Mlčení jehňátek (1991)

Mlčení jehňátek je naprostá klasika a jeden z mých zamilovaných filmů, který mě donutil i ke knižní podobě, která je taktéž naprosto neuvěřitelně atmosferická. Úžasný psychologický thriller, který spolu s filmem Sedm tvoří absolutní špičku žánru! Dokonalá komorní atmosféra při všech rozhovorech Clarice s geniálním (a mým nejoblíbenějším) záporákem. Masovým vrahem Haniballem Kanibalem Lecterem. Bez Hopkinse a jeho maličkých vychytávek, které ke své postavě přimyslel (syčení) by byl film prostě poloviční. Ta neustálá tíživá atmosféra při rohovorech členky FBI a genia skrývajícího se v těle zvrhlíka se mi líbila nejvíce. Mlčení jehňátek je rozhodně nejlepším dílem z celé Haniballovské série. Zcela zasloužených 5 Oscarů!

Lana Del Rey - Blue Velvet (2012) (hudební videoklip)

To jsem nevěděl, že na CSFD jdou hodnotit i hudební klipy. Taky bych nehodnotil kdyby to nebyla Lana Del Rey a Blue Velvet což je vlastně sám o sobě krátký film, který si zaslouží 5 hvězd. Moc pěkně natočené s krásnou Lanou. Skvěle se hodící k písničce Blue Velvet ! P.S. - Lana rozhodně není nudná jak tady někdo píše. Jen čistě depresivní a svojí vizáží i klidnou hudbou se vrací o několik dekád do minulosti ale to z veškerými gráciemi a famózním talentem!

Vincent (1982)

Prvotina Tima Burtona a už obsahuje všechny prvky jeho neskutečně originální tvorby! Svůj hlas k animovanému filmu propůjčil samotný Vincent Price o kterého tam tak trošku i jde. Snímek o tom, že dětské fatnazie by se měli brát trošku více vážně nebo by to mohlo dopadnout jak v tomhle kraťasu. Fantasitcky zrýmované.

Zrůdy (1932)

Film, při kterém v roce 1932 lidé odcházeli rozhořčeni a znechuceni z kinosálů. Film, který vyvolal všeobecné pohoršení a jeho promítání bylo zakázáno v některých zemích světa. Přesně tenhle film je dnes spíše komedií. Jeho hororovost vyprchala s časem. Příběh je opravdu hodně, hodně obyčejný a nikterak originální. Hlavním tahounem jsou "zrůdy", které však nejsou namaskované jako by tomu bylo dnes, ale herci svoje hendikepy opravdu mají. A to je děsivé! Přemýšlel jsem nad významem filmu nebo poselstvím, které chtěl předat a dospěl jsem k přesvědčení, že nám dokazuje, že zrůdonst není dána fyzickými proporcemi ale charakterem !

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Plachý, roztěkaný a tím pádem i všemi odstrkovaný Charlie je milý chlapec z dobré rodiny. Je však tichý a společnost je pro něj jedna velká neznámá, stejně jako dívky. Přichází na střední a sám tuší, že to pro něj bude nelehké období. Začíná to tak. Ale Charlie si časem najde přátele a přes veškeré útrapy to všechno dobře dopadá. Lehce tíživá ale nadpřirozeně krásná teenegerská komedie. Jedna z nejlepších co jsme viděl. Ne-li úplně nejlepší! Nejlepším momentem bylo, když jsem si uvědomil, že to vlastně není smutné, že je to krásně, že si to na nic nehraje. Skvělá byla též "jízda v tunelu" a písnička co k tomu hrála. Bylo vážně dojemné jak si Charlie škatulkoval všechny tyhle důležité momenty jako poklad na duši. "We accept the love we think we deserve" http://www.youtube.com/watch?v=S0NJuwx5gVQ

Sophia a Richie (2012)

Oscar: Krátkometrážní akční film. Oscarový snímek Sophia a Richie (Curfew) byl pro mě zajímavou podívanou. Vztahy jsou plné černého humoru, stejně jako úvodní a závěrečná část filmu, která Richiemu zachrání život. Richie, který se musí postarat o malou Sophii je prost veškerých sociálních zvyklostí a před očima své sestry i dcery své sestry je vykreslován jinak než by být měl. Celý pohled na něj změní ve 20 minutové stopáži.

