Popelka (1950)

Spolu s Knihou džunglí zřejmě nejhezčí film ze studia Walta Disneye. Kouzelné kulisy, roztomilé myšky, milá Popelka a klasický pohádkový příběh se šťastným koncem. Co více si přát ?! Zajímavost - snad jediný film, na který jsem za "totáče" nesehnal lístky z důvodu úplného vyprodání všech představení. I po více než 60 letech má tento film nejmenším divákům co nabídnout, a to určitě stojí za plné hodnocení.

Rašómon (1950)

Co člověk, to jiný pohled na svět a události v něm. Tak lze nějak charakterizovat obsah tohoto velmi dobrého filmu. 3 muži hodnotící jeden zločin, a to každý svým pohledem a z pohledu získaných informací. Kurosawa prostě umí zaujmout, o tom není pochyb - 4* .

Železný dědek (1948)

Film, který se jeví jako komunistická propaganda, ale který je úplně o něčem jiném. Je především o lásce ke své práci, kterou tito lidé neberou jako nutné zlo, ale jako svůj koníček a poslání. Joo, kde jsou ty doby, kdy se podle vlaků daly řídit hodinky, kde pan výpravčí byl pan někdo, a kde každý věděl, kde je jeho místo a co znamená, když svoji práci neodvede perfektně. Nastala jiná doba, která je v některých ohledech lepší, ale v tom podstatném, lidském - nelidská.

Prstýnek (1944)

Ha-ha, vy skutečně věříte tomu, že by se nějaká šlechtična spustila s vesnickým chasníkem??? Nenechte se vysmát - tento film, i když je jinak kvalitně zahraný, natočený v krásné přírodě, je "Červená knihovna" po česku. Vím, že byl točen v těžké době, ale pro subjektivní hodnocení nemohu dát více než 2.

Zlaté dno (1942)

Vlasta Burian v hodně nedoceněném filmu, který ukazuje to, co v současné době chybí velké většině soukromých podnikatelů. Lidský přístup k zákazníkovi a především to, že svoji práci musíš milovat a plně se jí odevzdat. Z mého hlediska - pokud na takového prodavače narazím, rád si často koupím i to, co nutně nepotřebuji a odcházím z krámku z dobrým pocitem ... :-)

Tom a Jerry (1940) (seriál)

Pobavit se jako u grotesek, nepřemýšlet a zapomenout. To mě sděluje rozum a pocity, provázející toto dílko. Slabší 4.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Škola by měla utvářet člověka. Ze školy bychom si měli odnášet nejen znalosti, ale také životní a společenské zkušenosti, tj. život v kolektivu vrstevníků, disciplínu. Ale měli bychom se také naučit nějakým neškodným lumpárnám, taškařicím a alespoň trochu rozeznat charaktery některých lidí. Toto vše spoluutváří vedle studujících i páni učitelé, na kterých by mělo být, aby dokázali ten studentský "živel" zaujmout. Jeden z nejlepších tzv. "školských" filmů. Líbilo se mi to, a to nejsem žádný velký příznivec předválečné kinematografie.

Filosofská historie (1937)

Až v poslední době si uvědomuji, jak nádherná byla doba "studentská". Doba, kdy byl člověk na vrcholu svých duševních i tělesných sil, kdy poznával slasti i strasti života, ale neuměl si je vychutnávat. O tom všem je i tento film, který ukazuje jak obtížné, ale i krásné dokáže být studium a život okolo něho. V každé třídě se najdou milovníci, šprti, krásky, ale bohužel i osudem odstrčení studenti Špínové. Za toto vše, zakončené revolučním rokem 1848 - silnější 3.

Moderní doba (1936)

Zřejmě bych to neměl hodnotit, protože tento film jsem viděl snad před 30 lety, ale neodpustím si to ! Proč mám takový dojem, že náš lid byl vržen do doby nápadně se podobající té, v které se odehrává Chaplinův film ? Pouze můj názor ... .

Muži v offsidu (1931)

Ještě před deseti lety jsem se chodil pravidelně dívat na fotbalová utkání místního klubu. Vždy jsem si kupoval lístek "na stání". Né že by hráli nějak super, ale vedle kopané jsem zároveň i vnímal ty nádherné emoce sálající z některých lidí, kteří dokázali být hodně přísní, ale také i spravedliví. Vzpomínám na okamžik, kdy bylo pochvalně tleskáno i za vyloučení domácího hráče, který si to evidentně zasloužil. Bohužel některé dnešní předpisy /např. o stadionech, kde jsou vyžadována pouze místa k sezení/ a silný mediální tlak již toto téměř neumožňuje. Právě krásu těchto pocitů ve mně probouzel tento film, a já jsem prožíval fottbalová utkání a vše okolo nich s panem Načeradcem i Emanem.