Sinister (2012)

Technicky, t.j. kamerou, zvoleným svetlom, strihom aj réžiou jednoducho dokonalé dielko, ktoré je istou formou renesancie klasických hororových rekvizít a zápletky. Vynikajúce herecké výkony sa miesia s ťaživou atmosférou strachu z neznáma. Scott Derrickson sa s divákom hrá, ustavične ho necháva na pochybách či to všetko má či nemá racionálne vysvetlenie. K tomuto vynikajúcemu postupu mu zdatne asistuje perfektná hudba. Zdá sa, že nič zlé v tom filme skrátka nebude. A ani nie je, ťažko sa verí, že režisérovi stačili na realizáciu projektu len 3 milióny. Trochu sklamaním je však výsledný dojem, mätúci ako celý film (a zároveň objasnený koniec), čo je síce konzistentné no okrem mrazivého príbehu a pár epizód zo života spisovateľa na konci vypovedá absenciou akékoľvek lano pre diváka, ktoré by ho pritiahlo aj po dokončení. Nad filmom som sa nepozastavil hoci som ním bol uhranutý. Keď to skončilo, vyfučalo to behom pár minút ale chápem maximálne hodnotenia. Ja sa ale zastavím len na zaslúžených 85%.

Plivu na váš hrob (2010)

Úvod až po skok do vody je režijnou a žánrovou lahôdkou, ukážkovým príkladom drámy s prvkami hororu. Keď už sa to ale chce zmeniť na čistokrvný horor, kdesi zablúdi a skočí do vôd slashera bez emócií prítomných v úvode. Z dievčiny sa stáva nemysliaca mašina na jatky so zvrátenou predstavivosťou. Ako to už ale býva, dobrý obal neznamená chutné jadro. 60%

Návrat do Silent Hill 3D (2012)

Pôvodný Silent Hill sa snažil udržať diváka atmosférou hororu a nebezpečenstva. Reveleation sa snaží udržať len na mene a odkazoch na videohru. Je ich tu požehnane, niektoré potešia, najmä skalných fanúšikov série. Bohužiaľ, príbeh, ktorý by odkazy podopieral je suchý, scenáristicky nezaujímavý, postavami skôr otravný a zbytočne rozťahaným začiatkom ešte zhoršený film. Keď sa hlavná hrdinka dostane do Silent Hillu, latka sa trocha zdvihne. Nie žeby bol príbeh lepší alebo to dostalo viac zmyslu. To nie. Ale za to sa tu ukazujú slušnejšie produkčné hodnoty, dizajn mesta a príšer je sugestívny a vťahuje do zvráteného sveta filmu. Škoda miestami značne plastickejších efektov, kde jasne vidno CGI animácie. Ako celok je Silent Hill: Revelation filmom technicky slabým, produkčne kvalitným, efektami nie vždy krásnym no hlavne nudným a nezáživným filmom, ktorý aj fanúšikov série nemá šancu uspokojiť. 40%

Armageddon (1998)

