Pocket Monsters: The Origin (2013) (seriál)

Pekne v kocke zhrnutý príbeh hier z detských čias. Nováčik v pokémon univerze sa miestami v rýchlom tempe bude možno trochu strácať. Takých ľudí sa ale v dnešnej dobe veľa nenájde :p

Tajný život mazlíčků (2016)

Páčilo sa mi ako autori pekne vystihli vzťah domácich maznáčikov a ich pánov. Taktiež kreatívne a zároveň blízko realite vykreslili zvyky a obyčaje domácich zvieratiek. Vtipných scén na rozprávku podobného kalibru bolo pomenej, vynahradené to však bolo kvalitnou animáciou a prepracovanými charaktermi hrdinov. Ako rodinný film pre malých aj veľkých môžem len odporučiť.

Útěk z Hašimy (2017)

Kvality filmu sú neprehliadnuteľné. Pri sledovaní ma rušilo podanie príbehu. Všadeprítomná kórejská komickosť a humor uberajú filmu na realistický rozmer. V porovnaní s európskymi filmami podobnej tematiky (Schindlerov zoznam, Chlapec v pruhovanom pyžame, či jemnejšie ladený Život je krásny) hrá Útěk z Hašimy len vedľajšie husle.

Svědek obžaloby (1957)

Brilantne napísaná zápletka, skvelé postavy a výborné herecké výkony. Jedna z najkvalitnejších filmových adaptácií Agathy Christie.

Za zdí zahrady (2014) (seriál)

Svojský štýl animácie, hudby aj humoru. Buď si Wirta a Grega Človek obľúbi hneď v prvom diely, alebo sa s tým nedá nič robiť. Jednotlivé epizódy sú "dosť" pritiahnuté za vlasy, ale mňa fantázia autorov presvedčila o svojich kvalitách.

That Sugar Film (2014)

Mám rád ľudí, ktorí sa neboja postaviť všeobecne zaužívaným pravdám a pátrajú po skutočnej podstate problémov. Damon Gemau sa v dokumente veľmi neopiera o vedecký výskum. K problematike cukru a jeho účinkov na ľudský organizmus síce pristupuje na základe empirického bádania, no jeho metódy sa podobajú skôr stredoškolskému výskumu. Každopádne závery sú jednoznačné a presvedčivé. Takmer žiadna časť nášho teľa sa zatiaľ nedokázala dostatočne vyrovnať s nadmerným obsahom cukru, ktorý sa skrýva v každej porcii jedla bežných konzumentov. Ako sa k otázke cukru postavíme, záleží na nás samotných. Ak sa nerozhodneme samy, rozhodnutie spraví za nás niekto iný. To rozhodnutie už padlo pred pár desaťročiami. Urobili ho za nás veľkí potravinoví producenti. Jeho dôsledky dodnes gradujú. Príčiny zdravotných problémov dnešnej civilizácie začínajú byť jasnejšie len posledných par rokov.

Liga spravedlnosti (2017)

V deji, kladných aj zápornom hrdinovi tkvie nevyužitý potenciál. Cyborg, Aquaman či Steppenwolf vo filme prakticky nič nepredviedli, celý čas mi pri pripadali zbytočný a skôr mi na plátne prekážali. To je už čo povedať, keď si takúto mienku v publiku vybuduje hlavný záporák. Jediný, kto situáciu zachraňoval bol Flash svojim humorom. Na mladú krv je ešte spoľah. Zvládla aj situácie, v ktorých starnúci Batman už nevládal z dychom. Aj napriek tomu, návšteva kina prekonala moje očakávania.

O těle a duši (2017)

Slabým povahám odporúčam film z ďaleka obísť, viď aj niekoľko prerušených projekcií kvôli kolapsu divákoch. Krvi tam bolo naozaj veľa. Séria Saw v porovnaní so scénami na bitúnku pôsobí ako nevinne ako poníky z Equestrie. Vynechanie niektorých záberov by film sprístupnilo širšej verejnosti, ale práve tie odlišujú snímku od tuctových záležitostí. Práve posledné sekundy hovädzieho dobytka na bitúnku (plus ako bonus, to čo sa s nimi robí ďalej) dokonale kontrastujú s voľnosťou jeleňov na lesnej čistinke, kde sa v snovej rovine stretávajú dvaja hlavní predstavitelia. Ešte by som chcel vyzdvihnúť prácu Máteho Herbaiho, ktorý dokonale zvládol hru s kamerou. Počas premietanie som si v duchu vravel - od teraz už budem vegetarián. Prišiel som domov a ako prvé prvé som automaticky vybral steak z chladničky a hodil na panvicu. Hlad víťazí :p PS: Zaujímalo by ma koľko zvierat pri natáčaní prišlo o život.

The Plague Dogs (1982)

Unikátny pohľad do sveta "zvieracej" ríše. Dej pripomína román od Johna Stienbecka: O myšiach a ľuďoch, prerozprávaný ako bájka, kde ľudské postavy stelesňujú zvieratá. Dvoch štvornohých úbožiakov trápených nepriazňou osudu spojí spoločný boj o holý život. Snažia sa nájsť len svoj kúsok zeme pod slnkom, no stretávajú sa len s nepochopením a nevôľou, všade, kde sa zjavia. Sú jednoducho "iní", čudáci, morové psy. Rowf je na tom relatívne dobre, ako starý labrador má už čo-to zažité, v divočine si poradí. Schizofrenický Snittter je skôr mestský typ. Podarí sa im dosiahnuť ich vysnený ostrov? Cesta je nebezpečná a plná nástrah.