• Válečný

Casino Royale (2006)

Dvacátý první díl této velkolepé série dal světu nového Jamese Bonda, v podání Daniela Craiga je 007 konečně člověk plný emocí, které se jako normální smrtelník učí ovládat a nutno podotknout, že ne vždy mu to jde. Nový nekonvenční přístup hlavního hrdiny mi připomíná první díly se Seanem Connerym, kde hlavní notu hrála špionáž, a když k tomu přidáte velice kvalitní, reálné a propracované akční scény, novodobý agent jejího veličenstva vykročil ze stínu svých předchůdců a hlavně díky němu zažíváme opravdové špionážní dobrodružství plné akce! Z minulých filmů se úspěšně vytratily stereotypní usazeniny v koncepci 007 (Moneypenny, Q...), pro mě s velkým překvapením to na kvalitě filmu nebylo poznat ba naopak, a díky bohu zůstalo to nejlepší! M alias Judi Dench, která vždy přinesla do Bonda vyšší hereckou úroveň. S velkým potěšením musí každý divák přijmout fyzickou kondici Daniela Craiga, který v úvodní, ale nejen v té, scéně ukazuje nejen svaly a rychlost, ale především inteligenci, která mi tolik chyběla u Pierce Brosnana! Režisér Martin Campbell nejenže vsadil na blonďatého 007, ale kritiky a konzervativní diváky dráždí něčím, co jsme na takové úrovni v Bondovské sérii ještě nepotkali...celý příběh je vystavěn na psychologickém vývoji agenta jejího veličenstva a díky bohu, i 007 je zranitelný! Nejen fyzicky! Bondgirl je zahraná dokonale v podání Evy Greenové, snad nikdy žádná z žen kolem 007 nepodala tak přesvědčivý výkon a nevžila se do role, kdy sama neví na čí straně stojí! Zápletka filmu je posazena do moderní doby, kdy zločinecké organizace "uschovávají" peníze místo do banky k obchodníkovi Le Chiffreovi, který s jejich penězi obchoduje a ne vždy čistým způsobem zhodnocuje. Díky jeho obchodům se Bond objeví na Madagaskaru, na Bahamách či v Miami, kde pokaždé zažije více než vzrušující podívanou, než se s ním osobně potká v Černé Hoře, kde se Le Chiffre a 007 utkají v pokerovém turnaji, který samozřejmě neprobíhá zcela hladce. Zde se režisér vrátil ke kořenům série a nabízí nám několik odboček od hlavní linie děje, že se divák až pomalu zamotává a zamotává...co víc si divák agenta jejího veličenstva může přát...akce, poker, krásné ženy... Velkolepé finále vrcholí snad 30 minut a doopravdy to není zdlouhavé, spíše naopak! Člověk nestačí vychutnat jednu kvalitní scénu a už musí vnímat ještě lepší další scénu a překvapení střídá zvrat v ději filmu. Tento snímek je plný emocí, trpkosti a bolu, ale Daniel Craig Vás vtáhne do děje, ať chcete či ne a užíváte si tento dokonalý festival špionáže s trochou akčních scén či humoru a nadsázky! Každý si v Casinu Royale najde to své, nemůžu než doporučit, protože se jedná o nejlepšího Bonda v novodobých dílech této série!

Dech života (1987)