Armageddon je prvý film Michaela Baya, ktorý to s tými explóziami skutočne PREHNAL. Vybuchuje tu snáď úplne všetko na úkor snáď úplne všetkého potenciálu, ktorý mohla táto end-of-the-world jazda mať. V prvom rade filmu uškodila dĺžka. Pritom sa tomu dalo vyhnúť x cestami. Stačilo aby Michael Bay nepchal y lacných zvratov kde sa dalo. Takisto je až nesystematicky nekonzistentný, raz kvôli zachovaniu amerického vlastenectva (jediný najlepší vŕtač je Američan, celá posádka astronautov je americká, prototypy raketoplánov americké, skrátka Americans save the world alone), raz kvôli tým hlúpym zbytočným zvratom (na čo prepánakráľa musela tá vesmírna stanica vybuchnúť? Na čo prepánakráľa do toho museli pchať akýsi sekundárny protokol?), inokedy zasa pre vynútené klišoidné scény (rozlúčky, príliš veľa plaču, záchrana na poslednú chvíľu), potom zasa pre tonu postáv, z ktorých polovica tam vôbec nemusela byť (prečo vlastne tona postáv vlastne nič nerobí len buď zomrie, prenáša lacné hlášky atď...?) a raz zasa pre tú nezmyselnú nelogickosť (sekundárny protokol je absolútny nezmysel, len číre klišé na natiahnutie príbehu, to isté platí aj pre tú haváriu jedného z raketoplánov... na to ako Michael Bay necháva tak všetko radostne vybuchovať je zázrak, že to prežije zopár astronautov a vŕtacie vozidlo je úplne neporušené pričom to bola havária ako hrom, a pokračovať by sa dalo aj s vesmírnou stanicou... ako to, že v tak vyspelom kozmickom výskume aký vo filme vidíme je na vesmírnej stanici len jeden človek? Ako to, že tam prístroje fungujú ako v roku 5 a prakticky zapríčinia výbuch celej stanice?). Áno, tých zátvoriek bolo veľa ale aspoň vidno príklady. Ako chce Bay byť konzistentný keď raz ukazuje romantiku a klišé a druhý raz si robí doslova výsmech z celého vesmírneho programu falošným napätím? Aspoň v jednom ale zostáva vydarený - strih a akcia. Ten je na to proste macher. Hoci je polovica akcie úplne zbytočná a v tom čase už hlboko nudí, na poli technickom si Bay len potvrdil reputáciu majstra. Škoda tej prekalkulovanosti, kde je silný spád z The Rock? A kde sú hrajúci herci? Ben Affleck je na výsmech ale vlastne ani nie, ako každý iný herec vo filme nemá čo hrať. Postavy sú asi rovnako hlboké ako vyschnuté jazero. Armageddon nie je nič viac než lacný americký žvást o konci sveta. Skvelo zostrihaný, kvalitne natočený, efektmi výborne vydarený, produkčnou hodnotou vcelku využitý film. Nič viac, len falošný patos a nevyjdená hra na chytrý príbeh. 45 %

Listopadová romance (2001)

Prvotný dojem bol značne lepší než ten druhotný. Bohužiaľ je ale druhotný značne vyzretejší a objektívnejší. Režisér O´Connor sa tak húževnate snaží zapôsobiť osvedčenými žánrovými metódami až mu to funguje. Ale celé je to tak strojené, že napriek emotívnemu záveru a pointe nejde skočiť na lep. Miestami až rozprávková logika (odísť v pyžame z domu akoby sa nechumelilo) po dôkladnom zvážení skôr vyzýva k úsmevu ako vážnosti. Po premyslení už scenár pôsobí ako samým sebou vykalkulovaný kaleidoskop známych fráz a nútených twistov. Napriek týmto nedostatkom je obdivuhodné, že celé to drží pevne, najmä kvôli výborne zvládnutému duu Reeves/Theronová. Po zamyslení tiež vyvstávajú na povrch isté ozvláštňujúce režijné a príbehové faktory (snaha meniť život až za hranicu obťažovania, gay rodinka), ktoré Sweet November držia v hladine žánrového nadpriemeru. Pre milovníkov romantiky sa to na prvý pohľad bude zdať skvelé ale pri pozornejšom nadhľade pri tomto snímku vyvstáva príliš veľa bežnosti zakrytej malými zvláštnosťami a takisto veľa emocionálneho patosu, ktorý sám o sebe nie je zlý ak by nebol od diváka umelo vynútený. Tiež sa tu trochu prestrelila dĺžka. Jadro celej dvojhodinovky dosť pokrivkáva s nastoleným tempom a vyvrcholenie samotné je naťahované. Osobne by som udelil 75% ale v rámci objektívnosti klesnem na zaslúžených 60%. Je to príjemná nadpriemerná žánrovka.

