Hvězdná brána - Spálená země (2000) (epizoda)

Veľmi zaujímavý námet, v ktorom sa predstavujú mimozemšťania nielenže nehumanoidného typu, ale so životnými podmienkami úplne odlišnými ako sú tie pozemské. Dilema záchrany dvoch rás má gradujúce tempo.

Podezření (1941)

Kto očakáva mysteriózny triler s tradičnou hitchcockovskou atmosférou, bude asi sklamaný. Vyše hodinu sa totiž jedná o klasickú romantickú a konverzačnú idylku, veľmi nadľahčenú, ktorá v podstate ničím nezaujme. Teda, keď si odmyslím iritujúcu povahu jednej z hlavných postáv. Až v závere sa začne prejavovať mysterióznosť a stupňujúce napätie, ktoré má ale predvídateľný charakter. Grant je síce ťahúňom, ale má fejs dobráka, čiže na takéto role sa nehodí. Toho napätia by to chcelo oveľa oveľa viac, ale aj v tom prípade mám pochybnosti, či by to stačilo na lepší nadpriemer.

Komu zvoní hrana (1943)

Hemingwayovu predlohu dobre nepoznám, čiže nemôžem porovnávať. Ale myslím si, že výsledok je zdarilý. Čo ma prekvapilo, ako je dej vzhľadom na 40. roky akčný a aj keď je plný štúdiových scén a scén s nakreslenými horami v pozadí, farebný vizuál pôsobí presvedčivo a atmosfericky. Ústredná dvojka - charizmatický Cooper a sympatická Bergmanová - je vhodne vybraná, rovnako ako aj ďalšie osadenstvo a všetci dokopy podavajú veľmi slušné výkony, o ktoré sa tento vojnový snímok môže oprieť. A tak aj silná romantická linka sa dá prekusnúť, teda viac-menej. Čo sa už dá menej povedať o obrej stopáži.

Bon Voyage (1944)

Strednometrážny vojnový filmík, v ktorom je na môj vkus priveľa francúzštiny. Špionážny dej nejako nenadchne a len kvôli prekvapivému záveru nejdem nižšie s hodnotením.

Hvězdná brána - První hostitelé (2000) (epizoda)

Epizóda, v ktorej si Jackson nájde unasovského kamaráta. Až na scénu s Tealcovou lsťou a goauldími hadmi v jazere sú ostatné postavy popri Jacskonovi iba štatistami. Inak, skvelé masky Unasov, premakané do detailov.

Hvězdná brána - Vodní brána (2000) (epizoda)

Aké to hrozné zistenie, že aj Rusi majú hviezdnu bránu, majú svoju "Cheyenskú horu" a aj oni posielajú svoje tímy. Dokonca aj oni majú svojou "Carterovú". Zápletka s inteligentnou vodou mi pripomenula skvelý Cameronov film Priepasť.

Hvězdná brána - Časová smyčka (2000) (epizoda)

Epizódy s časovou slučkou milujem. A táto je nielen dobre napísaná, vysvetlená, ale aj s bohatým priehrštím humoru a rôznych nápadov - najdlhší golfový odpal v galaxii či O'Nealova rezignácia kvôli ťuťu-muťu s majorkou.

Hvězdná brána - Rozděl a panuj (2000) (epizoda)

Epizóda je hlavne o náznaku emócií medzi plukovníkom a majorkou. Odohráva sa celý čas iba na základne, tak že až tak nenadchne.

Smrtelný hřích (1945)

Spočiatku nevinne pôsobiaca dráma, ktorá sa smerom ku koncu pekne rozbehne. Oceňujem, že vo farbe, pretože veľa záberov, hlavne na jazere, je fakt pekných. Škoda akurát, že prvá polovica je nezaujímavá, má veľmi pomalé tempo a začne príliš skoro nudiť. Sledovať hodinu zoznámovanie postáv a hodinu romantickej idylky, to nie je pre chlapa. A dostávam sa k tomu, že film je určený viac pre nežnejšie pohlavie, ktoré si užive romantiku v lone krásnej prírody, platonické dvorenia a tak podobne. Pre mňa sa začal film až tesne pred prvou "vraždou", čo je trochu neskoro. Až odvtedy sa začal príbeh postupne posúvať vpred. A záver je akoby z iného filmu - súdna dráma, v ktorej sa prokurátor čoraz apelujúcejšie snaží pýtať svedkov, či milujú toho alebo toho. Ja som bol v tom, že na súde sa riešia dôkazy a nie kto koho a ako miluje, resp. že by na tomto stála obžaloba. Herci sú fajn, Wildovi nejen chlap musí závidieť, aké dve krásne herečky mal pri sebe. Oživuje to aj Price-a v jednej z vedľajších postáv, ktorého som tak mladého, ešte k tomu bez jeho typických fúzikov, doposiaľ nevidel.

Sabotér (1942)

Vojnovej dobe priali konšpiračné teórie. A čo je atraktívnejšie pre amerického diváka, než že úzku skupinku ľudí pri ich snahe ovládnuť (naivné) stádo Američanov a ovládnuť ich strachom načape človek so srdcom na tom 'správnom' mieste - národniar bojujúci za slobodu. Ani celá konšpiračná tlupa na takéhoto človeka potom nemá. Páčilo sa mi, ako Hitchock do rolí záporákov obsadil typy hercov, na ktorých by ste to vôbec nepovedali a zasial tak do (amerického) diváka v tej dobe iskierku strachu, že 'zlo' sa môže objaviť kdekoľvek, aj na miestach, kde by to nečakali. Film ma celkom bavil, je solídne spracovaný, dobrodružné scény striedajú tie (trochu) trilerové, film nie je príliš ukecaný, divák si aj pocestuje po viacerých miestach - pomaly to koketovalo aj s žánrom road movie. V závere symbolicky aj na soche Slobody. Škoda, že záver bol uťatý a že Hitchcock nekládol viac dôrazu sa napätie a menej na romantickú linku.