John Wick: Kapitola 4 (2023)

Stejně jako mě kdysi na zadek posadil John Rambo, později Jason Bourne a Liam Neeson - John Wick překonal veškeré formy na všech frontách. John Wick je sice jen akční jízdou plnou intrik a zrad, ale rámec, do kterého je celý příběh zasazen je prostě fenomální. (Žádná policie, široké spektrum použití zbraní, lokace, nepřátelé) - tohle vše splňuje ultimátní řež, která má neopakovatelné kouzlo. Scéna z ptačí perspektivy sice z filmu nedělá veledílo, ale celá to posunuje na úplně jiné rozměry. Chápu, že se všem tento novodobý bojovník nemusí líbit, možná někoho ten prostý příběh unavuje, ale Stahelski a jeho postava JW přepisuje béčkové hrdiny z 80.let na novou neprobádanou rovinu. Čtvrtý díl je skvělé zakončení všech těch tajných zákoutí. A finální akční scéna, která mě kdysi oslovila ve snímku "The raid" ala videoherní levelové prvky mě nesmírně bavila. A opravdu se těším, s čím přijde pátý díl. Ještě jednou díky za tyhle skvěle strávené minuty.

Sám doma (1990)

"Harry, jdu do baráku" - aneb vánoční klasika, která snad nikdy neomrzí.

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

Od dob prison break utekla pěkná řádka let. Kinematografie se posunula, stejně tak mé nároky na seriál. Tento návrat ke kořenům (aneb v jednoduchosti je síla) mě uchvátil na tolik, že se o seriálu hledám další podrobnější údaje. Zápletka velmi prostičká, avšak všechny ty emoce a napětí, které ze seriálu přímo stříkají dodávají počinu skvělou atmosféru, ze které ke cítit mirné vzrušení. Nezainteresovanému člověku se může zdát, že film ztrácí grády, upadá do zapomnění a v tichosti odejde do útrob těch zbytečných. Přesně v ten okamžik nastupuje režisérský štáb a nasazuje prudkou, ale příjemnou ránu mezi lopatky, takže vás donutí sledovat nadále. Najít si sympatie k postávám je velmi obtížné, avšak když se vám to podaří (můj TOP je rozhodně profesor), užíváte si každou vykutálenost, která přijde. Po dokončení třech "základních" sezón přichází ta pravá válka, a je s netrpělivostí čekám, co přinese. Díky za tenhle skvost, který je velmi příjemnou záležitostí.

Rambo: První krev (1982)

Film mého dětství, který mě dokázal uspat mnohem lépe než Bob a Bobek :-)

Černobyl (2019) (seriál)

Způsob, jakým tvůrci byli schopni vytvořit na jednu stranu poměrně přesnou rekonstrukci více než 30 let starých událostí a na druhou stranu do svého díla zakomponovat vysoce aktuální poselství o ceně za lži, které je dokonce podtitulem této minisérie, je fascinující. Ani na chvíli to nepůsobí jako nějaká na sílu tlačená agitace, nicméně přesah do současnosti je naprosto zřejmý. Unikátní projekt, který je zcela zaslouženě na vrcholu žebříčků. " I was in the toilet"

John Wick 3 (2019)

Dost možná je to tím, že jsem dlouho nebyl v kině. Počkal jsem si na své a vyplatilo se. JW 3 je skvěle zvládnuté řemeslo, které je vymačkané do poslední kapky krve. Akčňák, ve kterém nechybí oldschoolové prvky (honička auty, mlátička ve stylu Raid) stejně tak prvky nové (skvělé lokace, důraz na vedlejší postavy) Kamera je prostě skvělá a některé záběry točené na jeden zátah jsou prostě klasa. Zvuk byl naprosto perfektní. Škoda, že příběh je prostinký, až trapně humorný, ale o tomhle to prostě za žádnou cenu není. Když jsem slintal během akční scény s Halle Berry, myslel jsem, že je po mně. To jsem však nečekal, že závěrečná scéna, kdy John používá brokovnici, bude rovna s orgasmem (neboť zvuk brokovnice, se skvělou kamerou,je prostě geniální). Keanu se pro tuhle roli narodil, není to žádný nahodilý střelec, je to profesionál. "I need guns. Lot of guns"....Já zase potřebuji víc akce, víc vypálených kulek.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Seriál postavený téměř výhradně na rozhovorech, se snahou pochopit, co se děje v hlavách psychopatů. Pro mě to nebylo až tak bezchybné, ve vší té prkennosti a strojenosti bych kapku napětí a akce uvítal, ale chápu, že tým režisérů chtěl pracovat hlavně s myšlenkami. Ovšem jako studie charakterů je Mindhunter velmi zajímavý, a to nejen mezi usvědčenými magory, ale i mezi zúčastněnými agenty FBI. Až se dostanu do druhé série, věřím, že tu hvězdu přihodím. Není to seriálem, je to ve mně. Edit 7.10.2019, skutečně hvězdu navíc přidávám, seriál začíná mít ty správné koule :-)

