Daniel Landa (2000) (koncert)

Když vidím, jaký póvl tady dává Landovi odpad, ani mne to nemrzí. Jak moc může bolet kopanec od zamindrákovaného dítěte? Ještě lepší je pak procházet jejich oblíbenou tvorbu a to, na co se zmohli na svých stránkách. Landovy texty mají nějakou myšlenku - hned tento předpoklad vylučuje některé místní komentátory z řad možných posluchačů, ty texty občas zabrousí do historie - další důvod, proč se nevzdělanci cítí špatně při poslechu a v neposlední řadě se k těm textům vážou slova jako hrdost, vlastenectví, morálka apod., jenže to by dotyčným někdo musel objasnit význam těchto slov ... ale kdo dnes má pár měsíců volného času..

Daniel Landa - Večer s písní Karla Kryla pro Český národ (2004) (koncert)

Landovy verze pro mne byly a budou tím nejlepším zpracováním Krylových písní. Osobně si Kryla vážím pro jeho názory a hudební díla, ale ne pro zpěv. Mně zkrátka neimponuje chlap s kytarou, co v nepravidelném rytmu a se záhadnou melodií zpívá ty úžasné texty. Naproti tomu člověk, který to dokáže přetvořit do jasné podoby, zapojit sbor a několik dalších nástrojů a sám to zazpívá ještě lépe než autor prokáže službu jak sobě, tak tomu autorovi. Marně vzpomínám, kdy jsem naposledy viděl na koncertě nespočet českých vlajek a slyšel Krylovu píseň, samozřejmě, nepočítaje ty Landovy. Patří mu velký dík za to, že Krylovy texty drží na živu a další dík za to, jak nádherně je dokázal zpracovat. Žádnej Kryl se v hrobě neotáčí - to jen banda blbců, kteří nevědí jaký je rozdíl mezi holohlavým člověkem, nacistou a vlastencem, rádi plivají kolem sebe a pomlouvají ty, kteří dokázali více než oni. Landa má ke Krylovi vztah - lze to poznat nejen při zpívání jeho písní, ale i z jeho ostatní tvorby. Ty texty jsou si tak podobné a krásné..

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Film s krásným a jednoduchým poselstvím - lidi jsou svině, ale mají naději. Na příkladu malého kluka a představitelů amerického národa je vidět jací jsme a proč si často zasloužíme něco podobného zažít. Nemusí se jednat hned o apokalypsu - stačí se kouknout jak lehce projde válka, jen když není na našem území. Je vidět jak málo se staráme o ty druhé a co všechno je nutné k tomu, abychom se změnili. Film to všechno podává velmi nenásilně - Klaatu není Neo, aby stíhal zlé agenty a každému z nich nakopal pr***. Nemstí se za to, že ho Američani uvítali kulkou. Jen s ledovým klidem a bez jediného mrknutí řekne, co nás čeká a proč. Nejděsivější na tom všem je, že s tím hodnocením má pravdu.

Agatha Christie's Poirot - Vražda v Orient expresu (2010) (epizoda)

Zřejmě nejlepší díl Poirota. Nejde o příběh samotný - ten by patřil (v Poirotovském světě) jen k těm lepším či zajímavějším. Jde o ten závěr a o strhujícího, jinak povětšinou vyrovnaného Belgičana. Ten třes a ten výraz ve tváři, ten proslov a hádka. Vše naprosto dokonalé.

Elitní jednotka (2007)

V BOPE se s tím neserou - ani nemůžou. Zabij nebo budeš zabit, to je zřejmě jedno z hlavních pravidel života ve slumech. A toho se drží i film, který věrně zachycuje drsné prostředí podsvětí Ria a jejich stejně tak drsné soupeře. Výcvik je taky naprosto úžasně podán - žádné hecování, žádné hrdinské výkony šamponů. Jen tvrdá selekce a snaha vykopnout ty, kteří by stejně dlouho nepřežili. A pak už jen boj se zločinem. Nebo spíše jednotlivé bitvy této dlouhodobé války. Žádné stížnosti na policistu, že pouta byla nasazena trochu ztuha a proto bude podezřelý propuštěn, stejně jako chudák policista. Ani dlouhé debaty o tom, zda třikrát postřelený policista má už konečně právo opětovat palbu, aby nebyl nařčen z nepřiměřeného použití síly. Jen ten dlouhý, drsný boj, na jehož konci je zpravidla pár mrtvých - když to jde dobře, budou mrtví jen na jedné straně, když to jde blbě, bude následovat krásný pohřeb a pomsta kolegů..

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

Smula jen, ze po shlednuti toho o americke historii vime vice nez Americane sami. Ti konci u Abe Linkolna a dal uz jen koluji uredne prizivovane legendy a rozum je nahrazovan jakymsi zvracenym druhem patriotismu (vsude jinde by takova touha po nasili byla oznacovana za brutalitu, demenci nebo alespon extremni nacionalismus) ... kdyby jen tusili. Ale rad bych vedel na kolika stanicich se toto dostalo do hlavniho vysilaciho casu..

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Nejlepší patetický film všech dob! Jadrná mluva horalů, neohrožený páán hrááábě a snad i vše ostatní přispívá k dokonalosti díla. Jsem tak rád, že namísto dnešního a zahraničního trendu vznikaly filmy jako Tajemství hradu v Karpatech, Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela a ne Tajemství hradu 1, 2 a 3. Tyto filmy jsou si žánrem tak podobné, přesto jsou každý zcela jiný, a to včetně hlavního záporáka! Hudba, děj, vtip, dialogy - vše za 5*.

Hurá na Francii (2013)

Možná je to inspirováno Boratem, možná to není nejoriginálnější a možná bych musel být Frantík, abych si všechno patřičně užil, ale i tak jsem se výborně bavil. Humor totiž není tak docela stejný jako v Boratovi - tenhle je lepší, zábavnější a snad i trochu inteligentnější - spíše než Borata bych tu viděl Diktátora. Nebyla tam dlouhá hluchá místa, nebyly tam zbytečné komplikace - jen prostý zábavný příběh o dvou Tabulistech a zážitcích z Francie. Oblíbená scéna - sexy reportérka a přihřátej strážník :) a spousta dalších.

Trabantem napříč Afrikou (2011)

Těžko zvládnout celý černý kontinent v hodině a půl, ale to je jediná malá výtka, která se k tomu váže. Je to opravdu jen drobnost a ani si nejsem jistý, zda by delší stopáž či rozkouskování na seriál bylo přínosem nebo zda by to bylo spíše na škodu. Je obtížné konkurovat dokumentům o Africe, kterých je bezpočet, je nemožné konkurovat technice a záběrům přírody i civilizace s milionovým rozpočtem, proto si myslím, že to hlavní ořezané téma zlatých českých ručiček a kvapíku napříč Afrikou nebyl zase tak špatný nápad a dost možná to bylo tím nejlepším řešením. Vše ostatní jsou pozitiva - přístup k natáčení, osazenstvo bakelitů, snaha zachytit co nejvíce věcí a samozřejmě i dokumentace technických problémů - snad nejlepší část dokumentu.

Den vítězství (2006)

Někdo to může srovnávat s Ryanem - proč ne.. ale vítězstvím Spielberga bych si nebyl tak jistý. Vždycky jsem dával přednost filmům s nějakým neotřelým tématem či posláním nad obyčejnou a tuctovou glorifikací několika takřka bezchybných hrdinů.