Ajťáci (2006) (seriál)

Nejlepší z nejlepších. Klasický anglický humor, neotřelé téma, situace jak ze života dohnané někam, kde už by dávno bylo společenské "Sorry". Není to jen o IT (Oh Jen, memory is RAM), je to o lidech (How to get gothic), manažerech (Do you know, what specifically IT means?), šéfech (Are you stressed, are you stressed), náhodách (Look at me, I am naked, is it fun?!), ukecanosti (I never said 90%, I have been always thinking above 70%) , netaktnosti (Would you like a pen?) , štěstí (I loooove gunners), lásce (I was a man) a přátelství (-Did you heard something? -No, maybe some kind of stupid mouse -Or a rat). Prostě se tomu nedá vytknout jediné, každý díl je něčím originální a bere si na paškál něco jiného. Nejlepší díl: The Work Outing

České století (2013) (seriál)

Zajímavý projekt. Ač zpracování není dokonalé (ono je těžké vměstnat obsah událostí zasluhující formát celovečerních filmů do jedné hodinky a sršet akcí), tak dopad je veliký. Když ne lépe, tak alespoň takto bychom si měli připomínat dějiny a především porozumět oné době, historickým okolnostem a motivům jednotlivých osob. Samotný seriál nevykresluje přesná fakta, ale snaží se přiblížit charaktery doby a předložit myšlenku, proč a jak kdo jednal. Nejlepší díl: Kulka pro Heydricha

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

Je to těžké, na pomezí 4 až 5. Škoda, že samotný námět je takový "dětský", jinak by to bylo jasné. Geniální narážky na vše, počínaje maloměšťanstvím po parodie klasických horrorových scén, nápady srší proudem ze všech stran (oblíbený Ďábel vs. Anděl nebo prorok farář)... Škoda, škoda...

Občan Kane (1941)

Nikdy jsem nepsal komentář k hodnocení, ale dnes musím. Kana jsem oddaloval co to šlo, při každém spuštění počítače na mě zíral z plochy jako nesplněný úkol. Vysoké hodnocení, téměř božská aura - chtěl jsem si to prostě vychutnat. Trvalo několik měsícu, než jsem si našel čas - náhoda chtěla, že jsem si ho pustil den po Velkým Gatsbym a to nejspíše nebylo správně. Ač je dělí více jak půl století, ten rozdíl je markantní. Nabízí se otázka, zda je lze srovnávat; odpovídám ano. Oba vyrůstali v chudém prostředí, oba se snažili vybudovat vlastní nezávislé impérum, oba ale nakonec skončili osamělí a prázdní. Ovšem pokud pominu čas a prostředky, Gatsby nabízí mnohem více - je lidštější. Kanův styl je odtažitý, chladný, skoro až dokumentární, zato ale více nechává přemýšlet diváka. Bohužel musím říci, že ani jeden z těchto snímků ve mě nezanechal hlubší dojem. Na svou dobu byl určitě Kane průlomový (co se týče triků, masek nebo kamery), ale pro mě přišel jako zmatečný, uspěchaný a někdy zbytečně ukecaný. PS: Ač filmařsky se mi netrefil do noty ani jeden, tak Kane i Gatsby zaslouží poklonu za ztvárnění "vývoje" hlavních hrdinů, jejich psychiky a hlavně odraz společnosti, která se kolem nich "motá"...