Pásky z Nagana (2018)

Nejde ani tak o umělecké dílo, jako o historický fakt, který se bude (doufám) učit ve školách. Tohle je něco, co málokdo zažil a málokdo zažije. Bylo mi tehdy sedm a s přibývajícím věkem mi to teprve dochází. Turnaj všech Turnajů. Výhra nad Výhrami. Emoce nad Emocemi.Díky, Ondřeji

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Mel má rád hrdiny (nejspíš), já mám rád válečnou vřavu (určitě). Kvality Ryana, Pacifiku a Tábor tygrů napasované do 131 minut. Pomalý rozjezd vyústí ve skvělé finále, kde se to nonstop řeže, střílí a krev stříká. Skvělá válečná podívaná, které konečně uspokojila mé choutky. Dokonalá výprava, skvělý zvuk i kamera mě naprosto vtáhla do děje. Andrew byl výborný, Sam si konečně šplhnul. Gibsonůn smysl pro detail se nezapře. Co mně přišlo dokonalý všechny ty akční miniscény ve válečné vřavě, zalehnutí granátu, odpal dvou nepřátelských vojáků, to bylo vynikajcí, ovšem tak jako detailní zábery jsou skvělý i celkové záběry, náběhy Japonců, dělostřelecká palba, fakt luxus, za tuhle podstatnou část filmu bych neměl problém ani s Melovou nominačkou na zlatýho-plešatýho. Poslední záchranná fáze je asi nejsilnější z hlediska emocí a opravdu pokud je ten příběh blízký pravdě, tak před Dossem velký respekt, kéž bychom měli podobnou 7úctu k životu jakou měl tenhle sympatický vegetarián. Prdět na to, že v sále bylo deset lidí a z toho 7 lidí nemělo šajnu o co jde, prdět na to, že je filmu klišoidní patos, prdět na to, že Vince nemá ponětí, co je to válka. Prdím na to, že film není 5ti hvězdičkový. Já se nesmírně bavil a od dob Ryana mám zase o čem vyprávět. Díky Mele. Tohle je film, který MUSÍM vidět ještě jednou !

Anthropoid (2016)

Těžko hodnotit objektivně. Jsou tam konspirační i historické nedostatky až přehmaty, které jako příliš zanícený divák ani nebudu vyjmenovávat. Po 50 letech od Atentátu a 10 letech Ellisova samostudia jsem čekal větší odvahu nedělat samotný atentát filmařsky, ale pečlivě historicky. A poněkud se zvrtnul i kulervoucí boj v kostele (visící Bublík, němčouři s herní inteligencí "začátečník"). Angličtina drhne v uších, z úplného závěru nemrazí jako u Sequense. Ale to všechnu dokážu přehlédnout a pochopit jako úlitbu zahraniční produkci, protože vedle samotného strhujícího příběhu mě celou dobu fascinoval fakt, že nějakýho Anglána napadlo postavit napínavý, řemeslně zvládnutý a hlavně celosvětově konzumovatelný pomník našim hrdinům, po kterých u nás filmově nikdo ani neštěkne. To pomyšlení, jak si obyčejný tlustý Američánek po zhlédnutí Anthropoidu gůgluje boj českých sedmi statečných (i díky tomu, že se z toho na konci udělala německá jatka), mě plní chlapskou dávkou hrdosti. Konečně po dlouhé době slast pro oči. Díky, díky, díky.