• Krátkometrážní

Mé jméno je láska (2009)

Tíha viny způsobí, že řeknete to, co byste jinak zamlčeli, protože...zatloukat, zatloukat, zatloukat. Extrémně působivé drama s neuvěřitelnou Tildou Swinton. Zajímavě natočené. Pohledy kamery, prolínání reality s představami a vzpomínkami. Zdánlivá odtažitost postav, jejíž zdání se zhroutí ve vyhrocených situacích v závěru filmu. Realistické drama s trochou lartpourlartismu a dostatkem příběhu, aby to nebyla jen hezká nafouknutá bublina.

Mikulášovy patálie (2009)

Ta kniha byla moje první setkání s literaturou a francouzskou kulturou zároveň. A stejně jako mám rád knížku, tak mám rád i film. Pochopitelně se do něj nevešlo všechno, ale nadsázku a humor Mikulášových patálií dokázal vystihnout úplně, což je na tom celém nejdůležitější!

Modlitby za Bobbyho (2009) (TV film)

Měli jste někdy tu čest s ortodoxní katoličkou, která vložila svůj rozum někam mezi tu tisícovku stránek, na nichž se píše jenom pravda a nic než pravda? Ne? Tak to buďte rádi. A jestli jo, tak tomu filmu odpustíte i to jalové zpracování a ten emancipačně-duhovo-rodinný doják na konec.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Možná, že se mi americká verze i zamlouvala víc. Příšerně nesympatický představitel Blomkvista a nemastná neslaná Lisbeth. Průměrný thriller, jehož finále smrdělo telenovelou.

Nějak se to komplikuje (2009)

2 ze 3 manželství končí rozvodem, 3 ze 3 filmů o rozvodu končí průšvihem. Romantická komedie o vaření, navoněných předzahrádkách a hledání vztahu v době, kdy už máte pocit, že jste za zenitem. No, tak jen doufám, že až budu za zenitem já, že mě tohle nedojme. Ten slabý vývar neokořenily ani rádoby drsné vtípky o nepoužívaných vagínách a nedostatku spermatu...předměstský Sex ve městě? Ani náhodou, spíš způsob, jak vyburcovat (a lehce šokovat) maminy u žehlení. Prvoplánové, nenápadité, přetékající všemi klišé (scénu s hulením trávy mohli rovnou vystřihnout z nějakého jiného filmu stejného žánru a ničemu by to neškodilo a navíc by ušetřili). Meryl Streep byla sice skvělá a mám ji moc rád, ale jak má za (ne)manžela Baldwina, jde všechna sranda stranou...

Nine (2009)

Očekávání byla veliká, Chicagu se ale Nine rovnat nemůže. Příběh tu skoro nebyl, ale tady šlo o hudbu, choreografii, kostýmy, scény. To jsem si opravdu užil.

Orphan (2009)

Putin asi věděl, proč zakázal adopce ruských dětí do Ameriky, hahaha. Nejzajímavější na tomhle filmu je animace u závěrečných titulků. Námět rozhodně dobrý, ale neskutečně utahaně zpracovaný. Chtělo by to míň krve, požárů, viktoriánských holčiček a naopak víc psychologického mučení, duchaplnějších dialogů a absenci přebytečné stylizace.

Pamětnice (2009) odpad!

Další amatérský film, který potvrdil všechna očekávání...nuda, nuda a zase nuda. Příběh téměř žádný, křečovitý pokus o ukázání křivd komunismu (opět, to téma už mě začíná vytáčet), i tak to mohlo být zajímavé, místo toho tu byla víc než hodina důchodcovských sedánků a klišé a nakonec jedna teatrální scéna o udávání v padesátých letech. Účast herců jako Květa Fialová, Josef Somr... v tomhle snímku musela být čistá charita, jiné vysvětlení pro to nemám...

Pan Nikdo (2009)

Nijak výrazně mě to nechytlo a z Jareda Leto taky nijak nešílím. Asi se to u mě minulo účinkem. I tak, oproti jiným filmům Cobykdyby nebo Realita-mi-nestačí-tak-z-ní-udělám-jakože-trochu-fantasy, to něco do sebe mělo, to jo.

Piráti na vlnách (2009)

Amerika na anglický způsob. Tyhle optimistické komedie plné naděje, světlých zítřků a zlých podlých despotů mají jeden hlavní problém. Jsou absolutně o ničem. Příběh přehlušilo bratrství a táhnemezajedenprovaz poselství. To je špatně. Komediálních momentů málo, trapných dojáků až moc. Curtis, který napsal Notting Hill, pracoval na scénáři pro Bridget Jones...sepsal a zrežíroval dvouhodinovou (prostě moc dlouhé na komedii) pseudo-veselohru, která nezaujme ani charaktery ani příběhem ani komikou. Obrovský krok vedle a obrovské zklamání.