• Válečný

Teror na kolech (1987)

Sakra co to mělo být? Připadlo mi to jako nějaká válečná satira, ve které působí válka strašně až humorně a humor mi nepřipadal vůbec srandovní. Takhle válka nevypadá ani pokud se jedná právě o humornější pojetí. Je to něco mezi Tucet špinavců a Sedmou rotou, ale o několik stupňů horší. První půlka, naprosto zdrcující a tragické. To, že tam němečtí vojáci mluví anglicky a jezdí v eSUvéčkách, bych snad pochopil, protože přece jenom rozpočet byl asi velmi malý, ale jejich chování a reakce, to bylo něco strašného. Druhá půlka byla už akčnější, i když stále plná nelogičností a dalších pitomostí, ale už se na ni dalo koukat. Opravdu nevím, co se na tom lidem líbí, mě to totiž připadlo tak trapné, až to pěkný není. Kdyby nebylo té druhé půle, bylo by to ještě horší.

Kung Fu Panda (2008)

Kung Fu Panda je pro mě nadprůměrný animák. Animace je strašně pěkná, příběh asi nikoho nepřekvapí, protože je přesně takový, jaký má mít správný animák, a ten je v zásadě u každého podobný. Co mě ale překvapilo, tak byl velmi dobrý humor. Tak dobrý jsem to nečekal, protože jen postavička Pandy je kapitola sama o sobě. Tlouštík, který se chce stát Dračím bojovník, vypada ve všech ohledech strašně legračně, dělá skvělé grimasy a ještě si u toho futruje břuch. Záporák je taktéž skvělý. Neviděl jsem to v originále, ale přesto mohu říct, že dabing není špatný. Po dlouhé době jsem viděl nějaký animák, a jsme rád, že to byla právě Kung Fu Panda, kterou řadím k tomu lepšímu.

Mezi nebem a peklem (1956)

I když se jedná o klasický válečný film z padesátých let, tento je narozdíl od většiny doopravdy jen válečný. I když tam je krátká scéna odehrávající se před válkou, tak i ta byla působivá a do přiběhu dobře zapadla. Jinak se jedná čistě o válečný film, kde jsou velmi dobré bojové scény, a není jich málo. Dokonce i prostředí Pacifiku nebylo na obtíž, naopak bylo dobře vykresleno. Já mám totiž s filmy z Pacifiku z tohoto období ne moc dobrou zkušenost. Tento film mě mile překvapil a rozhodně pro válečné nadšence doporučuji.

Železný kříž (1977)

Železný kříž je unikátní (proti)válečný film. Jednak jako jeden z mála zobrazuje válku z pohledu německé armády, a jednak, a to je rarita (když neberu v potaz sovětskou tvorbu), ukazuje válku na východní frontě. A tento film ji ukazuje přesně takovou, jaká byla, tedy strašnou a demoralizující. A ač to může znít podivně, i v německé armádě se našli muži, kteří nezdíleli ideály tehdejší doby, a podle toho se také chovali. Film nám servíruje kvalitní bojové scény a bojující prostředí, které mi připadaly až nervydrásající. Nakouknem ale i do psychiky jednotlivých postav a jejich reakce na dané události. Opravdu škoda jen toho jazyka, protože by se slušelo, aby Němci mluvili německy.

Night of the Living Jews (2007)

Antisemitismus plný absurdních scén spojený se zombie. Zní to neuvěřitelně, je to naprostá blbina, amtersky zahraná, ale smál jsem se. Jen by mě zajímalo, kde se na takové věci chodí :-)

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Když jsem to viděl poprvé, zdálo se mi to strašně překombinované, kde člověk neví kdo je kdo, kde se tam vzal ten a ten a spousta dalších šíleností. Po druhém zhlédnutí jsem nabyl dojmu, že je to stejná šílenost, ale už jsem v tom viděl jakýs takýs příběh a neměl jsem v tom guláš. Proto také zvedám hodnocení na konečné 4 hvězdy a 75%, protože jsem se u toho bavil mnohem víc než poprvé. Ty tři hodiny jsou možná hodně, ale když skoro v každým okamžiku nějaká postava něco plácla, vždy jsem se zasmál. Hlavně dvojka Johny Depp a ten pirát s dřevěným okem. Ti mi to neuvěřitelně zpříjemnili. Závěrečná bitva ve vodním víru byla tak hektická, že jsem si přál, aby už skončila (v dobrém slova smyslu :-). Ty peníze tady jsou vidět na každým rohu, a když k tomu připočítám skvělý herce a hudbu Hanse Zimmera (mimochodem soundtrack ze trojky je určitě ten nejlepší), vyjde mi z toho dobré, místami přehnané pokoukáníčko, které je asi nejhorší z celé trilogie, ale pořád zábavné.

