• Mysteriózní

Užívej si, co to jde (2009)

skvělá konverzační komedie. místy to trochu smrdí béčkovou scénáristikou, ale postavy fungují skvěle a občas se tomu sofistikovanému intelektuálnímu snobství hlavního hrdiny zhluboka zasmějete

Tři dny ke svobodě (2010)

Francouzský originál jsem neviděl, ale tvůrci na divákovi nenechávají jedno mozkové centrum nevyužité; gradace a téměř permanentně otevřený konec poskytne plnotučný divácký zážitek. Bravo.

Hanna (2011)

Tedy, na tenhle biják se podruhé nemrknu. Proč proboha někdo nevěnoval trochu pozornosti scénáři??? Že by se všechna vyčerpala na obstarávání superhvězd typu Cate Blanchett (své superhvězdství bez nejmenšího zaváhání potvrdila), zjišťování, kdo asi tak umí udělat nejvíc cool soundtrack současnosti (opravdu je cool), nebo jak udělat jednotlivé scény, aby se cinefilům v průběhu celého filmu klepaly kolena a sliny tekly proudem??? Ano, je to skvěle udělaný akční film, ale děj by se dal odvyprávět v deseti minutách předfilmu (kde jsou, kde jsou???) a pak bych se rád mrknul na něco, co opravdu vypráví nějaký silný příběh. Btw pozadí hlavní hrdinky (scénáristické, nikoli zadeček) je nachlup shodné s životním příběhem postavy detektivky Olivie Dunham ze seriálu J.J. Abramse Fringe. Dvě hvězdičky- film stál za jedno shlédnutí beze vzteku.

Život v jednom dni (2011)

Konečně někdo protlačil tenhle koncept (nepočítaje koncertní DVD Nine inch nails) do vizuální podoby. Film 2.0. Leckdy skvělé záběry, leckdy muzika, která sama o sobě jediná ospravedlňuje ten onen záběr, leckdy prvoplánová jímavost. Ve výsledku u mě dobrý.

Neřízená střela (2010)

Komedie, u které se zasmějete dohromady všehovšudy třikrát? Miluju britský humor, trojice hlavních herců je skvěle vybraná, jen v tom scénáři to trochu skřípe. Pro mě zklamání jak stodola, jedinými pozitivy jsou fajn soundtrack a Bill Nighy

Černá smrt (2010)

skvělá sonda do období největšího rozšíření moru ve středověké Evropě (1347-51). Kam až sahá křesťanská víra a jakých zvěrstev se v jejím jménu lidé dopouštěli. Nesmírně atraktivní prostředí, vynikající scénář, nadstandardní produkce., dobré herecké výkony. Temná atmosféra, ideální barevný filtr. Fuuu, ještě že žijeme v postmoderně a takové běsy jsou v naší kultuře už minulost.

Interstate 60 (2002)

Ode mě víc kritiky než chvály. Skvělí herci, kterým není dovoleno překročit hranice svých typizovaných charakterů- Oldman, Russell ani Fox nerozehrávají nižádný herecký koncert. Příšerný devadesátkový look= červené bmw cabrio a kožená bunda hlavního představitele v cihlové barvě- pfff. Skvělý námět, pokažený epizodickými výlety do ironie americké společnosti a neurčitým příslibem kýčovitého happyendu, který se nakonec stane hrozivou realitou. Potentní možnosti, z valné části neproměněné.

Dům k pověšení (1988)

Poetika Balkánu ani Romství mě nijak zvlášť neoslovuje, přesto jsem měl v některých místech filmu dlouhotrvající husí kůži a jednou nebo dvakrát jsem zamáčkl rosolovitou cinefilní slzu. Film je pro Středoevropana několikerým překvapením: problematiku prodeje dětí a "obchodu s chudobou" zobrazuje z opačného konce, než jak jej známe z médií (to jest z perspektivy lidí, kteří celý cirkus provozují v zoufalé touze uniknout chudobě a chandře romských osad kdesi na Balkáně), zadruhé neurčitě švihlou balkánskou poetikou- Merdžan na začátku filmu prohraje všechny peníze v kostkách, jde se opláchnout k pumpě a pak odkráčí zpátky prohrát rodinný šperk. Všude se promenáduje nejrůznější drůbež, rána není daleko od polibku a popis něčeho neznámého je "fata morgana!" Dům k oběšení je třetím Kusturicovým filmem, který jsem měl možnost vidět. Další budou zřejmě následovat v rychlém sledu, ideální eyecandy na zbytek jeho tvorby.

Z pekla (2001)

Bři Hughesovi vykreslili špinavý, nebezpečný Londýn konce 19. století v zářivých barvách (vlasy Heather Graham snad ani nemohly ve skutečnosti takto vypadat) a líbivých videoklipových střizích, nemluvě o opiových halucinacích Johnyho Deppa, které jakoby vypadly z některého klipu své doby (Prodigy například). Výborný byl scénář, kterému lze vytknout jen přílišnou typizaci postav dle své společenské třídy (dobračky prostitutky vs. zlí lordové), bohužel realizace zaostává daleko za svým potenciálem. Skvělé výkony Deppa, Holma, Graham i Coltrana to nezachrání.

Revizoři (2003)

po všech stránkách skvělý nezávislý středoevropský film. kombinuje prvky komedie, love story, temné kriminálky a báječného příběhu. výjimečná hudba, scénář, režie a dramaturgie. Palec hore!