Cesta bojovníka (2007)

Tradičný, všetkými možnými klišé nadupaný, popkorný akčňák u ktorého divák spraví dobre, keď nebude mať žiadne očakávania. Ja som, bohužiaľ, mal. Vizuál je skvotsný - použité kamerové filtre, nadupaná a rýchlonastrihaná akcia, temná atmosféra a "príšery". Aspoň tak poňali tvorcovia vikingov. Tých vikingov, ktorí ako všetci vieme rohy na svojich helmách nenosili - tradičný, ale mylný stereotyp sa ale asi stále do 'Emeriky' nedostal. Okrem tohto obsahuje príbeh toľko logických nezmyslov a všadeakých skratiek, že ich výčet by ma unavil. Odhliadnuc od faktu, že príbeh s históriou nemôže mať z pochopiteľných dôvodov nič spoločné. Pri menších očakávaniach ale vie splniť svoj účet - zahnať nudu a zabaviť.

Píseň moře (2014)

Animák spracovaním veľmi podobný predchádzajúcemu počinu Tomma Moora - Brendan a tajomstvo Kellsu, aj keď o niečo lepší. Pekný príbeh kombinujúci detský fantazijný svet s írskou mytológiou podporený krásnou írskou hudbou. NeÍrovi asi bude unikať početná symbolika a trochu sa mi málilo, že jedna pieseň v závere všetko vyrieši - vyústenie zápletky mohlo byť aj bohatšie. Nepopieram, že výtvárná stránka je na môj vkus príliš jednoduchá, v závere sa až príliš tlačí na city a občas sa dej nevyhne nudným pasážam, ale v globále veľmi fajn. Prekvapilo, že v kinách to bol prepadák.

Temný bojovník (2014)

Netypický mix križiackych rytierov a čínskej histórie produkujúci na dobrodružný žáner všetky možné klišé. Budiš. Ak sa to vopchá do akčného formátu, príjemnej stopáže a nerieši historické reálie, v pohode. Aj napriek jednoduchej zápletke. Hlavný hrdina s dokonale nastajlovaným účesom, veľmi typickým pre ranný stredovek, nie je ktovieakým ťahúňom filmu. Paradoxne ním nie je Cage. Chýbalo mi tam zvýraznenie kultúrnych rozdielov, predsalen, intekontinentálne husi spolu nepásli. Viacmenej to stojí na svižnom tempe, solídnej výprave a filmársky zručnej akcii a aj keď je tá podoprená rýchlym strihom, je po vizuálnej stránke na čo sa dívať.

Pět hrobů u Káhiry (1943)

Príliš odvážne zaradiť tento Wilderov film ako triler, skôr ide o klasickú špionážno-vojnový film. Solídný vojnový film, aj keď mu chýba viac dramatických prvkov, a naopak, ozvláštňuje ju komediálna postava talianského generála. Takmer celý príbeh sa odohráva iba v jednej budove a je aj dosť ukecaný. Inak, to by nehral van Eyck vo vojnovom filme, aby v ňom nebol za nacistu. Už v mladom veku ukazuje, aký charizmatický a presvedčivý herec z neho je. Výborne je zahraná aj sebavedomá postava Rommela, aj keď doplnená (tradične z pohľadu súperiacej protistrany) o dávku satiry a uštipačnosti.

Útěk (2012)

Zaujímavý historický triler, presne v duchu severského spracovania, ktoré kladie dôraz na atmosféru i uveriteľné zasadenie. Zasadenie historické i atraktívneho lesohorského prostredia. Aj kvôli kratšej stopáži a fajn príbehu nedáva nárok nude. Môžno by som si vedel predstaviť aj drsnejšie prvky, ktoré od severskej kinematrografie tak trochu očakávam. Celý čas mi však nešlo do hlavy, ako sa vodcom bandy, ešte k tomu v stredoveku, mohla stať žena. A to ani nehovorím o prerode z pseudočarodejnice na drsnú bojovníčku ovládajúcu zbrane a dávajúcu chlapom hlavičky. Riadna blbosť, ktorú si tvorcovia mohli odpustiť. Aj "čarodejnícka" linka mohla byť viac rozvetvená.