Kult hákového kříže (1998)

Film, ve kterém ani tak nejde o neonacisty ani nějaký očistec. Film, kde si můžete dosadit libovolnou extremistickou skupinu a libovolnou etnickou menšinu a fungovat to bude pokaždé. Film, kde extremisti nejsou vedeny ideály ani původními myšlenkami, ale osobností, která je převede na současné problémy a vtiskne starým symbolům nový význam. Film je takovou malou sociální sondou a svým poselstvím dalece přesahuje kdejaké besedy. Vcelku nezaujatě a s nadhledem popisuje, jak se k extremismu člověk dostane, jak se stane členem tohoto koloběhu a jak je těžké ho opustit. Ukazuje, jak je třeba zůstat nad věcí, jak je důležité být ohleduplný a neodsuzovat předem ostatní, ale zase nenechat ze sebe udělat ovci. Jasných 5*

Je třeba zabít Sekala (1998)

Zajímavý film. Rozhodně není lehké ho charakterizovat a právě tím je jedinečný. Nemoralizuje, neidealizuje, jen prostě svědčí. Svědčí o tom, jak dětství dokáže ovlivnit život nadosmrti. Jak si křivdu lze nést po celý svůj život, jak z člověka udělat bestii. Největší síla filmu vtkví v realitě, kdy se člověk přestane ovládat a upíná se k jedinému, bez toho, aby se podíval vlevo nebo vpravo a co mu přijde pod cestu, vezme s sebou. A je jedno, jestli je to morální odplata nebo posedlost po společenském postavení a majetku. Tím ale pak vyvstává otázka, co je horší, když nikdo není bez viny a nese si svůj pestrobarevný příběh.

Alois Nebel (2011)

Absolutní souhlas s uživatelem Greg. Film určitě děj má a jeho pozvolné vyprávění se mi líbilo, o technické stránce filmu se nedá vůbec spekulovat, to se musí jen vychutnávat. Zvuk, který je přehráván přímo z reálných záběrů, nemá chybu, vše prostě sedí... Tak proč tedy tak rozporuplné reakce? Alois Nebel je opravdu náročný snímek a není prostě pro každého. Hlavní chybu bych dával nejspíše jeho zdlouhavým záběrům mezi jednotlivými sekvencemi, kde "se prostě nic neděje" a ten typ diváka, který hlavně lační po tom, aby měl všechno přímo před nosem, prostě nudí. Ono je taky pravda, že vidět 3x okamžitě za sebou 5-10 vteřinový záběr na Jeseníky a okolí prostě po prvotním úžasu spíše vadí a ubírá to tempu (které je již tak snížené). Když se ale těmito scénami prokousáme, dostaneme před sebe originální dílo, které jen díky pár drobnostem a v celku ne úplně využitého potenciálu v podobě scénáře (vyzdvihl bych výborné scény s Krobotem) se nedočkalo těch nejvyšších met. Potenciál na to má, ale prostě takhle můžu jen říct "cajk Alois" :-)

Kmotr (1972)

Každý by řekl, že když se někdo pokusí udělat z 200 stránkové knihy 3 hodinový biják, tak to musí špatně dopadnout. Ne tak Coppola. Jeho umělecké ruce vám rozehrají před očima takový koncert, na který jen tak nezapomenete. Dobová atmosféra, skvělý herci, geniální hudba, není co vytknout. Kmotr je kultovním filmem po právu.

Schindlerův seznam (1993)

Schindlerův seznam jsem dlouho odkládal a věděl jsem moc dobře proč. Nerad se dívám totiž na filmy, které citově vydírají. A ať už to tak Spielberg chtěl nebo ne, vznikl film, který svou krutostí a realitou ve vás vyvolá ty nejhorší pocity, které ve člověku jsou. Krutost i zmar, násilí i lidskost jdou ruku v ruce a střídají tempo tak svižně, že vám nezbývá než zase zaklapnout čelist na správné místo a nutit se dále sledovat toto ďáblovo dílo, jinak to totiž nejde.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump je asi nejvíc nejroztomilejší naiva na světě... Proč vlastně neztvárnit novodobé dějiny Ameriky tímto "hlupáčkem" co si to rozdává v ping pongu s Čínou nebo válčí ve Vietnamu? Touto hořko-sladkou komedií Zemeckis vytvořil kultovní film v hlavní roli s excelentním Tomem Hanksem, kde nechybí přátelství či láska a působí jako balzám na duši.