Vánoční prázdniny (1989)

Vánoční legrace, i když ne až tak moc. Vánoční komedie svým způsobem ne nepodobná animovaným groteskám, jejíž humor není sofistikovanou záležitostí, přesto je milý a nezávadný. Ke konci filmu, který nutně musí skončit happyendem je postupně gradující série šíleností trochu neuměle sešroubována do pokojného vánočního závěru, ale to nic nemění na tom, že se jedná a typicky vánoční rodinný film, který nemůže urazit snad nikoho.

Pomáda (1978)

Zvláštní film. Na jedné straně stojí perfektní choreografie muzikálových čísel a dobré songy (některé lepší, některé horší), atraktivní prostředí, na straně druhé přestárlí herci a děj který chce být vším a není ničím. Naprosto nechápu, proč se ve filmu objevuje tolik postav, aby každé byl dán jen minimální prostor, takže pak nejenže není patrná nějaká motivace, ale vlastně ani není jasné o kom ten film vůbec je. Proč je zlý vůdce druhé chlapecké partičky zlý, proč by mě zajímalo, že je někdo moc hloupý na kadeřnici, když je to výrazně vedlejší postava, je roztleskávača špatná protože je to kráva, nebo protože je to roztleskávačka, je šikanování šprtů ok, nebo... atd. Dost času je věnováno autu, se kterým se pak vede jeden z nejtrapnějších závodů ve filmových dějinách (najivní, nudný, pomalý, zbetečný,...). Pokud má někdo rád tanec a písničky z Pomády, tak to chápu, ale pochybuju, že to zachraňuje celý film, natožpak abych ho považoval za dobrý. A jako výlet do ameriky 50. let je jistě lepší Návrat do budoucnosti.

Mizerové II (2003)

Není to vrchol kinematografie, je to moc dlouhé a založené občas až překvapivě nudné, ale rozhodně to není zlo. Pokud se někdo nenechá u filmu opít rohlíkem v podobě triků a super-cool vizuálů, tak já klidně ano. Mizerové II, je takovým Sexem ve Městě pro muže. Ukazuje luxusní život, příjemné policejní napětí, sympaticky realistické chování hrdinů... prostě všechno co k běžnému životu patří.

Captain America: První Avenger (2011)

Film, který v dnešní době působí neuvěřitelně nedospěle, hloupě a směšně. Přál jsem si důstojného spolubojovníka k dalším Avengers, resp. film důstojný Iron Manovi, nebo jiným dnešním adaptacím komiksového světa. Místo toho se jedná o víceméně o dětský film bez špetky serióznosti. Ve filmu chybí snad už jen Vašut, nebo Roden jako padouch, aby byl doveden k dokonalé trapnosti. Captain America je film u kterého se nemalá část publika směje v místech kde to tvůrce nezamýšlel, u kterého vám brzy dojde, že bude debilní až do konce, a od půlky vás přestane úplně zajímat. Dabing je naprosto otřesný (v originále se dost mluví s německým přízvukem, což dabing necitlivě převedeno i do češtiny). Příběh o zlém "čertovi" vyvyjející (nacistické) supervojáky a zbraně a hodném klukovi z něhož se stane hrdina... wtf

Nekonečný příběh (1984)

"Zhmotnění" nejkýčovitějšího fantasy obrázku výpravou lepší televizní pohádky. Jediné kvality, které si film dokázal udržet jsou otázkou subjektivního sentimentu. Skoro bych i řekl, že po více jak čtvrtsotoletí nedokáže zaujmout ani děti, pro které je určen, natožpak diváka staršího (přitom mnoho filmů si nadčasovost drží). Upřímně jsem se nudil, několikrát jsem při sledování usnul, a když náhodou vydržel vzůhru, tak jsem měl podobný zážitek jako při sledování trochu hloupější televizní pohádky kterou nezachraňují ani některé lehce cool postavy. Ani "stáří" však není dostatečnou "výmluvou", tenhle film je prostě blbost, která okouzlila určitou "generaci" dětí, jež si s odstupem času tvrdošijně stojí za tím, že tento film je super.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Smrtonosná past 4.0 je jako klasický vůz v tuningové úpravě. Typické rysy jsou víceméně zachovány, ale původní kouzlo je to tam. Při srovnání s moderními neobstojí a tak působí jen jako nevkusně opentlená vzpomínka. Na můj vkus je film moc dlouhý, počítačová tématika působí spíš vtipně (Proč takřka vždy vypadá hackerství a počítačování ve filmech jako naivní pohádka?) a neréálnost akčních scén se v průběhu filmu šplhá až do absurních výšin. Na jednu stranu je z filmu cítit atmosféra filmů z let (osmdesátých) devadesátých, na stranu druhou to občas připomíná jen rouhačskou snahu přiživit se na klasice.

