Dracula (1958)

Jedna z mnoha adaptací nejslavnějšího filmového upíra, Christopher Lee výborný ale s ostatními herci je to už trochu horší, jejich často naivní a směšné chování se nedá jen tak přejít o notně to zmenšilo požitek z filmu jako takového. Jeden příklad za všechny – Když byl Jonathan Harker v sídle Draculy, prosila ho jedna žena (nevěsta?) o pomoc při útěku, chvilku debatovali a nakonec ho chtěla kousnout. V tu chvíli ale rozrazil dvěře Dracula a ženu napadl, pokousaný Jonathan to nenechal jen tak a snažil se mu v tom zabránit. Následuje střih a Harker se probouzí ve svém pokoji, naprosto ihned mu je jasné, že jsou oba dva upíři a že je musí okamžitě zničit, hrdinně vyhlašuje zánik zlu aby následně zemřel. Prostě stupidita... Přesto se ale jedná o jednu z těch zdařilejších variant Draculy.

Dracula III: Odkaz (2005)

Už druhý díl byl pořádná srajda a to hlavně kvůli debilním hercům. Přímo ze srdce jsem nesnášel toho kreténskýho blonďatýho Draculu, kterej vypadal jak člen z nějaký přihřátý chlapecký kapely. Třetí díl už dopadl o něco lépe, máme tu sice pořád lovce upírů z Asie, kterému jeho roli a trpění při proměně (vždycky se stačí svléknout do půl těla) ani náhodou nežeru ale aspoň se trochu uklidnil. Draculu se zlatýma vlasama tu sice také stále máme ale hraje ho aspoň o 25 let starší herec (WTF?), kterej taky nevypadá zrovna normálně. I přes katastrofický výběr herců se jedná o dobrý průměr ale další díl už doufám nebude.

Drákulův sluha (1985)

Italský humor mi nevadí ale že bych se u něj válel smíchy říct nemůžu. Maléry pana účetního beru jako zábavnou podívanou maximálně jednou za tři roky. Tahle parodie na Draculu mě tedy docela příjemně překvapila a ani zatažení Frankensteina do děje mi nevadilo. S hlavní postavou problém nemám, je to pořád stejný trouba a ani ten druhý brejlovec není špatný. Také mě potěšily dobře udělané masky, konkrétně zombies, holt italové svojí horrorovou historii nezapřou.

Dread (2009)

Většinu horrorů z Velké Británie moc nemusím, vadí mi na nich ta jejich nihilistická atmosféra a celkově méně zábavnosti oproti Americe. Stejný problém jsem měl třeba i s filmem Hlad s Davidem Bowiem v jedné z hlavních rolí. O tom, že je Dread zfilmovaný podle povídky Cliva Barkera jsem nevěděl ale o to víc jsem z filmu zklamaný. Hodnocení hodně kolísá mezi dvěma a třema hvězdama ale rozhodl jsem se pro druhou variantu.

Dům tisíce mrtvol (2003)

Roba Zombieho považuji za jednoho z nejlepších režisérů a docela přesně se mi trefuje do vkusu. Pamatuji si, když mi poštou přišlo dvd Dům tisíce mrtvol, nicmoc jsem od něho nečekal ale chtěl jsem si zase po dlouhé době dát nějaký horror. Režiséra jsem už znal od hudby a tudíž jsem byl docela zvědavý, jak se s tím popral. Když jsem se začal dívat (samozřejmě v originálním znění), nestačil jsem se divit, ďábelský klaun s kulervoucíma hláškama a skvělá atmosféra. Příběh mě naprosto vcucnul a nepustil až do samého konce a celou tu dobu jsem ten film prostě žral. A když skončil, bylo jasné, že jsem si našel novou oblíbenou horrorovou postavu - Captaina Spauldinga. Film Dům tisíce mrtvol mě vlastně přivedl nadšení pro horrory, za což mu jsem velmi vděčný.

Dům voskových figurín (2005)

Abych řekl pravdu, tak jsem to čekal mnohem horší, původní originální snímek jsem sice ještě neviděl ale tohle se mi líbilo. S herci nemám žádný problém a i ta Paris docela ušla ale akorát bych film trochu zkrátil, přece jen je před akcí moc dlouhý rozjezd, alespoň tak o patnáct minut. Celkově se mi to ale opravdu docela líbilo, proto jsem byl překvapený ze zdejšího hodnocení.

Experiment: Zombie (2006)

Amatérský pokus o zombie film nedopadl moc dobře, neherci přehrávájí a prakticky celý film běhají od místa k místu. Postavy nejsou nijak sympatické a roztřesená kamera dělá efekt ještě větší amatérštiny. Otevřený konec a slabá stopáž vše jenom podtrhují.

Frankenstein (2004) (TV film)

Jo, mohl by to být, řekněme, dost průměrný film, to by se ale nesměl jmenovat Frankenstein. S tím původním základním kamenem horroru to totiž nemá společeného absolutně nic! Není to ani “vylepšený” remake, je to prostě zneuctění klasiky, které mi je odporné a už nikdy ho nechci vidět. Herci jsou trapný, děj na blití a střih televizní (seriálový), prostě ruce pryč.

Frankenstein (1931)

Excelentní film, který řadím mezi nejlepší horrory vůbec.

Frankenstein (1910)

Historicky první filmová adaptace románu Frankenstein od Mary Shelley. Kouzlo a duch doby vás okamžitě zasáhne ale prakticky se toto dílo nedá hodnotit spravedlivě. Kdyby naprosto to stejné někdo natočil nyní, hodnocení by se velmi lišilo. To mi ale nebrání dát tomuto dílu alespoň čtyři hvězdičky, které si zaslouží už jenom proto, že je vůbec první. Na dnešního diváka zhýčkaného milionovými blockbustery to sice nezanechá jakékoli známky strachu ale věřím, že dříve lidem tuhla krev v žilách. Akorát mě trochu zklamalo, že Frankensteinovo Monstrum v podání Charlese Oglea nebylo detailněji ukázáno, ale nadruhou stranu chápu, že už takhle vystrašeného diváka nechtěli ještě více stresovat :).