Letní úlet (2022)

Knižnú predlohu od Sarah Dessen bohužiaľ nepoznám, takže filmové spracovanie daného príbehu neviem posúdiť. Z hľadiska filmu sa jedná o klasickú letnú romanťárnu. Slečna, ktorá pred nástupom na univerzitu si chce trochu vylepšiť, spozná mladého chalana, ktorý je pre ňu sympatický od prvého momentu. Ostatné už skúsený divák dá dohromady. Príbehovo, herecky, prípadne vizuálne sa nejedná o žiadny „prekvapivý“ film. Trochu lepšie vyváženie času a hlbšie zachytenie osobnosti postáv by pomohli. Emma Pasarow hrá jednoducho a sympaticky. P.S.: Krátky, improvizovaný tanec na Get Busy od Seana Paula je najväčší vizuálny highlight filmu. Osobné hodnotenie: 65% (**)

Zase nepoužitelní (2022)

Nenáročná, policajná parťák-based akčná komédia z Francúzka v produkcii Netflixu. Bohužiaľ, vo všetkých indikátoroch (napr. humor, prípadne herecké výkony) sa jedná o podpriemernú vec. Rasistické poznámky/diskusie nie sú správne manažované. Omar Sy miestami má lepšie momenty, ale Laurent Lafitte so svojou hereckou hrou ma teraz nenašiel. Zbytočne nafúknutý film na 120 minútový runtime. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Batman (2022)

Klobúk dolu pred Matt Reevesom! Jeho film o Batmanovi je dostatočne odlišný od toho, čo Nolan so svojou trilógiou, predovšetkým s ikonickou druhou epizódou The Dark Knight, zanechal za sebou. (Podobne, ako Nolan, aj on interpretuje celý Batmanovský univerzum svojvoľne.) K jeho precízne nakomponovaným scénam sa možno nevie priblížiť, ale v budovaní atmosfére z určitého pohľadu ide ďalej. Temné prostredie, miestami gotická čierna atmosféra, takmer neustály dážď (pripomínajúci prostredie hry Max Payne 2) a po uši skorumpovaný Gottham City. (Zážitok z filmu je ešte väčší, keď to sledujete večer a vonku prší dážď.) Pomalé scény, aj tie akčné s menšou dynamikou, majú svoje opodstatnenie a perfektne pasujú do tej koncepcii, ktorý si Matt Reeves zvolil. Film dáva najavo, že nie vždy sú potrebné vyšperkované a počítačom mohutne podporované akčné scény. Príbeh nie je nijak prekombinovaný, a predsa to režisér dokáže bez problémov roztiahnuť na cca 180 minút tak, že vám (alebo pre väčšinu divákov) to nepríde nudným. Charaktery postáv sú postupne rozbalené, a síce nie každý z nich dostane taký časový slot, ktorý by si zaslúžil, aj tak si dokážu po sebe zanechať určitú stopu. Robert Pattinson (opäť) príjemne prekvapil, jeho herecká hra v roli Batmana v danom prostredí jednoducho funguje. Ostatní herci, prípadne herečky, dávajú nadpriemerné herecké výkony. Piatu hviezdu nedávam z dvoch dôvodov. Ten prvý je, že film, napriek všetkým snahám, obsahuje zopár menších chýb (napr. keď nahlásia, že prišli úradníci, tak v nasledujúcej scéne sme úplne inde a v inej situácii). Ten druhý je, že finálna scéna nie je dostatočne silnou, prípadne šokujúcou a prekvapivou. Avšak aj tak gratulujem režisérovi M. Reevesovi, ktorý, ako som spomínal, dokázal dostatočne otočiť sa chrbtom Nolanovho a Burtonovho Batmanu. Marvel je finančne úspešnejší a populárnejší, ale podobne koncipovaný snímok s takou atmosférou „nevedia natočiť“. Osobné hodnotenie: 85% (****)

Haftaňan a tři mušteriéři (2021)

