Hvězdná brána - Světlo (2001) (epizoda)

SG-1 sa necháva unášať goauldím ópiatom a absťák je trochu viac ako len bolenie hlavy či depresia - ech, vy narkomani. Divák sa dozvedá, že aj niektoré iné civilizácie majú prístroje na zachytenie obrazu. :-)

Hvězdná brána - Absolutní moc (2001) (epizoda)

Trochu uletená epizóda, v ktorej sa doktor Jackson celkom neprirodzene stáva vojnovým nadšencom i agresorom. Okrem toho sa mi nepáči, keď si scenáristi robia z diváka dobrý deň a celú skutočnosť otočia na sen - riešenie ala Bobby Jewing v Dallase. Ale je na čo pozerať, epizóde nemožno odoprieť originalitu.

Hvězdná brána - Rok 2010 (2001) (epizoda)

Epizóda z blízskej budúcnosti a s cudzou rasou po boku. Zaujímavé, aj keď nie celkom domyslené.

Hvězdná brána - Řetězová reakce (2001) (epizoda)

Ďalšia z radu politických epizód. Zasa sa vzťahy medzi O'Neillom a Maybournom o čosi zlepšujú, pritom nechýba dávka humoru.

Až na Severní pól (2015)

Animovaný film popisuje záchrannú výpravu na severný pól, do atraktívneho prostredia zasnežených planín a ľadovcov, ešte k tomu z pohľadu ruských bádateľov. Je síce pravda, že sa rozbieha pomalšie, keď sa venuje najprv rozmaznanému a ctižiadostivému dievčaťu, ale po nastúpení na loď z ostrova Nová Zem sa pohne výrazne dopredu. Začne mať silný dobrodružný a dramatický nádych a baví oveľa viac. Škoda jednoduchšej, v niektorých prípadoch až lacne pôsobiacej klasickej animácie, aj keď nie nesympatickej. Takýto námet by si zaslúžil lepšie výtvarné spracovanie. Ale vcelku je to zaujimavý snímok.

Tajemství Selenitů (1983)

Pokračovanie Imagenovho baróna Prášila a jeho bandy, tentoraz na ceste na Mesiac, na ktorom Prášil objavuje rasu Selenitov - trojnohých humanoidov z oddelenou hlavou. Také detsky poňaté sci-fi. Kedže animácia je opäť iba taká jednoduchá, dialógy sú slabšie a humor skôr infantilný, najlepším na celom filme sú jednotlivé minidobrodužstvá - či už s príšerami, s rasou zelených minirobotov alebo na mesačnej olympiáde. Dobrá je aj úvodno-záverečná znelka.

Nečakaná návšteva (1980) (TV film)

Kdeže dráma, práveže čistokrvná televízna veselohra. Veď s duom Satinský-Lasica to asi inak ani nejde. Dosť komorná veselohra, kedže dokopy ju hrá iba trojica hercov, pričom Vášaryjka sa pripojí až ku koncu. Gro tvoria dialógy medzi dvoma bratmi - starými mládencami. Občas sa humor vydarí, väčšinou však ani nie. Ale minimálne nenudí.

Portrét Doriana Graya (1987) (TV film)

Dvojdielna televízna inscenácia podľa známej fantasy predlohy Oscara Wilda. Samozrejme, televízna hra nemôže mať také tempo ako kinofilm a kto videl najprv zahraničné kinoprodukcie, ide to iba veľmi ťažko porovnávať. Viac mi ale vadili príliš filozofujúce dialógy a občasná domýšľavosť postáv. Môže však stavať na veľmi dobrých hereckých výkonoch, z ktorých by som vyzdvihol Milana Kňažka, ale s postupom času som si navykol aj na Višňovského v hlavnej úlohe. Z postupným prerodom jeho postavy sa zlepšoval i jeho výkon. No a v neposlednom rade musím vyzdvihnúť obrazy použité v inscenácii, ktoré boli perfektne namaľované. Neviem, kto ich maľoval, ale palec hore za ne.

V stolnom meste Kyjeve (1972) (TV film)

Historická televízna inscenácia, ktorá viac pripomína rozprávku než historickú drámu. Vcelku obstojí, ale vadili mi tam početné spevácke vsuvky a ešte do toho vtesnané ruské/ukrajinské zvyky. Z hercov zaujali iba mladý Bartoň netradične v kladnej úlohe a komicky ladený Krajíček v odpudivej parochni.

Podivuhodná dobrodružství barona Prášila (1979)

Príbeh je tvorený dvoma poviedkami, resp. spomienkami na dve Prášilové fantazijné dobrodružstvá. Prvý príbeh ma bavil viac, ten druhý je zmeskou všetkého možného, resp. skôr nemožného. Samozrejme, nesmie chýbať Prášilov let na delovej guli. Animácia je jednoduchšia, ale celkom sympatická, zameraná na väčšie množstvo situačného humoru. Čo mi však prekážalo, boli početné spevácke vsuvky.