Válka světů (2005)

Výborný film se skvělou atmosférou. Jediné co mi přišlo totálně přitažené za vlasy byl fakt, že hyperinteligentní mimozemšťani, kteří plánovali udělat ze země pěstitelskou kolonii ještě dřív než se tu lidé vůbec objěvili, jaksi pozapomněli na takovou podstatnou věc jako skutečnost, že existují viry a bakterie. Tisíce let plánují velkou sklizeň a nepomyslí na něco tak podstatného? Inu je to zajímavé rozuzlení, ale něco takového by s prominutím přehlédnul leda naprostý idiot. Ale když to vemu z druhé strany. Film se inspiroval knihou pane Wellse, který byl jedním z průkopníků scifi žánru a jak jsem zjistil, byl také ročník 66. Tedy 1866. Takže samosebou v té době nemohl mít nazírání dnešního člověka odkojeného Star Trekem.. A na tu dobu.. Klobouk dolu pane Wells!

Zodiak (2005)

Tak příšerné herecké výkony jsem už dlouho neviděl. Jediné co ve filmu stálo za vidění byla Robin Tunney a dobové záběry.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Shlédnutí první a druhé série se odrazilo v tříhvězdičkovém hodnocení. Původně jsem chtěl s poračováním seknout, ale začátkem třetí série jsem si řekl, že vytrvám až do konce a nelitoval jsem. Hlavní zlom v hodnocení přišel se čtvrtou sérií, která opravdu stála za to a BSG si díky ní na konto připsala další hvězdu. Byť jsem poslední čtvrtinu závěrečného dílu sledoval s rozpaky, musím uznat, že mě jako celek dostal a získal, když né plných pět, tak aspoň 4,7* a to se zaokrouhluje směrem nahoru. Je zajímavé, že BSG je snad jediným seriálem ve kterém si žádná z postav nezískala mé trvalé sympatie. Dalo by se však říci, že Gaius Baltar a William Adama se něčemu takovému docela přiblížily. Na celém BSG mne zaujaly dva originální faktory. Neznám seriál, ve kterém by se víc chlastalo a to, že admirál je člověk hodný úcty, ale zároveň není žádný nadčlověk. Rve se, má záchvaty nekontrolovatelného vzteku a když je toho na něj moc, jako normální člověk se i chová - je agresivní, chlastá a zvrací. To by se kapitánu Kirkovi nestalo! Některé scény byly tak naturální, až jsem žasl. V posledním sérii a hlavně pak v závěrečném dvoudílu, bylo tolik nečekaných situací, až mě to donutilo překvapením nadávat. Seriál se nakonec právem dostal i do mé topky a musím uznat, že pět hvězdiček si právem zaslouží.

Farscape: Mírová operace (2004) (TV film)

Jen malá poznámka: Ten kdo odsouhlasil přeložení The Peacekeeper Wars jako Mírová operace, musel mít v hlavě piliny. Peacekeeper jsou v překladu Dozorci. Dozorci jsou mocnost, né žádný Červený kříž = Nelogické. Správný překlad měl být přibližně Farscape: Válka Dozorců/s Dozorci. Je vidět, že to přeložil a schválil někdo, kdo o seriálu nevěděl ani zbla.

G.O.R.A. - vesmírné manévry (2004)

Čekal jsem, že to bude horší. První polovina byla místy docela zábavná, ale ve druhé už to za moc nestálo. Turci mají zajímavý smysl pro humor, na který není snadné si zvyknout. Výkon hlavního aktéra byl ucházející a z vizuálního hlediska je zřejmé, že byla tahle mulitparodie dobře financovaná. To je ale asi tak vše. S odřenýma ušima ***. Přesto je GORA velkým úspěchem pro současnou tureckou kinematografii.

Polární expres (2004)

Narovinu. Film mi přišel mrtvý, místy velice úchylný a pro děti nad pět let, které už chápou realitu dokonce nevhodný. Například Santa nevzbuzoval dojem veselé kladné postavy, ale spíše drsného, voustatého, pedofilního devianta. Osobně bych se bál, jestli tahle zvrhlost, které se Tom Hanks propůjčil, nenaruší duševní vývoj dítěte.

Strings (2004)

Poetický loutkový příběh epických rozměrů. (Tedy alespoň co se loutkových filmů týče.) Obvlášť mne potěšilo originální pojetí ve kterém vodící provázky byly alfou a omegou všeho a né něčím vedlejším co se obvykle pokouší v loutkových filmech zakrýt. Jediné co mi zde nesedělo byla nevysvětlená sudba jednoníťáků, kteří mi dost připomínaly Eforos z 300 a tak trochu Matrixově pojaté lítání.. Jinak šlo o výborný film se skvělou atmosférou vytvářející pocity které jdou do hloubky. Zásadně tedy nesouhlasím s komentářem ve kterém POMO tvrdí, že film svojí jednoduchostí dokáže zaujmout leda děti. Osobně mám za to, že tenhle film pro dětské publikum zrovna moc není.

Gothika (2003)

Mno... Co k tomuhle Filmu dodat? Snad jen, že jediné nad čím jsem od jeho začátku až do konce přemýšlel, byl název. Gothika to jako - Hůůů temný, bojte se! Nebo Gothika - Dáme tomu cool nesmyslnej název abysme přitáhly do kina metloše? Coby na to asi řekl Riddick? "Jsou divný Tombsi.. Fakt divný." Kategorie: Nuda / Blbost / Pseudothriler. S odporným šklebem a skřípěním zubů **, ale jen o chlup.

Firefly (2002) (seriál)

Hned v úvodu bych rád řekl jednu věc. Kéž by Firefly mělo tolik řad jako Farscape.. Firefly je jako trojitý sendvič se smaženkou, čili a čatní. Ta kombinace sci-fi a westernu prostě nějakým záhadným způsobem funguje. Místy mne ta westernová drsnost až zarazila. Jako třeba památná scéna s tvrďáckým monologem padoucha, který byl zakončen prohlídkou trysek. :-) Ve Firefly není nouze o humorné situace, které diváka donutí se od srdce zasmát, ani o napínavé momenty a skvělé hlášky. Vzhledem k tomu, že je zde mnoho až kýčovitých (i když sympaticky) westernových prvků, je v seriálu přítomný i silný nádech melancholie. Taky se mi líbí, že jsou vztahy všech členů posádky úzce provázané a spárované (nepočítám-li "kněze"). Kapitán Malcolm Reynolds mi chováním a konečně i vzhledem připomínal Hana Sola z Hvězdných válek, což mě mile potěšilo. Posádka je kompletně složená ze sympatických (svým vlastním způsobem) a propracovaných charakterů, které si nejde okamžitě nezamilovat. To mi třeba u Farscape trvalo asi polovinu první serie. Ale Farscape byl oproti Firefly extrém. :-) Firefly je mnohem víc komorní záležitost v tomhle ohledu srovnatelná s prvními díly LEXXu. Minimálně další dvě série by si seriál zasloužil. Zrovna jsem dokoukal poslední díl a připravuju se na shlédnutí závěrečného filmu Serenity. Mé pocity jsou asi takové, jako bych sledoval Červeného trpaslíka, který by byl po čtrnáctém díle ukončen. A to je už co říct. Možná právě tím si Firefly vybojovalo místo v mé topce a věřím, že s dalšími díly by se vyšplhalo i na vyšší příčku.