Patnáctý díl této velkolepé série je debutem Timothy Daltona v roli agenta jejího veličenstva. S ním se trochu změnil 007 v přístupu, humoru a celkovém chování. Ubylo nadsázky, naopak přibylo serióznosti a chladnokrevnosti. Na 007 se nelepí každá druhá žena, ale diváka okouzlí charakter a způsoby Timothy Daltona! Samozřejmě, že i tento představitel Jamese Bonda pracuje s jistým humorem na filmovém plátně, ale určitě není přehnaný, je seriózní a trefný! Myslím si, že Dalton zvládl roli bravurně, jen před ním nebyli diváci a kritici zvyklí na takovou chladnokrevnost a přímost, prostě Dalton trochu předběhl svoji dobu! Musím pochválit režii v čele s Johnem Glenem, protože vytvořili skvostný děj s častými odchylkami od hlavního děje. Možná to některému diváku občas zamotá hlavu, ale John Glen dokázal využít každého detailu k tomu, aby film udělal zajímavější či akčnější! Úvodní scéna nás po pomalém začátku vhodí do záběrů plné akce. Gibraltar nabízí výborné zázemí pro tréninkové zkušební akce MI6, ale právě ta probíhající se zvrtne v tragédii! Na povrch vyplave stará, ale již ukončená akce SSSR za dob Stalina, Smrt špiónům! MI6 se obává vzkříšení staré akce, která by vedla ke krveprolití na obou stranách. A k tomu se dějí zvláštní věci v ústředí KGB, jejich slavný generál Koskov chce zběhnout na Západ s tajnými dokumenty a pomoci mu k tomu mám na jeho přání samotný James Bond. Proto se 007 vydává do ČSSR do Bratislavy, kde má vyčkat na zběhnutí Koskova a chránit ho před snipery SSSR. Bond zasáhne sovětskou odstřelovačku Karu, kterou před tím viděl hrát na violoncello v divadle! 007 provede asi nejúchvatnější únos v historii Jamese Bonda. Ve speciálním kontejneru pro lidskou osobu unese generála Koskova pomocí ropovodu Družba spojující Západ s Východem. Přes uzavřené hranice by jen těžko projeli, proto 007 využil tohoto způsobu, na rakouské straně na něj čekala stíhačka NATO, která ho urychleně přenesla do centrály MI6 v Rakousku. Jedna akční scéna dozněla a vzápětí je tu druhá...generála Koskova, poté co vyzradil údajné plány KGB v čele s Puškinem, unese zpět, údajně do SSSR, údajný sovětský agent, který přepadne centrálu v Rakousku. Přepadová akce srší důvtipem režie a vše do sebe zapadá! Bond spolu s M tuší špinavou hru SSSR a agent jejího veličenstva se opět vydává do Bratislavy, tentokrát navštívit "sniperku" Karu, kterou s podivem 007 zatkne tajná policie a je vyslýchána samotným Puškinem, který má být dalším terčem pro Bonda po Koskovo informacích. Po zjištění, že propuštěná Kara nerozezná hlaveň od spouště, a že použila slepé náboje, rozhodne se jí Bond vysvobodit z ČSSR. Díky vymoženostem jeho auta se "standardní" zimní výbavou vyjíždí vstříc dalšímu dobrodružství u rakousko-slovenský hranic. Pomocí laseru oddělí podvozek od zbytku zásahové vozidla STB, propálí zátaras alias kamion a po scéně na jezeru uniká na obalu od violoncella spolu s Karou směrem k Rakousku. Cestou je samozřejmě doprovází výstřely a div ne celá armáda tehdejšího ČSSR. Kupodivu zesměšní naší bývalou armádu a dostává se do Rakouska v nezapomenutelné scéně: "Mávej tím" poté projedou kolem stráže a přes zavřenou závoru přehodí violoncello a 007 zakřičí: "Nic k procelení." A rakouská pohraniční stráž jen udiveně přihlíží! A co je na celém začátku nejlepší, nepotřebujete nadsázku k tomu, abyste se za břicho popadali! Timothy Dalton pobaví svými triky a hračkami oddělení Q natolik, že slova jsou zbytečná! Po letmé návštěvě Vídně zavítáme do střední Asie na konferenci, kde má vystoupit i Puškin. Bond na nic nečeká a v hotelu si jde "popovídat" se samotným Puškinem, po dohodě s ním a prokouknutí Koskova plánu, Bond na konferenci "zastřelí" Puškina, který je ovšem chráněn neprůstřelnou vestou! Po naivitě Kary, uvízne Bond spolu s podvedenou Karou ve vězení uprostřed Afghánistánu na sovětské základně! Zde poznají afgánského bojovníka za svobodu, kterému pomůžou uprchnout a on se jim na oplátku pomůže zničit sovětskou základnu. Celý film je skvělý s výborným finále v letadle. Jediný problém mám se záporáky tohoto dílu, kteří jsou nedůstojní soupeři 007, považme válečného nadšence alias obchodníka se zbraněmi či sovětského generála alias přeběhlíka! Ani motiv není světový, jediné co je zachraňuje je výborné provedení plánu, který je opravdu na úrovni!

