Čipollino (1961)

Jedna z mála sovietskych animákov, ktoré si pamätám aj z detstva. Kedysi ju  kompetentní boli schopní aj viackrát zreprízovať....aj preto sa zaryla do pamäte viacerým deckám. Veľmi pekná animácia so zaujímavými postavičkami v tvare ovocia a zeleniny, ktoré neomrzia starých či mladých. Aj keď protiburžoáznu propagandu cítiť. Dopomôcť väzňovi k úteku - takéto nerešpektovanie autority?...no toto...ale keď ide o dobro veci, tak sa to dá aj v sovietskom animáku.

Divoké palmy - The Floating World (1993) (epizoda)

Je veľmi fajn, že všetky tie tajomstvá sa postupne odhaľujú a odkrývajú rôzne vzťahy, aj keď stále je to dosť zahalené. Je aj viac násilia a rozvíja sa aj téma virtuálnej reality.

Divoké palmy - Everything Must Go (1993) (epizoda)

Úvodná epizóda ani nepripomína seriál, predstavovanie je minimálne, hneď sa skáče na vec, aj keď všetko je spočiatku dosť zastreté a na odhalenie jednotlivých tajomstiev a fungovania si bude treba ešte počkať. Na seriál veľmi skvostné priam až filmové obsadenie - okrem hlavného Belushiho aj Loggia, Catrallová, Dickinsonová, Warner, Gunton - všetko tváre známe z filmov, aj tých áčkových. Vykreslenie blízkej budúcnosti nie je síce ideálne, téma virtuálnej reality je však nadčasová. Ale zdá sa mi, že seriál si zobral na seba až príliš veľa, je to trochu taký guláš s väčším počtom postáv a viacerými minizápletkami.

Star Trek: Nová generace - Štvanec (1990) (epizoda)

Štvanec. Napriek nadpriemernej akcii, zaujímavému záporákovi, celkom originálnej zápletke, v ktorej je zainteresovaných viacero postáv, mám niekoľko výhrad, ktorými si tvorcovia upravili ST univerzum, aby vôbec niečo také vzniklo. Žeby si celá Enterprise nevedal dať rady s jediným človekom, aj keď geneticky či biochemicky upraveným? Výjsť z transportného lúča? Programovať cudziu loď, navyše dispoujúcou iným jazykom, inými zvyklosťami a vyspelejšou technológiou? Akože riadiace panely nie sú opatrené nejakým zámkom zabraňujúcim manipáciu cudzincami? Rovnako zrušenie energetickej prepážky jednoduchým ťuknutím na komunikátor člena posádky. Vraj mal byť štvanec extrémne rýchly, ale on sa kupodivu pohyboval relatívne pomaly. Zneškodňenie posádky bezpečnosti - to je kapitola sama o sebe, ako keby to boli iba figúrky...pýtam sa, načo sú tam? Či je to v NG alebo TOS-ke, členovia bezpečnosti sú zakaždým na smiech, sú použiteľní max. iba tak na doprovod. Jediným členom posádky schopným bojovať je zasa iba Worf? Nikto ďalší nie je schopný bojovať? Nemá výcvik? Dosť blbé. Všetko sa muselo upraviť, aby bola dráma. Pritom elegentne sa to dalo obísť jednoduchými sedatívami alebo aj paralyzovaním väzňa ešte v cele. Ale záver, keď Piccard odchádza bez pomoci spriatelenej planéte, je podarený.

Portrait in Black (1960)

Veľmi zaujímavá dráma so silnou kriminálnou zápletkou, až sa divím, že žáner krimi nie je uvedený. Príbeh síce nie je ktovieako originálny, v novším filmoch bol použitý viackrát, ale vzhľadom na rok vzniku je super...pokojne by tam mohlo svietiť meno Hitchcock. Veď ktorý lekár vraždí svojich pacientov. Výraznú stopu samozrejme zanecháva Quinn v pre neho menej typickej roli, ktorú ale zvláda bravúrne. Ostatní herci sú už na tom slabšie, vrátane mladučkého Saxona. Hlavnej postave ťažko držať pästíky, keďže kopí jednú chybu za druhou, až si prajete, aby sa na ňu všetko zvalilo hneď a nie až v závere. Ale naštastie na pútavosti príbehu to nemá väčší vplyv. Napriek dlhšej stopáži ma to po väčšinu času viac než bavilo.

Ring of Spies (1964)

Studená vojna a špionážna hra z pohľadu Britov. Špiónom môže byť prakticky ktokoľvek a na to sa snaží upozorniť aj tento film a ukázať "prácu" nielen samotných špiónov/zradcov svojej krajiny, ale aj prácu tajných na ich odhalenie. Škoda, že v mnohom pôsobí skostnatelo - hlavný predstaviteľ je dávno za zenitom a na rolu sa nepríliš nehodí, celkovo je osadenstvo skôr staršie, ale takisto aj zjavná naivita. Vojenský tajný archív, trezory a zabezpečenie je menšie ako ako zabezpečenie nejakej súkromnej vilky. Na druhej strane, stále sa niečo deje, dej postupuje dobrým tempom a aj dialógy sú fajn. Dobrá je ironická scéna, keď dochádza k predávke špiónažného materiálu a v tom zaznie "Gos save the queen..." a všetci špióni sa postavia, snímu klobúk a vzdávajú hymne svojej krajiny úctu.

Zlaté časy - The Final Blow (1991) (epizoda)

Záver je síce dosť akčný, šlape to, ale to záverečné vypointovanie seriálu je zvláštne a v konečnom dôsledku nezaujímavé.

Star Trek: Nová generace - Přeběhlík (1990) (epizoda)

Výborná zápletka, v ktorej je divák do poslednej chvíľe zneistený a hľadá, na ktorej strane je tá pravda. Romaláni ukazujú znova svoju silu (technológiu i guráž) i svoje krásne lode. Pár chybičiek alebo nejasností sa predsalen nájde - aj v samotnej epizóde sa spomenie, že Romulán - dezertér je priam oxymoron...tak ako mohla táto (ešte stále tajomná) ríša zatlačiť na svojho admirála, aby zbehol, a tušiť, že sa tak aj stane? Tiež tá tichá kooperatíva s Klingónmi, ktorá sa im nepodobá. A ešte tu máme neutrálnu zónu, z ktorej Federácia Romalánov vždy "iba" vyháňa, ale keď je to naopak, teda keď loď Federácie vstúpi do tejto zóny, Romuláni majú "plné právo" konfliktne zasiahnuť.

Star Trek: Nová generace - Faktor pomsty (1989) (epizoda)

Enterprise opäť slúži na urovnanie sporov civilizácie, o ktorej nikto nikdy viac nebude počuť. Nad barbarskými zlodejmi, ktorí štylizáciou akoby vypadli Klingónom z oka, som sa pousmial. Ale dobre kĺbi diplomatickú zápletku s kriminálnou "misiou", kde sa playboy Riker znova dostáva k svojej druhej obľúbenej činnosti.

Star Trek: Nová generace - Cena (1989) (epizoda)

Prieskum tunelu, vyjednávanie rás, dobré masky, dobré hlášky Ferengiov, všetko fajn, len romániku Troiovej sa venuje až príliš veľa času. Na druhej strane, pozastavenie sa nad zvýhodnením posádky lode Feredácie vďaka Betazoidke je namieste.