Animovaná adaptácia slávneho románu Alexandra Duma (Traja mušketieri) pre tých najmenších, kde známe dominantne postavy stvárnia psi. Formálna kvalita animáku má svoje rezervy a pri niektorých scénach pripadá až príliš umelo, ale za prácou tvorcov je vidieť dobrý úmysel. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Zadržet dech: Pod ledem (2022)

Jeden z tých kratších dokumentov, ktorý zachytáva človeka snažiaci sa prekonať nielen sám seba. Začiatok a koniec sú pomerne slušne zvládnuté. Škoda za ten „middle part“, ktorý svoju dynamiku a štruktúrou „stráca dych“. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Cesta kolem světa za 80 dní (2021)

Nízkoúrovňová, animovaná rozprávka z Francúzka, založená na jednom z najznámejších románov Verneho. Cieľovou skupinou je jednoznačne najmenší publikum, čo neznamená, že starší diváci by sa nemohli pripojiť. Problém je v tom, že celá koncepcia nie je koherentná a ani jedna z postáv sa nedokáže k divákovi dostatočne priblížiť. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Rozmarný duch (2020)

Film, ktorého príbeh sa dá do pohybu veľmi pomaly. Po objavení Leslie Mann, ktorá rolu mŕtvej manželky (Elvira) si užíva naplno, veci dostanú väčšiu dynamiku. Isla Fisher je výraznejšia až v poslednej časti filmu. V roli vedľajších postáv je pevnou skalou vždy spoľahlivá Judi Dench. Celkom solídne spracovaný remake, ktorý má svoje rezervy. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Ztracené město (2022)

Viem sa stotožniť s tými názormi, ktoré tu spomínajú film Romancing the Stone (prípadne to, že vo skutočnosti Stracené mesto chcel byť novým Honbom za diamantom, ale niečo niekde sa stalo). Je tu vidieť určité, veľmi malé a drobné spojenie so spomínaným filmom, ale v skutočnosti spíš sa jedná dobrodružnú komédiu. Bohužiaľ, celá koncepcia je pomerne chudá, pointy a chémia medzi postavami funguje len občas. Film so svojou malou rolou zachraňuje Brad Pitt, ktorého príliš rýchlo vyradia z kola von (jeho návrat v pod titulkovej scéne necháva otázky za sebou, minimálne z pohľadu kreativity). Sandra Bullock je stále v super (fyzickej) forme, od Channing Tatum a Daniel Radcliffe sme už videli aj lepšie performanci. Tak trochu nemastný a neslaný snímok, nedávnejší Jungle Cruise bol kompaktnejším filmom. Osobné hodnotenie: 64% (**)

Pig (2021)

Jednouchá koncepcia, ktorá sa zámerne nepúšťa do nejakých („neskutočných“) akčných scén. Prvý film režiséra Michaela Sarnoskiho si do centra pozornosti väzme charaktery jednotlivých postáv, chce ich čo najviac priblížiť divákovi, a tým objasniť, že čo ich motivuje (prípadne nemotivuje). Škoda, že to vyvrcholenie (pravda sa vynorí navrch) a následné rozuzlenie (návrat do lesa) sú natočené len polovičným plynom. Nicolas Cage je vo svojej roli absolútne v pohodne. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Pod rouškou temnoty (2022)

Klasický a nefalšovaný low-qaulity scenár béčkových akčných filmov. Podobne ako celé vedenie a vývoj príbehu. (Takéto filmy, s väčšou pozornosťou na scenár a na akčné scény, sa dajú točiť aj inak.) Liam Nesson, pred sedemdesiatkou, ešte stále má dobrú kondičku. Ale je na ňom vidieť, pochopiteľne, že niektoré scény sú pre neho už výzvou. Ja na jeho mieste by som sa preorientoval na menej akčnejšie filmy. On je totiž stále dobrým hercom. Osobné hodnotenie: 57% (*)

Časové pásmo bylo změněno