Atlas mraků (2012)

Nemůžu se zbavit dojmu, že forma vítězí nad obsahem, 6 více či méně propojených příběhů se liší nejen dobou, kdy se odehrávají, ale i žánrem, to vytváří různorodou multižánrovou mozaiku, ve které si každý něco najde. Přestože většina příběhů citelně graduje, nakonec k nějakému emotivnímu finále nebo zásadnímu sdělení nedojde, což je přesně to co mi chybí k 5*

Avatar (2009)

Cameron dokazuje, že umí natočit opravdovou bombu a to navzdory velice primitivnímu příběhu, 3D tomu dává grády, tím spíš IMAX, audiovizuál je tak ochromující, že zaceluje všechny nedostatky, ale je to film na jedno zhlídnutí, sledovat opakovaně nedoporučuju

Avatar: The Way of Water (2022)

Titanic zkombinovaný s druhým Terminátorem, to vše je tak trochu remake předchozího dílu. Druhý Avatar je přesně tím, čím se dalo čekat - audiovizuálním nářezem s poměrně plytkým příběhem na pozadí. To v mých očích tentokrát nepřebilo ani kouzlo imaxu.

Avengers (2012)

Masakrální akce, přesní herci, koňská dávka nadhledu, spousta cool hlášek. Avegers jsou letní pecka jak má být. Postavy jsou ploché, zápletka prostá, audiovizuální odkazy na Star Wars a Transformers více než okaté, ale to vůbec nevadí, protože tohle je film na pobavení, na dobrou náladu, vyšší cíle si ani tvůrci nekladou

Avengers: Endgame (2019)

Koukat na Endgame je jako koukat na pokračování Shreka nebo na další a další série Ztracených. Jde o film nesmírně zdařílý, velkolepý, dojemný i vtipný, jenže dost možná, stejně jako mě, vás napadne kacířská otázka: proboha proč? Celé to cestování časem, které se tu tvaří jako fyzikálně obhajitelné, přičemž tu padne spousta fyzikalních a matematických pojmů a orámuje se to slovy, že tak to fugnovalo v Návratu do budoucnosti, celé to působi jako nějaká nadstavba. Přestože to tak nebylo asi myšleno, Endgame vypadá sequelovitě a přestože spousta momentu je srdcervoucích, spousta scén potěší skalní i méně skalní fandy, nelze se ubránit dojmu, že Endgame je tak nějak navíc, protože to, co jsme chtěli vidět po skončení Infinity War, to se dostaví už v první čtvrhodině Endgame a potom už je jen o snaze zvrátit něco, co už je zahrané a ač je to zabavné a vesměs to funguje působí zbylé 2,5 hodiny poněkud křečovitě. Endgame je největší film roku a není těžké ho vychválit, spousta fandu z něho bude šílet blahem, jenže pro ty jedince, co nejsou z univerza úplně udělaní to až takové pošušňáníčko nebude a druhý den přijde pocit, že to byla vlastně taková natažená překombinovaná potitulová scéna, ve které chtěli dat kousek prostoru každému. Za mě lepší 3*

Banshee (2013) (seriál)

Banshee je skvěle natočené, zábavné a lokálně bych řek, že vyloženě strhující (na zatýkání boxera se jen tak nezapomíná). Problémem je scénář, ten se už od začátku tváří spíš bečkovitě. Ale tím jak scénáristé vymýšlejí další a další dějové zákruty, stává se spíše cečkovitým. Výsledkem je seriál, na který se dobře kouká, ale musíte leccos zkousnout, např. fakt, že hlavní hrdina vydrží víc než Rocky a přestože vždycky dostane solidní čočku, na začátku dalšího dílu je z něj zase hezoun. Lepší 3*. Druhá série jen pokračuje v sestupném trendu, přibývá slabších dílu, příběh už je vyloženě céčkový, ale akce je pořád mistrovská (při sledování posledních dvou dílů si nelze nevzpomenout na Maxe Payna, toho herního samozřejmě), silnější momentů je tu sice méně, ale pořád dost. Slabší 3*. Třetí série je ovšem úplně jiné kafe. Erotika vymizela a akce přibývá a přibývá. Co díl to akční náser. Každý už ví, že nejde o nijak realistický a duchaplný seriál. A s přihlédnutím k tomu faktu lze říci, že Bashee je v zásadě v žánru elita. Lepší 4*. Čtvrtá série je strmým ústupem ze slávy, který se podaří vykompenzovat až ve druhé polovině posledního dílu. Zobrazení násilí už je přepálené a i zápletka vypadá, jak kdyby tvůrci, chtěli po svém přetočit první sérii True Detective. Za mě lepší 2*.

Baraka - Odysea země (1992)

Hezké záběry. A dál? Dokážu si představit, že tento film někoho uspokojí, mě ale ne. Úplně tomu chybí kompozice, asi proto mě to bavilo asi tak první deset minut.

Barbarella (1968)

Divný film, nejde ho chválit ani proklínat

Batman začíná (2005)

Jasných 5*. Je sice toho spousta, co lze vytknout prvnímu Batmanovi, od místy zbytečné efektnosti a americké přiblblosti až po Katie Holmes, ale to nemění nic na tom, že to je obsahově, filozoficky a emočně velmi silný film. Není to jen ten přiblblý blockbuster, Batman Begins je inteligentní film plný velmi hlubokomyslých tezí a životních pravd. Je to popis Waynova uvažování, rozbor myšlení dobra a zla, vnímaní dobra a zla společností. Rozhodně film na více shlédnutí.

Becket (1964)

Herecký koncert v poněkud jednostranně a mdle podaném příběhu. Příběh Jindřícha a Thomase je příběhem sporu krále s círví. Církev je ale upozaděna a vylíčena jako otloukánek impulzivního krále. Žal bohu nejinak je tomu u samotného Becketa, o kterém se navíc v podstatě nic moc nedozvíme. Proto 3*