Špion, který mě miloval (1977)

Desátý díl této velkolepé série s Rogerem Moorem v hlavní roli se velice povedl, na rozdíl od minulých třech propadáků se změnil režisér, tedy Lewis Gilbert dokázal vytvořit jeden z nejlepších filmů o 007. Nejen že výborně obsadil role, ale i výborně propracovaný scénář nadchne! Jako Bondgirl exceluje Barbara Bach alias agent XXX z konkurenční KGB. Její souboj s 007 u Sfingy patří ke klasice Jamese Bonda a posléze její spolupráce s agentem MI6 je emotivní, plná akce a hlavně toho správného náboje špionážního filmu. Hlavního záporáka, Karla Stromberga, hraje Curt Jürgens, a i když je to "blázen" přes život pod vodní hladinou, divák mu opravdu uvěří, že ten pozemský svět chce zničit za každou cenu. Tedy záporák s výborným motivem, plánem i provedení a hlavně pomocníkem...Jaws neboli Čelisti v podání Richarda Kiela by jistě vyhrál hlasování o nejlepšího zabijáka v historii 007...jeho popularita byla natolik velká, že ho uvidíme i v dalším díle! Jeho schopnosti přežít pád těžkých kvádrů z egyptské budovy, nadzvednutí auta a celkového rozpárání jeho karosérie holýma rukama či překousnutí všeho možného diváka ohromí! Celý příběh je koncipován jako klasický špionážní film, ukradne se zbraň, v našem případě dvě jaderné ponorky dvou znepřátelených mocností, která dokáže rozpoutat 3. světovou válku a postupné střety znepřátelených stran pomocí agentů dovede SSSR a Velkou Británii ke spolupráci a vyšlou své agenty přímo do středu dění. Nesmíme zapomenout, že speciální špionské "hračky" oddělení Q doprovází celý snímek a jakékoliv použití vyvolá jak jinak pořádnou akční jízdu...což je asi nejdůležitější, ve filmu se střídá akce za akcí, prostě divák se nenudí a čeká, co 007 a XXX pro naše oči připraví v další scéně! A závěrečná část tohoto dílu nadchne, většina se odehrává na velkém trajektu Liparus, který se s pomocí zajatých námořníků z ponorek podaří dobýt a hlavně zásluhou 007 zničit! Úplně poslední akční scéna se odehrává v samotném sídle Stromberga, kde je držena i agentka XXX. James Bond přežije jízdu ve výtahu s propadávajícím dnem a šachtou, která vede k nádrži s bílým žralokem a 007 bez kompromisů likviduje Stromberga! Bohužel opět potkává při záchraně agentky XXX Jaws, ale pomocí magnetu ho "uklidí" ze scény! Špion(agent), který mě (mne) miloval patří do TOP 5 filmů s agentem jejího veličenstva! Film nemá slabinu, je plný akčních scén, s typickou nadsázkou Rogera Moora a spor, posléze spolupráce dvou světových velmocí oživuje skomírající sérii! Lewis Gilbert nejspíš zachránil sérii, protože další neúspěšný scénář si 007 nemohl dovolit a odpověď kritikům byla víc než vynikající!

