr mi tam nevadil, ba se mi líbil. Aspoň se dělo něco, co připomíná akční film. Nápaditost a realističnost je věc jiná...