Mechanický pomeranč (1971)

Mechanický pomeranč je filmová satyra na zhoubnou chorobu společnosti. Tedy násilí ale ne jen tak nějaké. Násilí konané v partičkách a bez jediného pochopitelného důvodu. Prostě jen tak z nudy snad. Vše začíná v Mléčném baru Korova kde partička dragounů drinká syňágy a od první minuty je jasné, že tohle nebude jen tak nějaký film. Řeč složená z anglismů a rusismů je strašně zajímavá a mě to prostě bavilo. Stejně tak jako to prostředí, kde ženy mají zelené vlasy a domy jsou v interiéru uzpůsobeny futuristicky. Kde parta mladíků nosí na poklopci ohromně vyboulený (suspenzor?) a páchají nějaké to násilí a znásilňování. Scéna kde Alex DeLarge kope do ležícího muže a zpívá k tomu I´m singing in the rain, přičemž poráží knihovnu mě odrovnala svojí syrovostí a surovostí! Z celého filmu čpí právě tyto pocity. Pocit bezmoci před násilím a neuvěřitelná, všudypřítomná kontroverze a cynismus. Když se pak ke konci snímku snaží Alexe změnit v hodného hocha, působí jejich metoda skvěle. Ale ještě skvělejší je závěr, který dopadl tak jak měl a přesvědčil mě o geniálním duchu Pana Stanleyho Kubricka, který vlastně odstřihl poslední kapitolu knihy. A nechal vše skončit tak jak to skončit mělo ! Násilník, vrah a buřič bude stejným vždy a nic ho nezmění... http://www.youtube.com/watch?v=YABw-ksikLA

Nový svět (2005)

Tak tohle byla spíše lyrická óda na krásnou Zem plnou obyvatel, jejichž srdce nejsou plna zášti a nenávisti jako je tomu u Evropanů, kteří se vylodí a začnou vysévat zkázu jak u sebe tak v domovech domorodců. Snímek však není o objevení Ameriky, či její kolonizaci jako tomu bylo u 1492: Dobytí ráje. Ne o to tu neběží. Hlavní dějovou složku tvoří vztah mezi členem posádky (Colin Farrell) a indiánkou. Jednou z dcer velkého náčelníka. Nový svět jen tvoří pozadí k tomuto tragickému vztahu. Příběh o Pocahonstas je ódou na lásku a citlivým lidem může i skanout slzička. Mě osobně svíral pocit beznaděje, když to skončilo jak to skončilo. Smutný a šťastný konec v jednom. Terrence Malick je vážně osobitý režisér. http://www.youtube.com/watch?v=buACi-WjIvQ

Sin City - město hříchu (2005)

Ani nevím co k tomu napsat, abych přesně vystihnul svoje pocity. Už od první minuty jsem tušil, že to bude něco velkého, že takovej film jsem už jsem nějakou dobu neviděl. A měl jsem pravdu. Hned první "povídka" se mi hrozně zamlouvala. Sebrala mi dech komiksová stylizace a zvýraznění výrazných barev. Takže když se žena v první části zakusuje je vidět jen rudá. Rudí rtěnka, rudý šat a jablko. Mě to symbolizovalo krev. Hrozivý a vzrušující nádech to nabralo když hlas v pozadí začal vyprávět příběh. Já mám pro tohle vypravování prostě slabost. Začal vyprávět a postavy se střídali, jejich osudy se mísily a ve všem byla cítit pachuť krve a násilnosti. Z každého koutu temného Sin City to bylo cítit napětím a cynismem. Bylo by to dokonalé dílo nebýt žlutého "smraďocha", ten mi narušoval celou atmosféru filmu. Tím svým hnusným xichtem působil nevábně a odpudivě. Těšil jsem se až mu Bruce nakope prdel. A teď se těším na druhý díl ! http://www.youtube.com/watch?v=CorJpGrD0iU

Lesní duch (1981)

Lesní duch je kultovní klasika, která se ještě za mladých let mých rodičů pujčovala barák od baráku na VHS. Je to bezesporu kvalitní horor na tu dobu. To přibližování kamery v lesích je naprosto skvělý a na mě to působilo přesně takovým dojmem, který asi režisér chtěl vyvolat. Odehrává se to v opravdu děsivé chatě v lese a je to neskutečně originální. Žádný humor tady nenajdete jenom děs a pár velmi slušných gore scén, které jsem vážně nečekal. Hodně se mi nelíbilo to závěrečné měnění, ty efekty byly vážně na úrovni pravěku. Mam dojem že to bylo snad točeno za pomoci modelíny... fuj. To byl ten odraz nízkého rozpočtu. Nijak nevyzdvihuji k nebesům. Pro mě průměrnej horor. Šeď.