Hunger Games (2012)

Nedá sa tomu ubrániť a síce, film som sledoval s vedomím koľko rozpačitých názorov na jeho adresu už padlo. Akosi som to ale po dvadsiatich minútach automaticky začal ignorovať. The Hunger Games nie je ani zďaleka zlý film. Avšak, ak by nebolo Jennifer Lawrence, nebol by ani decentne nadpriemerný. Ona jediná je dôvod prečo malo zmysel tú prestrelenú takmer dva a pol hodinovú masu pozerať. Jej herecké kvality sa nezaprú, rovnako ako tie Hutchersonove. Chémia medzi nimi funguje vcelku obstojne a divákovi na nich aj záleží hoci režisér rád sype zbytočné klišé. Réžia je sama o sebe miestami kameňom úrazu. Gary Ross niektoré scény vyložene zle režíruje a vo výsledku sa len jasne kryštalizuje to, čo mohlo byť spracované lepšie (začiatok samotnej hry, použitie hudby a naprostý útlm zvuku ho zdegradovalo a film samotný prikrášlilo, ako surovejší triler by fungoval značne lepšie a bohužiaľ toto platí pre viacero scén) alebo to, čo vôbec nemuselo vo filme byť (množstvo naťahovania aj v prach obyčajných scénach, gýčovité vety a tisíc krát omieľané gestá, klišé pohreb, to už nikoho nezaujíma, dramaturgia sa dá robiť lepšie). Osobitne potom potešia tie kvalitnejšie vygradované scény, opäť za ne môžeme vďačiť len výbornej postave Katniss v podaní Jennifer, divákovi na nej záleží a to robí väčšinu roboty za všetko, príklad je scéna s úľom alebo snaha o zničenie hromady zásob. Práve spomínané scény a tiež komornejšia úvodná hodina sa zasluhujú o vcelku bohato vykreslený koncept svojho univerza (povaha pravidiel hry, byrokracia, snaha o prežitie), na túto časť sa mali tvorcovia snažiť najviac alebo ju vnášať do nevydarených elementov (hrozné kostýmy a make up, vyložene hrozné). Akcia je fajn ale trpí neduhom v tvare nevydareného strihu. Holt, tvorcovia to nemali ľahké keď už v roku 2000 s podobnou zápletkou prišiel Battle Royale. Ale to nie je dôvod aby to dopadlo tak ako to dopadlo. 65%

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Už od začiatku bolo jasné, že AVP 2 je somarina najhrubšieho zrna. Mizerné efekty, hrozný strih a vedľajšie zápletky ako výkrik do prázdna. Pritom film sám o sebe má slušné zázemie, produkcia narobila s postavami ľahko nadpriemernú prácu (od ich motivácií až po príbehy) no všetky sú ploché ako runway. Občas konajú nelogicky len pre potreby priemerného scenára, ktorý by v lepšej réžii neznel ako recitovanie nejakých somarín. Ešte aj tá akcia je totálne fiasko. Celá príbehová línia s armádou je ako zlý vtip, "vyvrcholenie" je asi tak napínavé ako sledovať stenu a koniec v zvláštnej snahe rozšíriť hĺbku univerza odkazom naň zlyháva svojím nekonzistentným obsahom. Fú, to teda je zvláštne, písať o nekonzistencii so zvyškom filmu keď to logicky znamená, že ten koniec je ešte horšia sračka ako všetko, čo mu predchádza. 20%

Apollo 13 (1995)

Skvelá adaptácia natočená s patričnou dávkou patriotizmu, ktorý nezostáva než akceptovať. Koniec koncov, je zaslúžený. Akurát má jednu chybičku, Howard je síce schopný režisér so šikovným kameramanom (vo filme je dosť veľa chytro využitých techník, od hrania sa so zoomou až po hranie sa s kompozíciou, skrátka, radosť pozerať sa) a so skvelou hereckou zostavou sa mu darí dosiahnuť skvelú dramaturgiu, vyvážené emócie a tiež udržať pozornosť diváka. Pri poslednom bode je tu však ale. Apollo 13 je príliš dlhý film, čo sa odrazilo v kolísavom tempe, ktoré degraduje isté časti filmu z konzistencie nastolenej na začiatku a bezchybne vybudovanom emotívnom finále. Niektoré motívy medzi týmito dvoma časťami filmu sú zbytočné (niektoré mini scény s televíznymi reportérmi). A niektoré motívy zasa nedostávajú tak veľa priestoru koľko by mali aby boli zaujímavejšie (chlapec v škole). Pri motívoch ale kolísavosť nekončí. Je zafixovaná v strede stopáže ako kliešť a pripomína len a len ten fakt, že film mohol byť dokonalý ak by sa zostrihal na povedzme 110 - 120 minút. 87%