Žena za výlohou (1944)

Zaujímavý námet, ktorý je aj režijne dobre zvládnutý. Viac sa mi páčila prvá polovica, kedy došlo k vražde a zahladeniu stôp a nuda nemá nárok. Druhá polovica venujúca sa vyšetrovaniu skĺzla do tradičných vôd a trochu ma bralo, ako hlavná postava svojim rečami i jednaním kopila chybu za chybou. E. G. Robinson nebol v postave zlý, ale mám ho radšej v zápornejších polohách, zvolená femme fatale v pohode. Trochu ma sklamal happyendovský a bohužiaľ aj nepresvedčivý záver. (sp)Odkedy bývajú sny niekoľkodňové a človek v nich vidí iné osoby bez prítomnosti tej svojej??(/sp)

Sword of Vengeance (2015)

Opäť drsný a tentoraz aj efektný britský pohľad na historický akčňák. Špinavý, barbarský a depresívno-atmosféricky ladený. Kvitujem, že aj málo ukecaný. O efekty sa opäť postaralo srbské štúdio. Jednoduchý príbeh pomsty na takýto žáner vôbec nevadí, podstatné sú akcie - tie sú pekne surové a je ich dostatok. Škoda, že kvôli efektu išlo dolu hodnovernejšie vykreslenie doby - napr. také účesy sú čisto z 21. storočia, mladé ženy sú síce špinavé, ale v tvári nalíčené a aj to oblečenie nie príliš korešponduje so stredovekom. Spomalené zábery sú síce efektné, ale aj s nimi treba pracovať s citom a dávkovať ich s rozumom, to isté platí aj o digitálnej krvi.

Ironclad 2: Battle for Blood (2014)

Jednotku si už príliš nepamätám, ale pri takomto type filmov to ani nevadí. Film plní svoj účel - menej ukecaná stredoveká režba s jednoduchým príbehom a množstvom akcie. Celkom fajn akcie, sem-tam nejaké tie drsnosti. Všetko aktraktívne odohrávajúce sa na bohom zabudnutom hrade. Vadili iba trasľavá kamera a na môj vkus príliš veľa bojovníc. Zaujímavé, že nielen komparz bol tvorený srbskými hercami, ale aj o efekty a postprodukciu sa postarali Srbi. Tí však v zaradení krajín tu na čsfd chýbajú.

Točité schodiště (1946)

Nejako tak si predstavujem kvalitne natočený klasický (retro)triler. Námet s potenciálom, slušné herecké výkony a výborná atmosféra. Pritom sa takmer všetko odohráva v jedinom dome a v jeden večer. Siodmak už 20 rokov predtým, než natočil známe a divácky populárne dobrodružné filmy, dokázal svoje kvality. Možno ten záver, ktorý je predvídateľný a kde hlavný aktér vyzradí všetky obete a podrobnosti o svojich motívoch, pôsobí úsmevne. Aj to prevedenie vrážd je poplatné dobe vzniku, ale viem si predstaviť, že pre divákov v kinách v 40. rokoch musel film pôsobiť mrazivo. A nádherná Rhonda Flemingová by stála za hriech.

Fantômas contre Fantômas (1949)

Silné kafé nazvať toto trilerom. Skôr ide o klasickú kriminálku, s veľkým množstvom nepodstatných postáv a málo súrodým a nevyváženým dejom. Fantomas nie je nijako výrazný, o niečo zaujímavejší je excentrický chirurg, ktorý ale nedostáva až toľko priestoru. Celkovo herci nič moc. Väčšinou sa dej venuje vráždám a vyšetrovaniu a to ma nudilo.