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Šestý díl této velkolepé série je velice ovlivněn výměnou Seana Conneryho za George Lazenbyho, i proto pro některé diváky ztrácí tento film na kvalitě! Ale proč tolik podceňovat tento film, naopak Lazenbymu sedí role agenta 007 jako na míru. Chybí mu potřebný šarm a nadsázka, ale vynahrazuje to důvtipem a romantikou! Žádný jiný Bond nebyl tak romantický, samozřejmě je to dané jeho svatbou a zamilováním se, ale do příběhu to dokonale zapadá. Takže pro mě je Lazenby stejně dobrý špion jako Connery a sérii to spíše oživilo. V tajné službě Jejího veličenstva patří do mé top pětky filmů s 007, krásné prostředí, strhující příběh a hlavně dokonalé doupě a záporák Blofeld v poddání Tellyho Savalase! Nikdo nezahrál lépe Blofelda než Savalas. A celý jeho plán a organizace sídlící ve švýcarských alpách na Schilthornu dávají filmu zvláštní atmosféru, která je podtržená výbornou kvalitou střihu a kamery. Akční scény jsou živé, plné energie a napětí! A hlavně dokonalá Bondgirl, ze které se nejen stane první a poslední paní Bondová, doopravdy pomáhá Jamesi Bodovi ve špionážních akcí. Její otec, zločinec Draco, se spojí s MI6 a přispívá k dopadení Blofelda v jeho ledovém paláci. Výborná útočná scéna pomocí vrtulníků s výsadkem úderné jednotky má velice kvalitní provedení a netradiční honička na bobové dráze či na lyžích na alpských ledovcích dodávají filmu špionážní atmosféru! Nemůže než doporučit, tento Bond mě doopravdy vtáhl do děje a skvělé špionážní akce více než uspokojily!

Goldfinger (1964)

Třetí díl této velkolepé série pokračuje v hlavní roli se Seanem Connerym, který tentokrát střídavě operuje mezi Evropou a USA. Hlavní nepřítel, obchodník se zlatem Auric Goldfinger, má geniální plán, jak znehodnotit veškeré zásoby zlata v USA ve Fort Knoxu, a zbohatnout! Změnou režiséra se změnilo pár věcí, moje oblíbené odbočky od hlavního děje vymizely, ale naopak Guy Hamilton přidal na vtipu, akčnosti a přímosti děje. Akční scény jsou velice kvalitně natočeny a jisté kouzlo tomu dodávají "hračky" z oddělení Q. Bondgirl přichází až ve druhé polovině snímku a ze začátku je na straně Goldfingera, ale poté hlavně díky ní se podaří zachránit zlaté zásoby ve Fort Knox. Veškeré napětí je mírněno nadsázkou a takovým americkým pohledem na svět! Ano, tento film je velice ovlivněn přáteli z USA, kde se film točil, ale není to vždy negativní vliv. Film je natočen v krásném prostředí, obdivuhodně obsazen a děj je výborně poskládán! Ještě jedna postava udivuje, poskok Goldfingera Oddjoba, který vskutku zvláštní způsob likvidování nepřátel! Nelze jinak než doporučit a vychutnat si trochu jinak agenta 007, ale stále s Connerym!

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Druhý díl této velkolepé série je pro mě nejlepším ze všech bondovek! V hlavní roli opět Sean Connery působící jistějším dojmem s plno nadsázky! Tentokrát se celý děj odehrává na Balkáně a v Benátkách. Hlavním záporákem je bezpochyby Grant, zahraný výborně Robertem Shawnem, který se dostane s 007 nejvíce do kontaktu. Grant patří do organizace SPEKTRUM, kde se nám představí hlavní mozek akce a jeho dva agenti, velice nesympatická Rosa Klebbová, bývalá důstojnice KGB, působí dokonale rusky! Tato organizace stojící mezi Západem a Východem ušije past na obě strany, z řad SSSR vyberou krásnou návnadu Taťánu Ramanovovou, která se v průběhu děje stane nejvíce povedená bondgirl v celé sérii! A z řad MI6 nalákají Jamese Bonda, kterému se chtějí pomstít za smrt Dr. NO. Návnada má být sovětský šifrovací stroj Lektor, který má být ukraden právě Západem ze sovětského konzulátu v Instanbulu! Samozřejmě Bond cítí past, a proto je to ještě větší výzvou! S příjezdem 007 se Istanbul probudí z klidného stereotypu a tábory spolupracující s Rusy či s Brity se začnou vyvražďovat navzájem, což hraje do karet SPECTRU! 007 nevěří krásné "zběhlici" Taťáně a ukradne stroj spolu s ní o den dřív a vydají si Orient Expressem do Terstu! Z vlaku se Bond se štěstím dostane živý a trochu akčnějším způsobem se po vodě dostane do Benátek, kde ovšem zastihne poslední nepřítel, samotná Rosa Klebbová, se ho pokusí zabít jedovatou špičkou u boty a s přispěním již opravdové zběhlice Taťány usmrtí důstojnici SSSR a šifrovací stroj zamíří do centrály MI6. Agent 007 působí elegantně a nad věcí, děj plyne dokonale hladce a i tentokrát dokonalé odbočky od hlavního děje zpestří celý film! Památné jsou výlety loďkou v podzemním systému zaplavených chodeb z dob Konstantina k sovětskému konzulátu či návštěva cikánské osady! Dokonalý film, s výborným obsazením, s dobrými záporáky a doopravdovou špionskou zápletkou!

