Budování říše (2005) (seriál)

Jedinečný pohľad na históriu vývoja starodávnych civilizácií. Ich vyspelosť sa odzrkadlovala úrovni vyspelosti architektúry. Mnohé ich výtvory posúvali hranice ľudskej geniality, prečkali stáročia a aj dnes sú mementom ich tvorcov.

La La Land (2016)

Po muzikálovej stránke perfektné spracovanie. Ale...Intermezzá medzi jednotlivými muzikálovými "snami" pôsobili rušivo a nezáživne. Herecké výkony ma nejak zvláštne neoslovili, dokonca ani oscarová Emma Stone. Príbehu chýbala hĺbka a štipka korenia naviac. Koniec bol síce dojemný, ale to celý film zachrániť nedokáže. Aspoň nie v tomto prípade.

Ztracené město Z (2016)

Pekné rozprávanie o výprave do srdca Amazónie založené na skutočnej udalosti. Oceňujem hlavne realistické spracovanie, ktoré nekladie dôraz na nafúknutú akciu a nadprirodzené schopnosti. Cením si, že ešte stále vznikajú obyčajné filmy. Nanešťastie, len málo divákov je schopných doceniť ich kvality. Major Fawcett predstavuje pravého anglického dobrodruha minulého veku, aspoň takého, ako som si ho vysníval.

Gantz: O (2016)

Niektorí ľudia sa jednoducho nikdy nezmenia. To platí hlavne o Katovi. Viac už prezrádzať nebudem. Príbeh pomerne jednoduchý ale zato výborná práca so špeciálnymi efektami. Hollywood má čo dobiehať. Akčné sci-fi fantasy z 21. storočia ako sa patrí. Ak niekto hľadá film v danom žánri, odporúčam pozrieť.

Pošťák Pat (1981) (seriál)

Bábková animácia "stop motion" inšpirovaná českými inovátormi filmového priemyslu. Poštár Pat, verný príslušník "Royal Mail", kráľovskej poštovej služby je nositeľom odkazu tejto organizácie so siahodlhou históriu, založenou Henrym VIII v roku 1516. Aj keď sú bábky neustále v pohybe, obraz na mňa pôsobí staticky (nedostatočná kreativita kamery) a taktiež mi chýba zmysel pre detail v porovnaní s českými rozprávkami rovnakého žánru.

Líza, liščí víla (2015)

Japonsky ladená komédia európskej produkcie? Priznám sa, pristupoval som k filmu dosť skepticky. Kvalitný film od maďarských susedov som ešte nevidel. V posledných rokoch maďarská kinematografická tvorba znovu ožíva a naberá na svojej kráse. Liza, líščia víla je toho dôkazom. Režisérovi a scenáristovi Károlymu Ujj Mészárosovi sa podarilo do filmu brilantne zapracovať ľahký, často-krát bizarný japonský zmysel pre humor. Film obsahuje veľa dobrých nápadov, má skvelo spracovanú zvukovú aj vizuálnu stránku a prvotriedne herecké výkony (najviac ma zaujala postava Davida Sakuraia, ktorý stvárnil chladnokrvného Tomyho Tanyho). Ak má niekto chuť na komédiu a už sa presýtil "lacných" (nehovorím o rozpočte) amerických produktov z bežiaceho pásu, Lizu mu môžem jednoznačne len odporučiť.

Vražedný orgán (2017)

Na môj vkus až príliš prekombinovaný príbeh. Zato jeho odkaz zo dňa na deň naberá na vážnosti a fikcia sa približuje realite. Film mohol byť o dvadsať minút kratší, vôbec by mu to neuškodilo. Veľké plus za hodnoverné spracovanie Prahy ako bašty slobody na európskom kontinente. Zaujímalo by ma, či scény kreslili priamo v Prahe alebo umelcom ako podklad slúžili nespočetné kvantá fotodokumentácie od japonských turistov.

Zázračná planeta - Série 2 (2016) (série)

Úchvatné, dychberúce zábery. Na môj vkus však informatívnej stránke chýbala hĺbka. Plusové body dokument získava za famóznu naráciu Davida Attenborougha, ovšem to platí len v prípade ak ho sledujete v pôvodnom znení.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Odvážny príbeh od Disneyho. Nehovorím len o odvážnej výprave za záchranou sveta ale aj o voľbe hlavnej hrdinky. Moana, dcéra polynézskeho náčelníka sa má stať raz jeho následníkom. Ona si však proti vôli svojho otca volí inú cestu. Podľahne volaniu svojho srdca, nekonečnému oceánu a túžbe objavovať nové ostrovy. Sama (ak nerátame nemotorného kohúta Heiheia) opúšťa ostrov, plaví sa za zakázanú koralovú bariéru a chce zachrániť ostrov pred temnotou, ktorá ho požiera. Ženská hrdinka sa úplne vymyká zaužívaným tradíciám. Cestu pre ňu už prichystali Disneyho rozprávky Mulan, Na vlásku či Ľadové kráľovstvo. V porovnaní s prechádzajúcimi hrdinkami je Muana v mnohých prípadoch radikálne feministická. V pôvodnej verzii mal byť hlavným hrdinom záverečného súboja proti lávovému démonovi Te Ka práve poloboh Maui. Scenáristi sa však rozhodli dať detskému publiku novú hrdinku, ktorá by pre nich mohla byť tým správnym vzorom pri dospievaní, ňou má byť práve Moana. Obyčajný človek, ktorý aj keď robí mnoho chýb, ide odhodlane za svojím cieľom. Svojou ľudskosťou v mnohých smeroch prevyšuje poloboha Mauiho, a práve ona sa preberá úlohu záchrancu a riešiteľa problému. Tento zámer vyšiel scenáristom na výbornú. Keď k tomu pridáme nádherný azúrovo modrý Tichý oceán s nekonečným horizontom a magickú pesničku We know the Way o prastarých moreplavcoch od Mirandu všetko to zapadne ako skladačka do jedného, vydareného celku.

A State of Mind (2004)

Fascinujúce. Pri pohľade na životy ľudí žijúcich pod taktovkou režimu mi behá mráz po chrbte. Úžas nad zanietením človeka pre ideológiu vodcu vo mne prevláda nad pochybovačnými myšlienkami o komunizme. Pri sledovaní sa cítim ako v krajine krivých zrkadiel. Kto vie, koľko scén zachytených anglickými reportérmi muselo byť zničených pre dobro režimu.