Jak byl dobyt Západ (1962)

Nádherný a nadčasový westernový epos,který přetéká nádhernými scénami a charismatickými hereckými osobnostmi,které ten film táhnou neskutečným způsobem.Je to velkolepé,má to příběh,emoce i skvělé postavy a já nechápu,proč ten film zná tak málo lidí a proč jej mnozí z těch,kteří jej viděli,tak zbytečně podceňují.Pro mě jeden z nejúctyhodnějších a nejpůsobivějších amerických westernů všech dob a hotovo.

8 žen (2002)

Hravý,hřejivý multižánrový snímek s partou naprosto brilantních hereček a pod taktovkou režiséra,který svému řemeslu moc dobře rozumí (nebo přinejmenším rozuměl).Velká osobní srdcovka.

Hráči (1998)

Velká srdcovka,na které i po několika zhlédnutích nenacházím chyb.Dahl umí,když se mu chce.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Upgrade jedničky.Jeden z nejlepších sequelů všech dob,který přivádí na scénu již hotového antihrdinu a ve vykreslení postapokalyptického světa se mu dodnes jen málokdo vyrovná.

Šílený Max (1979)

Geniální brak.Béčková zápletka,geniálně nasraný Mel Gibson,v té době ještě naprosto nekompromisní Millerova režie a fantasticky naznačená budoucí apokalypsa v podobě rozlehlých australských plání,jejichž jediným občasným osvěžením je zvu burácejícího motoru.Šílený Max se na konci 70. let nezastavil před ničím a jeho syrovost a naléhavost funguje dodnes naprosto spolehlivě.

Dospívání po americku (1993)

Když se dívám na tento starší,méně známý,ale geniální kousek,je mi trochu smutno,protože vím,co se svojí kariérou velmi talentovaný režisér Michael Caton-Jones udělal.Místo aby nadále zůstával tak trochu mimo hollywoodský mainstream a točil skvělé filmy jako Dospívání po Americku,rozhodl se zpopularizovat a natočil slaboučký remake Šakala a otřesný Základní instinkt 2.Od té doby ani vidu,ani slechu po něm.Obrovská škoda,protože to byl nesmírně zručný tvůrce,od kterého bych ještě rozhodně chtěl něco vidět.

Šílenství (1994)

Šílená genialita.Atmosférické peklo.Tajemná nedořečenost.Carpenter je mistr!

Gattaca (1997)

Ukázkově vrstevnatá sci-fi s fantastickými herci a příjemně jasně vymezeným hracím polem.Debut jako řemen.

Borsalino (1970)

Pravděpodobně nejlepší delonovka,atmosférická,stylová a napínavá.Navíc se zde Alain sešel s Belmondem,takže je správně charismatická.Kultovní krimi,která představuje špičku francouzské produkce z 60. a 70. let.

Interview podle van Gogha (2003)

Komorní koncert pro dva herce,jeden výtečný scénář a spoustu společenských otázek.Remake je taky super,ale na originál jen tak něco nedosáhne.