Dál než se zdálo (2010)

Americký romantický komedie mě moc neberou, proto si vybírám jen ty, u kterých mám dojem, že by mohli za něco stát. Dál než se zdálo mi padlo do oka pro příjemné duo Justin Long a Drew Barrymore a i když se u takových filmů jedná vždy o stejný mustr příběhu, tak tato komedie je doopravdy i komedií a ne jen romantikou. Několikrát jsem se od srdce zasmál, protože tam byly už tak vtipný scény a když do toho některej ten Longův kámoš něco plácl, bylo vymalovaný. Takže jedná se o pohodovou komedii s dobrými a příjemnými herci (i když taková Christina Applegate mi někdy lezla pořádně krkem :-), u které se pobaví i lidé, kterým romantika moc neříká.

Ďábelská brigáda (1968)

Klasický válečný film, o kterém jsem se dozvěděl teprve nedávno. A už podle herců jsem tušil, že půjde o válečňák v tehdejší době hitový. A opravdu tomu tak je. Půlka filmu se odehrává ve výcvikovém táboře, ta druhá je už ve válečné vřavě v Itálii. A nutno podotknout, že válečné scény jsou velmi hektické, hlavně ta na skále. Někdy to na mě ale působilo dost legračně, a to na vážnosti vůbec nepřidalo. Třeba přepad města, kdy vše šlo jak po másle, Němců zajato jak mravenců a přitom žádná ztráta. A dost mě udivila i mapa která byla několikrát v záběru, byla totiž někdy z padesátých let, kdy Německo bylo rozděleno. Ale i přes tyto zkraty je to po válečné stránce povedený film, na který se dívá svižně, proto dám vyšší hodnocení, také i za herce, kteří se mi velmi páčili.

Oči války (2009)

Je to přesně tak, jak píše Malarkey. V dnešní době všechny zajímají pouze sračky ze šoubyznisu, kde kdo koho nasral nebo zmlátil, nebo fotka nějaké celebrity, které se podařilo vyfotit kozy. Toto je ale příběh o úplně jiných fotkách. Na těchto fotografiích je zobrazeno pouze utrpení a bolest. Je to příběh fotografa, který je součástí války v Kurdistánu na konci osmdesátých let, který přežije jen tak tak. Jeho utrpení ale začíná, až když se vrátí domů. Tyto lidi jen obdivuji, protože oni, stejně jako vojáci, musí žít s tím, když příjdou o svého kamaráda, až do smrti. Osobně jsem čekal, že se bude děj odehrávat převážně v Kurdistánu. Nakonec většina se odehrávala doma, o to ale byla působivější. Kolikrát mi až zamrazilo u některých scén, třeba u té, kdy Colin hledal lebky pro přeživší příbuznou. Ta mě opravdu dostala. Když už jsem se zmínil o Colinovi, ten mě příjemně překvapil. Jeho výkon byl velmi emotivní. Celkově je to tedy velmi působivý pohled na povolání válečného fotografa, který přesně vystihuje, co dokáže udělat válka z člověkem.

Četa (1986)

Četa je ukázkový film, ve kterém je bez okolků a s naprostou reálností zobrazena absurdita války. Oliver Stone tak natočil zřejmě svůj nejlepší film, ve kterém mladý Američan v podání Charlieho Sheena zažívá na vlastní kůži hrůzy války ve Vietnamu. Místami to na mě působilo až dokumentaristicky, chvílemi jsem na to nehnutě zíral a říkal si, jaká může být válka svině. Takové peklo bych nechtěl zažít za nic na světě. Čest těm klukům, kteří byli součástí tohoto tažení. Filmařsky Oliver dokázal výborně skloubit toto peklo s příběhem jedné čety, ve které se bojuje i mezi dvěma muži. I když jsou oba nepostradatelní v bitvě, jednomu slovo lidskost nic neříká, druhému naopak ano. A právě na tomto příkladu je vše ukázáno bez příkras. Herci skvěle zvládli své role a prostě jim všechno žerete, všechny ty sračky a nemorálnost a někdy i chvíle příjemnějšího charakteru, prostě pouze tak, jak to cítí samotní vojáci. Četa je tak šokující a pravdivou studií války, která se s ničím a s nikým nesere.