• Válečný

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Z tohoto filmu začínajícím poměrně klidně, stěhováním, tragické drama na první pohled znát nebylo. Atmosféra zhoustla a trochu mi zatrnulo, až když jsem poprvé spatřil zuboženého, sotva pajdajícího židovského sluhu Pavla. Po tomto okamžiku mi došlo, že film nebude žádná oddechovka. Situace se vyostřila s objevem farmy a nesnesitelným zápachem v ovzduší. To mi už definitivně došlo, o čem tu bude řeč. Z čeho jsem byl už dost na měko byla zatím jen část, to nejhorší, ale zároveň ve filmu asi nejlépe zpracované, promě napínavé a dech beroucí byl okamžik chlapcova náhlého rozhodnutí, že se místo k příbuzným nastěhuje ke kamarádovi. Věřil jsem, že hledaného otce ale budou alespoň chvíli hledat, když jim doteď prošlo kecání u hranic tábora i vloupání do něj. V duchu jsem těm klukům fandil, vžil jsem se do jejich situace. O to více mě pak překvapil surový realistický a šokující závěr, který jsem možná i čekal, ale rozhodně jsem si to nepřipouštěl. Po skončení jsem o filmu ještě dlouho přemýšlela jako celek na mě udělal velký dojem, stejně tak jako výkony dětských herců.

Údolí stínů (2002)

Nebýt Gibsona, mohl z toho být velmi dobrý film, plus jeho pobočník kosící Vietnamce pistolí, ale fuj. Typický americký patriotistický paskvil. ,,Řekněte mé ženě, že jsem hrdý, že jsem mohl umřít za svou vlast" Pche, to určitě!!!

Četa (1986)

Film, který si nehraje na žádné hrdinství, ale zobrazuje tvrdou realitu. Příjemná výjimka vyčnívající z amerických paskvilů o válce.

Kód Navajo (2002)

Srovnávat tento film s vojínem Ryanem apod. je hovadina a to proto že se jim ani zdaleka nepodobá, nekopíruje žádné pasáže, ani děj, ani nic dalšího. Akční scény jsou podle mě dost dobře odvedená práce, na penězích také nešetřili, což se u válečného filmu pozná dvojnásob. Nicolas Cage i další herci zahráli svou roli dobře, dialogy byly někdy vyvedené na americký film poměrně dobře. Líbí se mi zde odkaz na indiány i nápad s šifrou. Myslím, že i šifře samotné byl věnován dostatek času. Pro mě nadprůměrný válečný film.

Den vítězství (2006)

Originální nápad, neoriginální zpracování, osoby odpovědné za výběr herců bych nechal pro výstrahu zastřelit, protože obsadit do jedné z hlavních rolí mrzáka co má jednu ruku po celý film v kapse, zubama odjišťuje granát, no, to tam rovnou mohli postavit četu vozíčkářů. Navíc děj je téměř kopie jednotlivých úseků dobře známých úspěšných válečných filmů/seriálu proti nimž se tento výtvor nemůže ani zdaleka rovnat. Dvě hvězdy za ty lepší scény a za nápad.

Bitva v Ardenách (1965)

Beru tento film z dvojího úhlu pohledu. Jednak po stránce obsazení, výkonů herců a děje, jednak ale také po stránce provedení, historické věrohodnosti a uvěřitelnosti. Z hereckých výkonů se mi zamlouvala role chudáka, jehož nikdo nebere vážně v podání Henryho Fondy a drsného tankového Velitele Roberta Shawa, ten do té role padl jako p*del na hrnec, taktéž o Conradovi, jeho válkou unaveném sluhovi. Již tu sice bylo několikrát napsáno, ale neodpustím si poznámku, že do filmu o druhé světové válce prostě nepatří nezakrytá a alespoň trochu dobově nevypadající vojenská technika. M48 vydávaný za King Tigera je zhovadilost a kacířství. Stejně tak použití amerických transportérů jako německé hakly. Jako přípustné ještě beru použití m24ek, protože se jednalo o druhoválečné tanky, spojenci jich ale k dispozici takové množství neměli a ještě ke všemu je ve filmu vydávají za Shermany. Také se mi ještě nechce věřit některým reáliím, ve filmu je terén samá rovina, ve skutečnosti samý kopec, ale to už je oproti tomu maličkost. Přes toto veliké realizační pochybení se mi film zdál na tu dobu celkem zajímavý, jen vzhledem k stopáži poněkud dlouhý a zbytečně natahovaný.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Troufnu si tvrdit že se jedná o nejlepší válečný seriál všech dob, samozřejmě, některé díly jsou trochu lepší, některé trochu horší, ale nemůžete čekat u desetidílného seriálu, že se tvůrcům povede vyrazit Vám dech po shlédnutí každého dílu. V zajímavostech jsem se dočetl že byly postaveny 4 tanky tiger na podvozku ruských t-34 a rád bych tuto mylnou informaci vyvrátil. Nebyla postavena žádná nová replika tanku Tiger, měli totiž dvě už od doby, co Spielberg natočil Zachraňte vojína Ryana. Nově, co je mi známo, byla postavena replika německého středního tanku Pzkpfw IV, dále, některé už dříve, repliky německého stíhače tanků Stug III, Jagdpanther a samohybného útočného děla Marder. Všechna čest autorům.