Hledání Země Nezemě (2004)

Byl jsem rozhodnutý pro silné 4*, ale ona nejkrásnější scéna v závěru mě dojala a definitivně přesvědčila o výjimečnosti tohoto filmu. I kdyby filmové zpracování životu sira Barrieho něco na pohádkovosti přidalo, přesto to musel být neobyčejný člověk, který dokázal vytvářet kouzelné světy; muž, který nikdy nepřestal být chlapcem. Herecké výkony, včetně těch dětských, tento poetický příběh jenom podtrhují. 90%

Sociální síť (2010)

Fincher opět nezklamal, zase přišel s něčím novým a zajímavým (a rovněž zajímavě podaným). Herci zahráli skvěle: velmi dobrý Timberlake (pro mě velké překvapení), skvělý Garfield (to naopak nebylo překvapení, nýbrž potvrzení jeho kvalit), skvěle zvolený Eisenberg (mně dosud neznámý, ale pro hlavní roli se hodil výborně). Občas mi vadily ty rychlopalné dialogy, zejména Eisenbergova kadence byla smrtící a pobrat všechny informace bylo někdy obtížné (ohledně tohoto viz užitečné zajímavosti v komentáři dona corleone).

Zázraky se nedějí (2008)

Pěkný, milý, ovšem velmi předvídatelný film. Spíše než gradaci a pointu lze tedy ocenit zejména náladu filmu. Navzdory tomu, a také za skvělou hudbu a Radhu Mitchell, přece jen 4*. 70%

Nezapomeň na mě (2010)

I přes několik málo slabších neoriginálních míst a pár "klišek" dávám pět. Viděl jsem totiž výborné romantické drama, jehož obě složky se adekvátně doplňují a vytvářejí silný film. Ústřední dvojice Pattinson - de Ravin je neokoukaná a výrazná (nejsem poznamenán Twilight ságou a Pattison mě více než příjemně překvapil). Děj jakoby pozvolna plynul, ale s blížícím se závěrem ve mně narůstal takový hořkosladký pocit a neodbytný dojem, že závěr nebude tuctový. Nebyl 90%

Až na krev (2007)

Zajímavé téma, vynikající výkon Daniela Day-Lewise i dalších, to vše ale hodnotím spíše rozumově. Film mě nestrhnul, emocionálně poněkud minul... Objektivně lze asi souhlasit s 5* (především kvůli Day-Lewisovi), ale pokud mám popsat svůj osobní zážitek, tak smekám, ale zůstanu u 4*.

Město (2010)

Kromě toho, že (navzdory všem jeho kritikům) mám Bena rád jako herce, poslední dobou u mě stoupl ještě výš díky svým režijním počinům. Město je dokonce lepší než Gone Baby Gone, syrové, drsné, opravdové. Po delší době zase film, který mi sevřel žaludek, zrychlil tep, donutil držet palce a po skončení ve mě něco zanechal.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Není to takový propadák jako Souboj titánů, takže jsem se sice nesmál, ale dost se nudil... Jake se převtělil v mistra Persie v parkouru, ale podle mého se hodí do jiných rolí a do jiných filmů. Navíc toho hopsání bylo až moc. Gemma je nádherná, ale ani ona nevytáhla PzP z šedého průměru. Neslané, nemastné 3*

Robin Hood (2010)

Něco bylo trochu jinak, něco bylo hodně jinak. Osobně mám radši starší "klasická" zpracování, zejména tedy to s Costnerem, které má neopakovatelné kouzlo. Scottovo zpracování ve mně naopak nevyvolává téměř žádné emoce. Záleží na úhlu pohledu - nového Robina Hooda lze považovat za poctivě natočený historický velkofilm, který slouží jako nový výklad legendy nebo jako její úvod. Jako takový si film zaslouží uznání. Nikdy ale neobstojí jako nová verze, remake té známé legendy o Hoodovi. O to ale zřejmě Scottovi ani nešlo. 70%

Expendables: Postradatelní (2010)

Sly oživil akční žánr 80. let se vším všudy - tedy i s prostoduchým dějem, bezpočtem výbuchů a rádoby vtipnými hláškami. U mě se nostalgie nedostavila, ačkoli řadu z těch starých akčňáků mám opravdu rád. A navíc mi tu prostě chyběl Jean-Claude :)

Černá labuť (2010)

Umně natočený thriller z neotřelého prostředí. Řada silných momentů a scén, ale jako celek mě Černá labuť zcela nepohltila. Zatím velmi silné 4*.