Megamysl (2010)

To po čem, Já padouch jen pokoukává využívá Megamysl v plné míře. Film o trochu vyčpělém, znuděném padouchovi, jenž páchání zla nepovažuje za to nejdůležitější. Snímek s lehkostí operuje se zavedenými superhrdinskými kliše, nabízí zajímavé dějové obraty a vkusně stylizovanou animaci. Naprosto úžasná je vedlejší postava ryby v robotěle, která svým výkonem "přehrává" všechny ostatní. Tradiční výtkou je, že film nemá natolik hutnou atmosféru, ani nás nedokáže výrazněji emocionálně spoutat s postavami, aby přebil blbinky určené dětskému publiku.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Madagaskar 1 se mi líbil, líbili se mi charaktery, stylizace a koneckonců i příběh. Bohužel druhý díl je značně epizodní, trable všech hrdinů se jen letmo potkávají a hlavní story o tancujícm Alexovi a nedostatku vody je dost pitomá. Jednotlivé skeče jsou fajn, ale chybí jim nějaká opora v příběhu. Navíc úporná snaha vyždímat ze všech zajímavých postav z prvního dílu, maximum zde je značně dekonstruktivní (podobně jako veverka v Době ledové, která se s větším prostorem na plátně stává méně vtipná, až nudná). Štavlo mě, že z předchozího dílu hotové charaktery jsou měněny tak, jak se to hodí (najednou ma někdo znaménko, najednou někdo někoho miluje, atd.), což působí dost lacině. Jako pokračování je Madagaskar 2 hrozný. Jako samostatný animovaný film zas nedokáže moc fungovat (některé postavy jsou legrační jen protože je už známe). Celkově je to asi průměr, ale první díl byl lepší než průměr, tím pádem působí díl druhý hůř.

Skrytá identita (2006)

Neviděl jsem Volavku a je mi to fuk. Ze začátku jsou odkryty velmi zajímavé karty, s kterými filmaři předvádí rozpačitou hru aby se pak museli spoléhat na štěstí. Scorsese již předvedl, že gangsterský film umí natočit, a všobecně vzato tento film není špatný. Problém jsem měl především s postavou Costella, umocněnou Nicholsonem, která se chová jako maniakální, šílený stařec, kterému už logika nic moc neříká a jen těžko se mu věří úloha bosse, který má vše pevně v rukou. DiCaprio předvání dvouhodinovou variaci na téma úzkost a nervozita, což značně komplikuje přehled o tom, co kdo ví nebo tuší, a jestli mu někdo věří a jak moc. Film postrádá takový ten mrazivý mafiánský kalkul, úctu a odanost a spíš by se pro něj hodilo prostředí malého černošského gangu. Možná to je záměr, ale mě to takhle nebavilo. Film je jinak pěkně zvládnutý, takže je každopádně nadprůměrný. Ale ne skvělý.

Občanský průkaz (2010)

Z filmu jsem měl neodbytně mrazivý pocit. Byl jsem nakažen zoufalou frustrací té doby tak, jak jí asi prožívala tehdejší mladá generace (nebo alespoň její část), kde všechny radosti a vítěztví jsou hořkosladká a ideální východisko neexistuje. Byla cítit všeobecná buzerace i nutnost se proti ní nějakým způsobem vyhradit (a spojit se proti ní), a to jak na základě rozumu, zoufalství, nebo jen mladického vzdoru. Jako vylíčení dobových reálií (se kterými naštěstí nemám zkušenost) mi film přijde velmi silný, a proto se mu dá odpustit značná epizodnost. Možná že ucelený příběh by stratil kouzlo oné všudypřítomnosti. Je vidět, že filmaři si dali s výpravou práci, ale že rozpočet umožnil spíš chytré naaranžování, než nelimitovanou exkurzi o 40 let nazpět v čase. Bohužel zvuk je dost hrozný a mnohdy není rozumět, alespoň muzika ve filmu obsažená je fajn.