• Válečný

Lítám v tom (2009)

Jason Reitman natočil brilantní film, obsadil skvělé herce, kteří podali nadstandardní výkony a celý příběh si užijete s Georgerem Clooneym! Styl života, postoje, názory hlavních postav se natolik liší, že každý divák se může vžít do jedné z rolí a projít si filmem jako jeden z hlavních postav. Snímek Vás nadchne a hltáte a hltáte každou další scénu, každého dalšího vyhozeného... Nelze jinak, než doporučit, milé překvapení!

Alenka v říši divů (2010)

Těžký hodnotit! Záleží na mnoho pohledech samotného diváka...máte rádi Alenku v říši divů jako knížku? Máte rádi kýčovité prostředí, postavy, chování, prostě všechno? Máte rádi Tim Burtona zase trochu jinak nebo Johnnyho Deppa? Pokud u většiny odpovíte ano, bude se Vám film líbit, jestli jsou Vaše odpovědi negativní, raději nedoporučuji se dívat! Děj se odvíjí celkem svižně, podle předlohy, takže Vás moc nepřekvapí, i když někoho může! Vtipnost, kreativnost režiséra jdou ruku v ruce a film Vás dokonale pobaví! Dobrodružná pohádka i pro dospělé!

Muži, co zírají na kozy (2009)

Vše dobře udělané, zpracované, zahrané, natočené, originální námět, téměř až šílený! Jen jsem čekal trochu něco jiného, možná lepšího! Film mě tak nezaujal a často jsem nevěřil svým očím, uším, co se na filmovém plátně děje, ale stálo to za to, možná s odstupem času po druhém shlédnutí změním své hodnocení, ale teď spíš převládá zklamání! Stojí za to, se na tento snímek podívat, protože herecké výkony jsou doopravdy úchvatné a celé je to bravurně zamotané!

Spalovač mrtvol (1968)

Jeden z nejlepších českých filmů, klenot v české kinematografii s excelentním hereckým výkonem Rudolfa Hrušínskýho st. a dokonalými kamerovými záběry! Každému musí běhat po zádech při činech Karla Kopfrkingla z konce 30. let. Monology v jeho mysli jsou natolik destruktivní, stejně tak dialogy (monology) vedené s členy své rodiny či přáteli, které dokonale ovládá a vnucuje jim svou myšlenku, ideologii a názory! Při manipulování lidmi asi nejvíc nadchne výkon jeho manželky, která za celý film skoro nepromluví a vše vyjadřuje jen gestikulací! Strhující závěr, kde se pan Kopfrkingl vyžívá v drastickém zabíjení členů své rodiny a při myšlení na nové, větší, výkonnější krematoria, které bude mít na starost "v novém lepším světě" (Třetí říše) a kde nás všechny "spasí"! Unikátní dílo na české poměry! Doporučuji!!

Paříži, miluji Tě (2006)

I přes dobré herecké obsazení, skvělé režiséry tento snímek mě nezaujal, místy až nudil! Láska nebeská je úplně jiná liga a hlavně ta originalita mi zde doslova schází! Nebýt mé náklonnosti k mé sladké Francii a Paříži, šel bych nejspíš s hodnocením ještě nížeji! Chybí tomu ucelenost, logická návaznost nebo nějaká celková pointa, důvod, smysl počínání režisérů! Pardon, ale doopravdy mě to neoslovilo, nelze srovnávat s Láskou nebeskou, protože to bych tento snímek musel ohodnotit daleko hůř!

Předčítač (2008)

Bernhard Schlinke napsal dokonalou knihu, která se stala bestsellerem! Filmové zpracování režiséra Stephena Daldryho nezůstalo pozadu v dokonalosti a vysloužilo si nominace na Oskary a Kate Winslet vyhrála Oskara za hlavní roli. Její přirozenost a osobitý šarm Vás musí upoutat k příběhu, i kdyby jste sebe víc vzdorovali. V tak silném, dojemném a krutém příběhu si každý najde své, každý vnímá příběh z jiného pohledu, každý může vidět obžalovanou Kate Winslet vinnou či naopak nevinnou. Hlavním tématem je zamilovanost Kate Winslet a Ralpha Fiennese (v mládí hrající David Kross) a vyrovnání se s dědictvím Třetí říše v druhé polovině minulého století, s temnou historií, s vyhlazováním etnických skupin a s lidmi, kteří se na tom podíleli. Na závěr je třeba zmínit skvěle hrajícího Bruno Ganze. Nelze jinak než doporučit, snímek s nominacemi na Oskar za to určitě stojí a s takovýmhle příběhem?! Nezapomenutelné!

Na hraně temnoty (2010)

Martin Campbell je velice známý a úspěšný režisér, který si vytvořil filmovou podobu svého stejnojmenného, britského, tenkrát kultovního seriálu! 108 minut dlouhý příběh má potenciál, ale bohužel se z něj stane nemastný, neslaný thriller, který nemá v sobě nic originálního! Nic, čím by Vás překvapil! Mel Gibson má neustále šarm drsného hrdiny, ale stáří mu logicky brání v akčnějších záběrech... film je tím méně napínavý, svižný a občas dost nevýrazné "mezipříběhy" nudí! Na druhou stranu herecké výkony nejsou špatné (nepočítejme pohyblivost ;) ), konec filmu je doopravdy impozantní, protože se to zvrhne v neuvěřitelná jatka! Chtělo to větší šmrnc, propracovanost akčních scén a dialogů a mohl to být film, na kterých bych se znovu rád podíval! menší zklamání!

Výměna (2008)

Clint Eastwood je doopravdy pan režisér! Neuvěřitelné drama o silném příběhu ženy (Angelina Jolie) a situaci policie v LA ve 30. letech minulého století! Film Vás zasáhne, protože si uvědomíte, že to samé se mohlo stát Vám, že v té beznadějné situaci, kdy Vás pokládají za blázna můžete skončit i Vy! Eastwood si opět vybral silný příběh z americké historie, který se odehrává v typickém syrovém prostředí. Kdo neviděl, doporučuji! Doopravdy dech beroucí!

Max Manus (2008)

Odboj v Norsku byl jeden z nejlépe organizovaných a nejlépe sloužících dobrovolníků, kteří chtěli svou zem navrátit z okupace Třetí říše. Vše sledujeme na osudu Maxe Manuse, norského válečného hrdiny, který díky válce získal slávu, ale více toho ztratil, především své přátelé! Díky Maxu Manusovi nahlédneme do Zimní války mezi SSSR a Finskem, kde jako dobrovolník pomáhá finské straně. Ale celý příběh se odehrává v Norsku a části ve Skotsku a Švédsku, kde má norský odboj své základny! Pozoruhodné válečné drama severských zemí, které přitáhne především nadšence pro válku a Třetí říši. Určitě doporučuji!

Anglický pacient (1996)

Člověk po shlédnutí nemá slov! 160 minut dlouhé drama z let kolem druhé světové války přináší tolik témat, od kolaborace, bádání, přes lásku, nevěru k eutanizii! Každá scéna, každý příběh má svou pointu, důležitost, tajemnost, skrytost... Tento snímek je jedinečný, k pochopení toho všeho, co se na filmovém plátnu stalo, potřebujete čas a možná potom oceníte kvalitu tohoto skvostu! Výborné výkony Ralpha Fiennese, Kristiny Scotty Thomasové či Juliette Binochové! Síla lidskosti, odhodlanosti lásky a krutosti lidského života Vás zasáhnou! Doporučuji!