• Pohádka

Jízda (1994)

Některé filmy ze začátku devadesátých let a lyrické snímky prostě nedokážu ocenit. A Jízda je obojím. Po prvotním okouzlení ze záběrů krásné české krajiny s alejemi jsem po zbytek filmu marně hledala tu pohodu, o které tu jiní píší. Představa společného výletu s touto nevypočítatelnou trojicí mě spíše než cokoli jiného děsí. Nevěděla bych, jestli mám dát dřív nohy na ramena a utéct před tou jejich nekonečnou bezstarostností, nebo riskovat, že umřu nudou. Stejné pocity jsem měla i při sledování filmu. --- Vím, že i cesta může být cíl, ale měla by někudy vést. A tady byly jedinými zápletkami sice dobře zahrané, ale stále jen výstupy, lehkomyslné puberťačky nebo Radkův "zkrat". V mých očích to nezachránily ani chvílemi velmi milé dialogy. --- Za nejsilnější moment považuji závěr, který všechny vrátí zpátky na zem. Paradoxně mi v tu chvíli film připomněl nedávno natočenou road movie Dvojka ze studeného severu. -- Ale abych nebyla jen kritická, zamilovala jsem si scénu u Temelína. :-)

Na dotek (2004)

Ach, ty současné rozervané zvrácené vztahy, chlípníci a lhářky! :) --- Na dotek jsem viděla už kdysi jako záznam divadelního představení divadla ROKOKO s Michalem Dlouhým, Vladimírem Dlouhým, Lucií Vondráčkovou a Kristýnou Frejovou. Film má ale úplně jiné výrazové prostředky, tady oceňuju zejména úžasnou kameru. --- P.S. Jako nejlepší mi přijde první třetina, hezky to odsejpá a chatování hlavních hrdinů prostě nemá chybu! :))

Škola života (2009)

Příjemný výlet do let šedesátých...

Zpověď (2010)

Scénář, kamera, symbolika... prostě jedno velké "vau". Smekám.

Prodejci obrazů (2010)

Je mi líto, ale už dlouho (jestli vůbec někdy) jsem se v kině tak nenudila. :-( Jediná hvězdička za scénu na návštěvě u dcery.

Proboha! (2008)

Nelíbil se mi agresivní přístup Mahera ke zpovídaným, zbytečné prostřihy a podobně. Působilo to na mě příliš lacině. Film tak vnímám spíše negativně a to i přes to, že je Maherovo pochybovačství mým vlastním názorům blízké a některé postřehy a pasáže byly opravdu zajímavé. --- Poznámky: Pokud autoři předem vyloučí osobnosti typu Dalajláma nebo Matka Tereza a zaměří se jen na bizarní postavičky, znamená to, že se o objektivitu ani nesnažili. Pozitivní příklady náboženského života se jim prostě nehodily do krámu. Taky je snadné pobožnost a víru jako takovou odsoudit coby "praštěnost", ale nemohla být pro člověka právě tato vlastnost (pro někoho možná paradoxně) evoluční výhodou?

Bathory (2008)

Historický výpravný film a crazy komedie prostě nejdou dohromady. Je to škoda, příběh zpracovaný jako dva samostatné filmy různých žánrů by si vedl určitě lépe, každý z nich by měl šanci oslovit svoji vlastní skupinu diváků. Nicméně si vážím toho, že autoři představili tuto kontroverzní postavu jako obyčejnou ženu - panovnici.

Pan Nikdo (2009)

Tak mnohotvárný příběh, že si v něm najde své fanoušek scifi i romantická duše. Pro ty, kteří přijmou tuto surrealistickou hru, kde neplatí naše vnímání času, závratná podívaná. Pro ty ostatní kýč a ztráta času. --- Otevřeně přiznávám, že patřím k těm prvním a nechala jsem se unášet tvůrcovou fantazií. --- Zkrátka: sympatičtí herci (zejména ten hlavní ;-) ), kvantová fyzika v kostce, milostný příběh na třetí, realisticky zvárněné depresivní stavy, život jako nekonečné železniční rozcestí... --- Paradoxně mi film přišel nejslabší ve chvílích, kdy se ze sebe snažil vyždímat nějaké to moudro nebo dechberoucí osudovost (viz kapka vody). --- Z všemožných diskuzí vyplývá, jak různorodě se dá příběh vykládat. Nemyslím, že je to na závadu. Vždyť i život je o různých přístupech, názorech, vnímání a úhlech pohledu. (A nemůže být nakonec právě toto skutečné poslání tohoto filmu? ;-) )

Dvojka (2009)

Civilní příběh zachycený ulítlou kamerou aneb "Supr vejlet" tří supr nesnesitelnejch postav (a to bez výjimky). Neurazilo, nenadchlo.

Kuky se vrací (2010)

Film, na který je radost pohledět! Má však přece jenom dvě mouchy: Proč Zdeněk Svěrák hovoří tak monotónně a film vyznívá v podstatě antiekologicky? Les uklízí "ti zlí" a naopak "ti milí" mají z odpadků užitek - to je skoro nevýchovné! :-)