A dost! (2013)

Pre mňa osobne také malé prekvapenie. Nekomplikovaný príbeh, ktorého úspech je založený len na hre hercov a herečiek. Myslím si, že od pani režisérky to bola geniálna voľba. Herecká iskra medzi J. Gandolfinom a C. Keenerovou bola takmer dokonalá. PS.: (R.I.P. James Gandolfini) Osobné hodnotenie: 80% (****)

Adrienna Pálová (2010)

Film s opakujúcimi motívmi a scénami, ale paradoxne, tá monotónnosť nevadí. Nemocničné prostredie poskytne filmu a príbehu ten pocit, ktorý potrebuje. Éva Gábor v roli zdravotnej sestry Pirošky hrá prirodzene. Škoda, že ten záver nie je ráznejší. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Adult Beginners (2014)

Film s dostatočnou rezervou – „pracovne“ stroskotaný chalan sa nasťahuje k sestre, kde v rámci „skutočného života“ sa snaží dospieť a stať sa lepším človekom. Rezerva – nevyužitý potenciál... Tuctová záležitosť podľa známych šablón. Osobné hodnotenie: 67% (***)

A E I O U - Rychlá abeceda lásky (2022)

Sem-tam zaznejú dobré a zaujímavé myšlienky – predovšetkým o význame písmenka „A/Á“ – ale celkovo to vedenie milostného príbehu medzi starším paní a mladým chalanom nedopadlo podľa predstáv. Osobné hodnotenie: 60% (**)

A fekete múmia átka (2015) (TV film)

Tento film by mal byť poctou pred obdobím, kedy tzv. „pulp fiction“ romány mali svoju najväčšiu slávu. Ale predovšetkým by to mala byť pocta pred najväčším predstaviteľom maďarských „pulp fiction“ – Jenőm Rejtő. Režisér I. Madarász ten cieľ viac-menej splnil. Atmosféra v „kaviarne“, „pracujúci“ spisovatelia (ktorí medzi sebou aj vymieňajú nápady) a ich ťažký život – viac či menej, ale má to tam. Ten úlet na záver – Hollywood – by však pán režisér mohol vynechať. P.S.: R.I.P. Imre Józsa – vynikajúci maďarský herec a ešte väčší dubér v tom čase už bol veľmi chorý (vo filme je to aj vidieť). Osobné hodnotenie: 73% (***)

A feltaláló (2020)

Ja osobne som nesmierne rád, že vznikol celovečerný film o vynálezcovi slávnych Béresových kvapiek, Györgyövi Béresovi. Nie je to však film, ktorý by zachytal celý jeho život. Zameriava sa hlavne na vynálezca Béresa, ktorý svoje kvapky objavil a začal ich „propagovať“ v takom Maďarsku, kde takéto veci sa nepáčili ľudom, ktorý mali v rukách moc. Centrom pozornosti je boj Béresa a jeho podporovateľov proti režimu, ktorý zubami a nechtami ho chcel „zneškodniť“. Film vyzdvihuje osobnosť skvelého človeka (ktorý nepodľahol pokušenie všetko to celé zabaliť a odísť), ktorý celý svoj život chcel len pomôcť ľudom. Vo filmu nechýbajú pekné myšlienky, vety a činy, nad ktorými je dobré si zamyslieť. Najlepším momentom na súdnom procese je poznámka jednoduchého človeka, ktorou ukončí svoju reč. Aj keď z daného filmu je cítiť jemnejšiu „reklamu“, je potrebné povedať, že to nejde na úkor kvality a nevzbudzuje falošné dojmy u diváka (ja sám som bral Béresové kvapky a slúžili ako dobrý doplnok na upevnenie imunitného systému). Z hereckej stránky Gáspár Tibor odvádza jeden zo svojich najlepších performancov. P.S.: „Keď vieš na niekom pomôcť, tak je to tvoja povinnosť urobiť.“ Osobné hodnotenie: 86% (****)

À fond (2016)

Jednoduchý, ale bez väčšej fantázii. Potenciál, ktorý príbeh a herci ponúkajú, nie je využitý. Pravdu povediac, je tu málo vtipných scén a celé to vás minie, ako auto s rýchlosťou „160 km/h“. Osobné hodnotenie: 60% (**)

After: Odloučení (2023)

Už aj predchádzajúce dielo bolo pomerne podpriemerné, ale posledná časť „veľkolepého príbehu“ After je jedným z najslabších zo všetkých (keď nie najsalbší). Snaha Hardina zmeniť sa k lepšiemu je mnohokrát len veľmi ťažko uveriteľnou záležitosťou. Záverečné veľké umiernenie s Tessou (samozrejme len po vášnivom sexu) je pomerne unáhlené a nevypracované. Podobne ako záverečné scény z ich budúceho spoločného života. Slabé ukončenie celého príbehu. Osobné hodnotenie: 55% (*)

After: Polibek (2019)

Film „After“ v prezentovanej forme neprináša nič takého, čo by sme v iných (a podobných) snímkach nevideli. Mladá slečna (ktorá už má dlhoročného kamráta/priateľa) sa dostane na výšku a „nekompromisne“ sa zamiluje do chlapa, od ktorého by si za normálnych okolností držala vždy určitý odstup. Potom sa však ukáže, že nič nebolo tak ako to na začiatku vypadalo, alebo áno? Moderný romantický príbeh spíš podľa chuti dnešnej generácii. Dvaja hlavné postavy, J. Langford a H. F. Tiffin cítia jeden druhého, ich spoločné scény dokážu predať, a to je kľúčové z hľadiska úspechu. Film s určitým počtom chýb a nedostatočne využitým potenciálom vedľajších postáv. Poetický záver s dostatočne otvorenými dverami do budúcna. Napriek určitým chybám a klišé som zvedavý na pokračovanie. Osobné hodnotenie: 72% (***)

After: Pouto (2022)

Castille Landon pokračuje tam, kde minule skončila. S tým rozdielom, že teraz aspoň sa trochu snažila viac zamerať na (skutočný) vzťah a problémy medzi Teerezou a Hardinom. Už by sa mala dokončiť táto sága. Osobné hodnotenie: 61% (**)