Invictus: Neporažený (2009)

Po poznání dalšího snímku Clinta Eastwooda Invictus: Neporažený jsem byl opět nadšen... v hlavních rolích Matt Damon a Morgan Freeman, který vypráví pravdivý příběh Nelsona Mandely, o jeho snaze sjednotit novou Jižní Afriku po pádu apartheidu a nechce to udělat jinak, než vítězstvím na domácím mistrovství světa v rugby za pomoci kapitána týmu. Dokonale vystihuje napjatou atmosféru po převratu, okolo nového vedení státu a mezi jednotlivými komunitami. A k tomu ukáže, jak krásnou sportovní stránku rugby, tak všechny odrůdy vrcholové politiky, do kterých se M. Freeman dokonale vcítil. Další velkofilm a další veliká uznání pro Clinta Eastwooda! Nelze jinak než doporučit, protože oskarová nominace na nejlepší film a obsazení hlavní a vedlejší role nebylo náhodné!

Dannyho parťáci (2001)

Steven Soderbergh stvořil dokonalý snímek ze zajímavého prostředí, kterého dokázal bez zaváhání využít a vložit do něj originální, trochu zamotaný, ale naprosto strhující děj. Zápletka nemá chybu, vykrást kasíno uprostřed pouště v Las Vegas! Nereálné?! Dannyho parta to dokáže, nejen díky zkušenostem, ale především díky skvělému naplánováním a dokonalému obelhávání nepřítele. Inteligentní humor, neotřepané fráze, vyspělost a vytříbený vkus hlavních hrdinů nás doprovází celým filmem a dokáže snad každého pobavit či zaujmout! Sympatický George Clooney, chytrost Brada Pitta, rozpačitost Matta Damona či arogantní Andy Garcia Vás baví na vysoké úrovni. Jedna z nejlepších komedií, kterou doporučuji!

Skrytá identita (2006)

Martin Scorsese prostě umí točit thrillery, dokáže poskládat všechny dílky dohromady a pak už jen obsadit výborné herce, kteří zahrají podle jeho představ a velkofilm je na světě! Není to tak jednoduché, jeho tvrdá práce byla oceněna konečně i filmovou akademií! Příběh zasazený do Bostonu skvěle graduje, obsahuje plno zvratů a doopravdy se nenudíte! Výborně zahrál Leonardo DiCaprio s Mattem Damonem, Jack Nicholson nezklamal a překvapila mě okouzlující Vera Farmiga! Propracované dílo z tvorby Martina Scorsese nezklame...kdo vlastně jde po kom?! Kdo je ten psanec? Kdo krysa? Dokonalé!

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Frank Darabont skvěle zpracoval bezchybnou předlohu Stephena Kinga! Touhu po svobodě, lidskost, puntičkářství a neuvěřitelnou trpělivost nemohl nikdo lépe zahrát než Tim Robbins, dále výborně obsazen Morgan Freeman, který nás provází příběhem a dokonale vystihuje a popisuje stereotypní život vězňů, zvyky, řád, dozorce, nezapomenutelný první den ve vězení a vlastně vše spojené s životem ve vězení. Nechápu, jak je možné, že filmová akademie neudělila Freemanovi Oskara za vedlejší roli, nad tím rozum zůstává stát! Zpět k filmu, který doprovází skvěle komponovaná hudba, která umocňuje požitek s filmu! Dokonalá zápletka, gradující konec...nelze než doporučit!