• Krátkometrážní

Přátelé (1994) (seriál)

Neokoukatelná záležitost. Hlavní plus je tady v propracovanosti postav. Kdo vymyslel Pheobe, byl bůh! Je z nich nejlepší. Jen zbožňovaný Joey mě poněkud nudí. Oproti zbytku je přecijen až moc naivní a předvídatelný. Přátele se zatím nepodařilo překonat. Neválíte se u nich smíchy, ale neustále se usmíváte a to je hlavní. Silnou konkurenci ještě vidím v The Big Bang Theory, která je sice dost odlišná, ale na skvělost mám jen jeden metr....

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Už seriál nesleduji. Tedovo čekání na Tu pravou začalo připomínat čekání na Godota. Barneyho scény se už okoukaly. Stále častěji se objevují retrospektivní epizody. Je hezké vzpomínat, ale to se spíš hodí pro sedmdesátníky ne pro třicátníky. Úroveň vtipů také upadá. Už to není ten bláznivě romantický (a díkybohu cynický) seriál, je to limonádička o lidech, kteří nevědí co se sebou. Ve srovnání s Přáteli, kteří jsou nejen stejný žánr, ale jsou postaveni i na velice podobném schematu postav atd., je HIMYM lehce zapomenutelný, Přátelé fenomenální. I tak jsem se u HIMYM dobře bavil, bohužel minulý čas je na místě. Za první tři, čtyři série je hvězdičkování, zbytek by šel mnohem níž.

Daleko do nebe (2002)

Po šílené zkušenosti se Safe, jsem od Todda Haynese moc neočekával. O to víc jsem byl překvapen, jak dobrý Far from Heaven je. Byť chvílemi působí jako agitka nějaké neziskovky a hlavní hrdinka až moc okatě dává najevo, že ona rasistka není, příběh je natolik silný a přitom komorní, že překřičí volání politické korektnosti. Skvělá hudba v kombinaci s rafinovaným barevným pojetím snímku (všimněte si toho spojení modré a zelené s jasně oranžovou) dělá z filmu opravdové výtvarné dílo. Nevím, jestli za to vděčí film režisérovi nebo třeba architektovi, ale před dotyčným smekám klobouk.

Stáhni mě do pekla (2009)

Tak tohle je přesně s****a na sobotní večer, super! Tuctové, nesmyslné, splácané. Nejvíce mě rozesmála scéna s padající kovadlinou - ty oči letící z důlků, Happy Tree Friends by se za to nemohli stydět. Opravdu, smál jsem se víc, než jsem se lekal, nebo snad bál. Tak nerealistické, až tomu nemůžete věřit. To je potíž, jelikož jsem pak usnul bez problémů, což účel hororu opravdu být nemá. Ovšem jako odpočinkový biják na sobotní večer ideální. Jednu hvězdičku dávám za nečekaný zvrat na očekávaném konci.

Písně o lásce (2007)

Tohle byla asi chvíle, kdy jsem začal opravdu chápat, co znamená mít francouzský esprit.

Lov lososů v Jemenu (2011)

Občas mám chuť na pořádný slaďák. Podívat se na příběh, o kterém vím, že ho nezažiju, už možná kvůli tomu, že nerybařím, že ty hezké herečky žijí na druhé polokouli, že před kamerou nevypadám dobře. Lov lososů v Jemenu je zábavný jen chvílemi, jinak je to ukecaná nuda o tom, jak je hezké klofnout za krize středního věku dobře vypadající karieristku. Scénář je katastrofa. Režisér, který natočil elegantní a krásnou Čokoládu a dojáková Pravidla moštárny, teď přišel s filmem, který je kýčovitý, až se vám z toho chce brečet. Švéd Hallström natočil americký prototyp bijáku, u kterého boubelky nad čtyřicet budou vzdychat blahem, jak ta Emily Blunt dokáže vypadat tak dobře a ulovit McGregora. Dialogy plné kydů o víře společně se zpomalenými záběry a obrazy ze života lososů (že by skrytá reklama na Discovery Channel?) musí dohnat k slzám (upřímným) jakéhokoli cynika.....

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Nejprve jsem viděl Budžese v televizi, pak jsem na něj šel (musel jít) do divadla, pak jsem si ho ještě pouštěl ze záznamu. Geniální dílo (předloha je oproti inscenaci docela nudná), které mi konečně stravitelným způsobem přiblížilo dobu, kterou jsem (bohudík) nezažil. Žádné sentimentální žvatlaní, ale peprné dialogy, skvělá komedie a hlavně báječná Bára Hrzánová. Už zase koukám na net, kde Budžese dávají...jsem ochotný za ním jet třeba až do Ničína!

Obecná škola (1991)

Nejvyšší hodnocení, už kvůli tomu, že jsem nikdy nebyl jeden z těch grázlíků, ale ten poslušnej, co měl sotva dvě poznámky za celou základku, a vždycky jsem tím hajzlíkem, co štve učitele, chtěl být...

Habermannův mlýn (2010)

Naprostý průměr a veliké zklamání. Tuctový příběh s několika velkodušnými gesty. Němci dělali svinstva Čechům a Češi dělali svinstva Němcům. Bohužel. Dal by se z toho dostat silnější příběh, který by nebyl tak rozvleklý, nijaký. To téma potenciál má. Za fiasko ovšem považuji scénář. Klišé typu "blázen s knírkem", ale prosímvás, nic obehranějšího pana scenáristu už nenapadlo? Jméno Habermannovy dcery Melissa (nebo jak se to píše)? Jak pěst na oko. Kdyby to byla argentinská telenovela, proč ne, ale takhle (jestli se dcera tak jmenovala ve skutečnosti, neuškodilo by bývalo popřemýšlet nad tím, jestli by nebylo přecejen rozumné ji dát pro film jiné stravitelnější jméno). Důkaz toho, že Juraj Herz už to nejlepší natočil. T.M.A. byla obdobně unylá.

Stalo se (2008)

Shyamalan natočil tuhle kardinální nudu po tom, co jeho Znamení patří k mým nejoblíbenějším filmům? No i mistr tesař se občas utne. Příběh měl potenciál, ale ten konec? Absolutně nechápu, jak se tak jednoduše všechno vyřešilo. A co je za ztrátu pudu sebezáchovy, když někoho rozstřílíte na kousky? To by vás nejdřív musel nějak naštvat ne? A i pak, bylo by pudem sebezáchovy, že vezmeme pistoli a uděláme tomu drzounovi díru do hlavy? Stupidní. Navíc to nemělo ani hodinu a půl. Kdyby to byla komedie, no fajn, ale sci-fi? Na to potřebujete dvě hodiny aspoň, abyste všechno vysvětlili, dodali milostnou scénu, nechali umřít nejméně populárního hrdinu, přidali trochu té filozofie a na konci udělali parádní happy end se šťastnými Američany. Tohle byl slabý průměr, ne zážitek jako Znamení. Navíc jsem měl čest s českým zvukem. Naivní hlas Kláry Issové k Zooey Deschanel, no potéš pánbů. Navíc překlad byl šílený. Kdy řeknete, že špatně skrýváte své emoce? Já tedy nikdy. Řekl bych asi pocity (obojí na 3 slabiky, takže by se to dabingu do huby pěkně vešlo).