Čekání na zázrak (2009)

Super. Vynikající Forest Whitaker, kterýmu tyhle role prostě sednou a svůdná Jessica Biel. Dobrá hudba k tomu. 90%

Na doživotí (2007) (seriál)

Bavilo mě to. Na první pohled obyčejná detektivka, Charlie Crews má ale něco do sebe. Je to přehledné, jednoduché, promyšlené, ne příliš náročné, oddychovka. A i když člověk tuší, jak to asi přibližně skončí, přesto si není jistý. A pak následuje rázný a i přes očekávání taky překvapivý konec.

Synecdoche, New York (2008)

velmi depresivní drama bez jakýchkoliv světlých míst, žádné happyendy, spousta smutných příběhů vzájemně provázaných do celoživotního díla nebo spíše díla o životě jednoho divadelního režiséra. 2 hodiny a 4 minuty plné vynikajících hereckých výkonů v čele s Philipem Saymorem Hoffmanem, navíc strhující kulisy (New York v životní velikosti postavený ve skladišti), výborná kamera... Film není pro každého a přináší několik hlubokých myšlenek a životních mouder. Donutí vás přemýšlet nejen nad nimi. Nedoporučuju typickému divákovi TV Nova, protože nevydrží ani půl hodiny filmu, naopak vám, kteří máte rádi psychologická dramata, doporučuji vřele. 90%

Karamazovi (2008)

tak tohle mě totálně dostalo. Samozřejmě celému filmu dává dost i dílo Dostojevského Bratři Karamazovi, ale nelze opomenout skvělé výkony herců. U Ivana Trojana bych ani nic horšího nečekal, ten IMHO patří mezi dnešní špičku, ale velmi mě překvapili herci i další herci, kteří nejsou zas až tak moc známí (divadelníci, TV produkce, pár menších rolí). Navíc nápad natočit tuhle hru ve staré slévárně Nové Huti a navíc za účasti zaměstnanců - Poláků (ve skutečnosti je to trochu nereálné, protože na chátrající fabriku, která nic nedělá, tam bylo lidí až moc), se mi taktéž velmi zamlouval. Protože jsem o filmu nic nevěděl předem, čekal jsem zas nějakou hloupost na úrovni televize, kterou jsem i jistou dobu pociťoval a nemohl jsem se zbavit dojmu, že to tenhle film dál nedotáhne, ale bylo to stále lepší a lepší. Nakonec smekám a dávám 95%

Hvězdný prach (2007)

krásná pohádka v kombinaci s britským humorem, výbornými herci (Robert de Niro a Michelle Pfeiffer jsou prostě legendy) a příjemnou hudbou opravdu funguje. Jsem velmi rád, že S. M. Geller odmítla hlavní roli, protože mi zdaleka není tak sympatická jako Claire Danes. A nakonec vyšlo i to, že režii odmítl Terry Gillian. Matthew Vaughn ji zvládnul minimálně stejně dobře. 90%.

Patty Hewes - nebezpečná advokátka (2007) (seriál)

Výborný seriál z právnického prostředí, kde se protíná případ miliardáře obžalovaného z defraudace s praktikami jeho poskoků, kteří neváhají použít jakékoliv prostředky ke zvrácení případu, což se hrubým způsobem dotkne životů všech zúčastněných. Opět velmi dobré herecké výkony Glenn Close, Rose Byrne a Željko Ivanka. Nechápu, jak někdo může ohodnotit tento seriál dvěmi hvězdičkami, snad neviděl všechny díly a utekly mu závažné momenty, kvůli čemuž pak dále nevěděl, co se vlastně děje. Rozhodně doporučuji.

Milk (2008)

Sean Penn si za svůj úžasný herecký výkon zaslouží nominaci na Oskara.

Vyšší princip (1960)

K tomuto filmu asi není, co dodat. Vynikající drama jak tehdy, tak i dnes. Pořád z něj lze cítit atmosféru protektorátu, možná dnes více než dříve smekáme nad hereckými výkony Františka Smolíka a dalších.

Gran Torino (2008)

už v mém hodnocení filmu Changeling jsem vychvaloval režii Clinta Eastwooda, za tenhle film ho patrně nemine soška. Hereckým výkonem ovšem dokázal taktéž velmi mnoho. Celkově se jedná určitě o jeden z filmů, které budou letos v pomyslné top 5, nejsem jím však tak velmi nadšen, jako někteří ostatní, kteří ho považují za absolutního favorita. Několik věcí ve filmu odporuje charakteru hlavní role a předešlému ději, pokud se divák vžije do role Walta Kowalskiho, zjistí, že to místy opravdu drhne a že by to ve skutečnosti bylo asi trochu jinak. Je škoda, že na to nepřišel sám Eastwood, protože tento film měl opravdu velký potenciál stát se tím letošním NEJ, kterému by se nedalo vytknout vůbec nic. Přesto mu dávám 95%