Air Force One (1997)

Když jsem film viděl jako malý, nějaký čas jsem to pak rozdýchával - Oldmanova záporáka v tomto filmu u mě tudíž nepřekonal ani Stansfield v Leonovi, kterého jsem viděl o několik let později. Když ohodnotím tu filmařskou stránku - režie, kamera, střih, herecké výkony - musím dát 80 %.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Vědecká konference. Mech-žena - prototyp, který zatím neumí milovat. Slovo "láska", které na této konferenci zazní častěji než by se od této situace očekávalo. Pokrok se blíží. Čeho bude schopen nový model - robodítě? To jsou úvodní minuty A. I. Jde o působivý film plný napětí i dojemné atmosféry. Přiznám se, že v závěru jsem se zamotával, přesto jsem však do závěrečných titulků ani nedutal. Triky jsou základem tohoto filmu, ale žádný tam není jen jako ukázka "co už s nimi všechno jde na plátně vytvořit" (jak je tomu u Hvězdných válek). Byl jsem pln zvědavosti, jaký bude výsledek společné práce Kubricka se Spielbergem. Jejich filmy jsou značně odlišné - u Kubricka mě oslovily víc ty šokující než filosofické, u Spielberga zase víc vážný film než sci-fi. A co se nestalo? Výsledek mě příjemně potěšil. Za 5*. (...) A ty scény v roboaréně byly šokující, ne že ne!

Amadeus (1984)

Amadeus patří zřejmě k těm mírně náročnějším filmům. I přes svou délku nenudí, ale - po jeho zhlédnutí na mě působil jako dokument, který mě poučil, poskytl zajímavé informace, které jsem předtím nevěděl, a tak není třeba se na něj koukat znova.

Americký gangster (2007)

Film jako takový nijak extra nepřekvapí, ale tak šokující pointu - uznávám - Scorseseovky nemají. Přestože závěr filmu jsem sledoval s otevřenými ústy, nemůžu kvůli zdlouhavé a nudné první polovině jít s hodnocením nad 3*.

Apollo 13 (1995)

Kosmonautika mě nikdy moc nezajímala, na tomto filmu oceňuji hlavně technickou stránku. Člověku, který v tehdejší době nebyl na světě a jména těch všech kosmonautů zná jen z doslechu, film nijak závratnou porci napětí nepřichystá. Zfilmovat skutečnou událost (zvlášť z moderní historie) je velmi náročné a zde hodně zaujme plejáda známých herců.

Arabela (1980) (seriál)

Je někdo, kdo by neznal? Arabela je skutečně mistrovské dílo! Bravo, pane Vorlíčku a Macourku!!! Tento seriál je zážitkem pro diváka jakéhokoli věku (pro ty menší pochopitelně trvalejším zážitkem). I ten, komu pohádky vyloženě nevoní, zde musí ocenit přinejmenším tu profesionalitu - scénář a režie, herecké výkony (Menšík, Janžurová, LÁBUS...) A těch hlášek!!! :-D

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Arabela byla bez debat klasikou všech klasik v seriálové tvorbě. Pokračování s názvem Arabela se vrací už sice není klasikou, přesto je však vynikajícím pohádkovým seriálem (se zdejší většinou tedy musím nesouhlasit). Jako malý jsem tenhle seriál zbožňoval. I teď, když běží asi jednou za dva roky v televizi, mě vždy pobaví. Jako jeho předchůdce překypuje výtečnými nápady - zaujal mě například ten se strýčkem Pompo (aneb co může způsobit v říši pohádek ledabyle napsaná pohádková postava). Někdo to možná přestal sledovat při úvodních dílech s obrem (případně s Ruburakem snažícím se "uchytit" ve světě lidí), ale potom to jde strmě nahoru, děj je více propleten (což neberu vyloženě jako mínus!). Když tady čtu, jak se na tento seriál dívají spoluuživatelé, musím dodat, že i této "dvojce" nechybí humor a spousta hlášek.

Armageddon (1998)

Z úcty k Apollu 13 by si to zasloužilo o hvězdičku méně (nějaký čas se mi tyto filmy dokonce pletly, což po zhlédnutí tohoto rázem přestalo...), ale i přes některé scény, které mohou diváka čekajícího něco víc naštvat, jsem se nenudil.

Atentát (1964)

V roce 2004 jsme byli se základkou v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde nám pustili závěrečné scény (obléhání kostela) z tohoto filmu. Mé první setkání s tímto snímkem bylo pro mě tedy velmi působivé, když jsem se chvíli díval na plátno a chvíli na vchod do krypty, kde se odehrály tyto události. Tím druhým setkáním byla televize, kde jsem to viděl celé a znovu se mi tajil dech. Úžasné herecké výkony, perfektně natočené. Výjimečný film!

Auta (2006)

Začátek je nejsvižnější ze všech animáků, které jsem zatím viděl. Když se však hlavní hrdina Blesk McQueen dostane do Kardanové lhoty, nastane na chvíli trošku pomalejší a méně zdařilá část filmu. Pak se ale rozjede příjemný příběh - sem tam s nějakou hláškou, nějakým tím ponaučením (to k těmhle filmečkům pro děti i dospělé přece patří, ne?) Technicky opět úchvatné, počínaje pokrokovou animací a nepostrádaje filmařský cit autorů - od povedeného scénáře po perfektní prolínání jednotlivých scén (hlavně těch ze stadionu). A vyjádřit animákem nějaké poselství nebo dojmout - v tom Pixaři nemají konkurenci ... "Čas od času je fajn trochu zpomalit."