Christine (1983)

Keď som čítal knihu, zhltol som ju v priebehu dvoch dní a ide fakticky o jednu z najrýchlejšie odsýpajúcich Kingových kníh. Jednoducho strhne a nepustí, čitateľa ani tak veľmi nemusí zaujať príbeh, dôležité je, že je to napísané presne tak ako populárny román vyzerá, pútavo a rýchlo. Škoda, že nešlo o jednu z najlepších Kingových kníh, skôr o ľahké čítanie na nudu, ktoré zabaví jednak fajn postavami tak zopár iskrami napätia. Prečo rozprávam o knihe a nie o filme? Lebo film je taký istý. Jednoducho výborne zrežírované a vďaka tomu veľmi rýchlo odsýpajúce béčko, ktoré sa nehrá na niečo viac než je. Vyskúšané hororové techniky tu fungujú len na tej iskrivej forme rovnako ako v knihe ale komu to vadí, dôležité je, že film zabaví. Ako totiž často hovorí sám Stephen King: "Príbeh je niekedy len príbeh." Presne to Christine je, zábavnou dávkou fikcie, ktorá diváka/čitateľa na chvíľu vytiahne z bežného života a jednoducho ho nechá ľahko vpadnúť do príbehu o tom hrôzostrašnom aute. Niekedy je lepšie nesnažiť sa o niečo viac lebo to dopadne horšie. 85%

Smrtonosná past 2 (1990)

Tie 4* som udelil s miernou nechuťou. Ale zároveň sú zaslúžené. Die Hard 2 sa nechytá na svojho predchodcu hoci z neho úspešne a hlavne šikovne čerpá a dobre vie, že ho nemôže predbehnúť. Preto sa radšej koncentruje na to, čo môže udržať aspoň blízko jeho úrovne. O čo sa jedná? McClaneovský humor, výborne zvolený nepriateľ, fajn akcia a ten hlavný dôvod 4 hviezdičiek, logika. Ťažko vo filme nájsť nejakú chybu v logike základného príbehu. Bohužiaľ je tých chýb vo filme ako takom požehnane. McClane sám o sebe je výborná postava ale ani zďaleka sa k nemu nevytvorí vzťah ako v jednotke. Prakticky je človeku jedno či mu ide o život alebo nie, stratil význam v dôsledku kopy menších archetypov postáv, ktoré robia presne to, čo sa od nich očakáva a tým ničia element prekvapenia či nepredvídateľnosti. Je tu policajt, ktorý za nič nechce McClaneovi veriť, armádny dôstojník, ktorý za nič nechce aby sa do toho McClane príliš miešal, "good guy greg" chlapík, ktorý McClaneovi pomáha, otravný chlapík, ktorý robí paniku a hlavný motív záchrany McClaneovej ženy, ktorý divákom moc nepohne lebo tá žena je v podstate tak nudná a nezaujímavá, že je úplne fuk či ju zachráni alebo nie. Tiež vedľajšie príbehové motívy sú tak očividné a predvídateľné, že ich len ťažko zhltnúť a prakticky sa nenájde nič, čo by tie 2 hodiny poriadne spríjemnilo. Celé gro je totiž predovšetkým nuda. Skrátiť na hodinu a pol a mohol z toho byť výborný film a skvelý nástupca originálu. Takto je to len decentný akčňák v duchu originálu. 70%