Dempsey a Makepeaceová (1985) (seriál)

Seriál,který mě drží i dneska,perfektní slovenský dabing.Ještě,že se mi podařilo díly,které nebyly na DVD dotočit ze slovenské JOJ +,takže zvuk mám slovenský.Ten český to není ono.Jednotlivé epizody nejsou nic vyjímečného,ale vztah hlavních hrdinů to všecko vyvažuje.Musím hodnotit plným počtem,i když taky trochu z nostalgie

Tři muži na zabití (1980)

Profesionální hráč pomůže raněnému člověku a tím se dostane do kolotoče.Celkem drsný film,který má na konci překvapivé rozuzlení a závěr.Řekl bych,že je to jeden z těch lepších Delonových filmů,který mě dokáže udržet v napětí až do konce,i když jsem ho už viděl několikrát.

Hoří, má panenko (1967)

Poněkud hořká komedie o jednom hasičském bále jako vystřižená ze života.Já mám nejradši scénu s tombolou,kdy se zhasne a najde se jeden,který chce vrátit,co znárodnil.Po rosvícení ho však vidí celá vesnice.Naopak velice drsná je scéna s dědou u jeho hořícího domu.Formanovy filmy mám velice rád,proto nemůžu hodnotit jinak než plný počet.

Sňatky z rozumu (1968) (seriál)

Pětidílný seriál o rodinách dvou českých podnikatelů Borna a Nedobyla umístěný do období začátků národního uvědomování.Perfektní herecké výkony Jiřího Valy a Vladimíra Ráže,co víc si může člověk přát na pět sobotních večerů.Dnes si můžu sice pustit seriál celý najednou,ale nevrátí to ty chvíle,kdy celý národ s napětím čekal,jak dopadnou hlavní hrdinové,koho si vezme Born atd.Vše podmaloval také vyprávěč Václav Voska,který dokázal napětí ještě vystupňovat.Myslím,že to je náš nejlepší seriál.

Slavnosti sněženek (1983)

Komedie,jejímž hlavním motem je spor dvou mysliveckých spolků o zastřeleného kance.Jeden z filmů,které zanechají hluboký a nezapomenutelný dojem.Musím říci,že výkony Rudolfa Hrušínského a Petra Čepka jsou na velmi vysoké úrovni.Na tomhle filmu jsem nenašel chybu a musím ho hodnotit pěti hvězdičkami.

Skleněné peklo (1974)

Přestože katastrofické filmy nemusím,Skleněné peklo je vyjímka.Plejáda výborných herců (Steve McQueen,Paul Newman,Fred Astaire a další) nám odkryjí na jedné straně těžkou práci hasičů ve výškových budovách a na straně druhé charaktery lidí,kteří se octnou v mezních situacích.Napětí a akce filmu nekolísají a táhnou se celým filmem až do konce.Nevím,co bych postavil na první místo (knihu nebo film),ale přikláním se tentokrát k filmu.

Slunce, seno, jahody (1983)

První díl trilogie,která mě bere.Herecké výkony Heleny Růžičkové jsou jako vystřižené ze života.Film,který Troška natočil ve svém bydlišti v Hošticích je obrazem tehdejší doby.Kromě herců tady vystupují i neherci a řekl bych,že to není poznat.Samozřejmě,že se nemusí všem líbit ( flim může připadat primitivní,uřvaný atd.),ale já si myslím,že je to skvělá lidová komedie,která ani po 25 letech neztratila svoje kouzlo.

Všichni dobří rodáci (1968)

Film,který jsem poprvé viděl v roce 1969 a velice na mě zapůsobil.Příběhy vesnických lidí,přeměna vesnice na socialistickou a osudy sedláka Františka,který stál za svým je něco,co mi dlouhou dobu zůstalo v paměti.Když jsem film znovu viděl po roce 1989,všechno se mi znovu vrátilo.Herecké výkony pana Brodského,Menšíka,Brzobohatého znovu vytáhly do světa jejich varhaníka Otčenáše,Jořku s pyřkem a Františka.Jsem rád,že jsou z trezoru venku a můžou nám znovu připomenout ty staré časy dobrých rodáků…

Drsná Planina (1979)

Film z doby osidlování pohraničí po válce.Myslím,že Jaroslav Soukup velmi dobře vystihl život mladých pohraničníků a jejich postoje v té době.Film mám rád,protože má spád a moc se tam neuvažuje,spíš jedná.Ideologie tam také moc není,takže je film i po této stránce přijatelný.

Zralé víno (1981)

Volné pokračování komedie Bouřlivé víno.Znovu se setkáme s občany vesnice Pálavice.Je období slučování družstev a Michal Janák už není předsedou,ale místopředsedou.Postava plukovníka ve výslužbě Čestmíra Semeráda,který chce,aby se každý choval tak jak má a proto je směšný, je platná i pro dnešní dobu.Bohužel dnes by byl ještě směšnější a možná by slízl i pár žalob u soudu. Myslím,že tento díl je lepší než Bouřlivé víno.Celkově se mi filmy tohoto typu líbí,protože ukazují život obyčejných lidí.Samozřejmě je tady také zdůrazněna politika strany,ale tak to bylo a nikomu to tehdy nepřipadalo nenormální.S odstupem času je snadné kritizovat to nebo ono,ale proto nelze šmahem odsoudit všechno.