Yuma (2012)

Tak moc bych si přál žít v této době. V době, kdy jeden člověk něco znamenal a dokázal leccos změnit. Mularuk, který předhazuje život v pohraničním Polsku velmi svižným a silným příběhem si u mě zasloužil uznání. Škoda jen, že těch výstřelů a pěstí nepadlo trochu více. Zdařilý kousek, kde si každý najde to své, to, za co mu stojí fandit hlavním hrdinům.

30 minut po půlnoci (2012)

Asi bych si představoval méně komorní zpracování tak velkého a kinematografií dosud neprobádaného tématu jako je dopadnutí Usámi Bin Ládina... Kdyby měl celý film stejné tempo jako jeho druhá polovina, byl by divácky atraktivnější než tomu bylo ve skutečnosti. K. Bigelow však dala přednost vyjádření zdlouhavého byrokratického procesu uvnitř CIA, a tak se první polovina stala příliš únavnou předehrou k tomu, aby se divák mohl dostatečně soustředit na samotný akt. I přesto toto drama stojí za shlédnutí. Zásluhu na tom mají zejména charisma J. Chastain a jedno z největších témat světového terorismu, které dodávají snímku ten správný šmrnc.

Zatímco spíš (2011)

Po mírně pozérském ale o to více atmosférickém REC a velmi vizuálně zajímavém ale o to méně atmosférickém REC 2 jsem si nemyslel, že Balagueró natočí komedii. Možná to bude tím, že z tvůrčí dvojice vypadl(o) Paco Plaza. Každopádně Zatímco spíš je hodně zajímavý film. Má specifický rukopis, přesný, a přitom ne příliš od děje odvádějící pozornost, vizuál, dějově staví na absurdních situacích, které rozbíjí vážnou tvář filmu a do určité míry diváka nechávají sympatizovat se záporákem. Balagueró tak potvrzuje, že REC nebyla pouze sázka na šťastnou kartu a opravdu umí.

Oddělen (2011)

Tyhle rádoby psychologické filmy o lidské trosce jsou opravdu jen pro vybrané spektrum lidí. Já osobně soucítím s lidmi, kteří mají osobnost založenou na skutečnostech a podobnostech v příběhu, ale pro běžného a citově neorientovaného diváka je to spíše "uklidňující film", kterým chce zakončit pracovně strávený víkend, protože Brody se dobře poslouchá, jeho herecký výkon je docela přesvědčivý a s tématem o sociálním vyloučení se setkáváme teď a denně. Příběh hloubku má, ale nechtějte po mně, abych se v něm pitval, na to jsem moc rád, že žiju, jak žiju. Chápu, že myšlenka odrazu naší současné doby je více než zřejmá, ale Tony Kaye tímto přístupem bohužel nic nezmění. Nadprůměrný snímek, který prozatím nemám s čím porovnávat. Třeba později hodnocení stáhnu.

Inspektor Regan (2012)

Prvotřídní policejní nářez, kde si nikdo nebere servítky a prostě ti jednoduše rozmlátí hlavu pálkou nebo tě uškrtí na telefonním sluchátku. Takovéhle policejní nasazení se mi moc páčí. Navíc, když podobnou věc jsem naposled zažil u seriálu policejní odznak, rozhodně tuto smršť, která se během 170 minut prohnala mým počítačem, určitě ocením. Chápu, že dost z vás může být rozhořčeno a může tvrdit "A.C.A.B.", ale já si na tomhle částečně mastím mé ego. A ti bastardi si nic lepšího nezasloužili.

Květy války (2011)

Lidé by se měli nejprve uvědomit, co vlastně chtějí. Jestli vizuálně propracovaného Ryana z tisíce vystřílenými ranami nebo slovní přetahovačku s Čínskou armádou. Flowers sice nenabízejí ani jedno na stoprocent, ale perfektně diváka posadí do křesla. Bale si se svými čínskými kolegy perfektně rozumí, válečné scény jsou na výborné úrovni a samotný prostý příběh není žádným ultraturbovýmyslem, ale svým podáním působí dosti uvěřitelně. Možná je to moje zaujatost, že jsem podobný film ještě neviděl, ale 85% dám s klidnou hlavou.

Patrola (2012)

Konečně policejní film, ve kterém se pořád něco děje. Scénář je velmi jednoduchý, ale během "hluchých" míst máte alespon zdání, o čem se mluví a není třeba vycpávkových situací, které by jen zbytečně natahovaly pasáž. Přepínání mezi úhly snímání není konečně nudné, ale svižně sestříhané a ve výsledku je i vizuální stránka perfektní. Oba hlavní aktéři se do role vžili a spolu s Ayerem vytvořili strhující kriminálně-akční podívanou. Víc takových filmů.

Divoši (2012)

Návratem do světa drog a násilí udělal matador Oliver Stone určitě správný krok, protože jsou to očividně prostředí, která mu víceméně sedí a poskytují mnoho prostoru jeho provokativnímu stylu vyprávění. Příběh sám o sobě sice není v hlavní ose příliš složitý, ale zato obsahuje celou řadu zajímavých zvratů a uvěřitelných situací. Jeho zpracování se pak vyznačuje výbornou kamerou, která udržuje napětí a podporuje atmosféru střídajících se žánrových sekvencí, neustávajícími změnami rytmu a perfektním hereckým obsazením. 75%

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Poslední zápas Pepika Hnátka vyhrál především v tom, že splnil všechna očekávání, která do něj byla z hlediska kvalit seriálu vkládána. Jedna hláška střídá druhou, přičemž některé nejsou pro neznalce seriálu. A Krobot, ten je nejlepší představitel hesla: Fotbal, ten ho nezabíjí. Fotbal je totiž to jediné, co ho ještě drží při životě.