Boxer a smrť (1962)

Po dlhých rokoch vidím, že tento film je oveľa lepší, než to dobré, čo som si z neho pamätal. Gro tvoria hlavne boxerské zápasy, ktoré sú vzhľadom na rok na veľmi vysokej úrovni. Stačí si to porovnať napr. s najznámejším boxerským filmom všetkých čias (Rocky), ktorý bol natočený o 15 rokov neskôr a nedosahuje kvalít svojho stredoeurópskeho predchodcu. Silno uveriteľná atmosféra koncentračného tábora, hlavne pri scénach pracujúcich väzňov, nemenej zaujímavé Kvietikovo herectvo, ktorému dobre sekunduje jeho nemecký súper Manfred Krug. Život či v istých špecifických prípadoch kúsok pohodlia stoja na veľmi tenkom ľade. Pozoruhodný Solanov počin, ktorý v istom pohľade predbehol svoju dobu.

Legendární kolesové parníky (2012) (seriál)

Seriál má byť o parníkoch a namiesto nich sa divák dozvedá a škótskom dobytku, o počasí, o háčkovaní čiapok, o ochrane orlov a o prevoze zraneného.

Balada o sedmi oběšených (1968) (TV film)

Zaujímavá atmosféra a veľmi dobre zvládnutý absolutný záver z odnášaním mŕtvol a kočmi prechádzajúcimi prašnou cestou. Bohužiaľ ma po celý čas iritovala hudobná stránka filmu...podľa mňa vysoko nezvládnutá vec. Polovicu stopáže tvoria flashbacky, ktoré mohli byť spracované aj lepšie. Z hercov by som vypichol iba Polónyiho.

Šťastný Luke - Bratři Daltonové na svobodě (1983)

Myslím, že tretie pokračovanie už nedosahuje kvalít prvých dvoch dielov. Animácia je aj tu veľmi sympatická a pekne spracovaná, ale po invenčnej stránky to už je iba obohratá platňa. Je to fajn, ale už to nepobaví. Príbeh sa iba akosi sunie, bez nejakých zásadnejších momentov - z basy na slobodu, zo slobody do basy a tak ďalej. Ani hlášky už nie sú originálne, či dokonca extra vtipné. Silnejšie 3 hviezdy za príjemne strávených 80 minút.

Polnočná omša (1962)

Kvalitná dráma so zaujímavou zápletkou zasadená do Nemcami okupovaného Slovenského štátu, plná skvelých hercov, z ktorých by som najviac vyzdvihol Karola Machatu a Meličkovú. Hasse sa osvedčil už vo Vyššom princípe a tu to potvrdil. Pekne gradujúca atmosféra, ktorá postupne otvára všetky svoje tajomstvá a divák s očakávaním sleduje reakcie protagonistov na vzniknuté, resp. nastavené situácie. Plus ten paradox s dobou Vianoc.

Kryštál z Istanbulu (1966)

Nápaditý rodinný film s originálnou zápletkou a s edukatívnym podtónom. Netušil som, že začiatky elektro-boogie sa zrodili v 60. rokoch na Slovensku (mecha-šachista).

Ľudský hlas (1965) (TV film)

Ultrakomorná hra alebo 'uan wumen šou', v ktorej sú kamery zbytočné. Úplne by postačil jeden mikrofón a zostrihanie na štvrtinu. Jedno sa však nedá uprieť - Kráľovičová sa na rolu mešuge ženy viac ako hodí.

Pole v Anglii (2013)

Netypická, skoro až svojská historická dráma kombinujúca prvky komorného príbehu s mysterióznou zápletkou. Paradoxne ma bavilo pár vtipných scén a dialógov na úkor príbehu. Ale atmosféru to malo, ona je vlastne to, kvôli ktorej nejde otrhnúť oči z filmu. Išlo to však určite natočiť aj bez tých psychadelických scén.

Lev v zimě (2003) (TV film)

Temer všetky dialógy sú lži, intrigy a zasa iba lži. Vymyslené z pera tvorcu divadelných hier, nevšímajúc si historických reálií. Ešteže tu máme originál s O'Tooleom a môžeme porovnávať. Kedže sú dialógy takmer rovnaké, hlavní protagonisti rovnako dobrí, kulisy, kostýmy tiež, i samotné diela hodnotím rovnako. V tomto novšom spracovaním sa mi veľmi pozdávala hudobná stránka. Aké bolo moje počudovanie potom, keď som sa z tituliek dozvedel, že sa o ňu postaral Sympfonický orchester Slovenského rozshlasu.