Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

nunka

Anglický pacient bol doteraz pre mňa trinástou komnatou - mnohými preceňovaný, mnohými nedocenený...a tie dvere konečne odomkla moja zvedavosť a rozhodne neľutujem. Obsahovo aj formálne precízne veľdielo, v mojom merítku nie však dokonalé. Nakrútené mimoriadne pomaly a rozvláčne, zo začiatku som si nemohla zvyknúť na tempo, neskôr som podľahla. Film mal na mňa skľudnujúci až relaxačný efekt, hlavne vďaka opantávajúcemu Ralphovi Fiennesovi. Až prekvapujúcim zistením bolo, že mi nevadila dĺžka (aj keď priznávam, že som to na jeden krát nevstrebala), hudba Gabriela Yareda vyznievala kúzelne, skoro dokonalým hereckým výkonom nemožno takisto nič vyčítať. Jediné s čím som mala problém bola presladenosť celého príbehu - príliš cukrové či preromantizované ľahôdky mi až tak nechutia, som za vyváženú "stravu". ()

aniiicka

"I promise, I'll come back for you. I promise, I'll never leave you." Snímek, který má pro mě výjimečné kouzlo a určitě se silně zapsal do mé filmové paměti. Chápu ty, co jako nedostatky vytýkají délku. Ne každý je stavěn na rozsáhlá milostná dramata. Mně ale dlouhá stopáž vůbec nevadila, spíš ještě přidala na monumentálním dojmu (v pozitivním smyslu) a vtáhla mě do děje. Oscarový snímek má vynikající herce - opět brilantní Ralph Fiennes, kterého miluju téměř v každém filmu a jeho charizmatický, záhadný Almásy patří k mým oblíbeným filmovým postavám...dále pak skvělá K. S. Thomas, která podle mého názoru byla pro roli osudové Katharine perfektní. Společně oba tvořili jeden z nezapomenutelných filmových párů. Oscar překrásné, jemné Juliette Binoche mluví za vše a potěšil mě i Colin Firth. To čím si mě Anglický pacient z velké části získal je HUDBA, která je pro mě tak nádherná, geniální,....že bych se s její chválou zřejmě zdržela déle. :) Gabriel Yared zkomponoval čistý klenot a soundtrack filmu se mi zřejmě nikdy neoposlouchá (doporučuji skladbu - As far as Florence, Cave of Swimmers nebo Rupert Bear). Jen zajímavost - kdo viděl trailer a líbí se mu hudba v jeho druhé polovině, tak to je The Telegraphist - love theme (Randall Meyers) - http://www.youtube.com/watch?v=5RfcsDWEAKM&feature=channel_video_title, nepochází z filmu, ale jeho hudbě je podobná.....K samotnému filmu - mě prostě zasáhl ústřední milostný příběh, zejména díky hereckému ztvárnění Almásyho a Katharine. Tajemné prostředí nekonečné pouště, romantické dialogy (o druzích písku-na to by mě Ralph dostal :)), hudba, atmosféra 30. let...vše je krásné. Je zde také zobrazeno kruté prostředí války, zejména scény s ukrytými minami jsou silné. Je pravda, že někde mohl být film kratší, ale to je pro mě malý nedostatek. Oblíbených scén mám mnoho - tanec, bouře v poušti, hra na klavír nebo čtení dopisu od Katharine (to už jsem ale měla promáčený kapesník). Tento (doslova) velkofilm mohu vřele doporučit. Moc moc se mi líbil. :) Almásy o poušti - I once traveled with a guide who was taking me to Faya. He didn't speak for nine hours. At the end of it he pointed at the horizon and said, "Faya!" That was a good day. Z Almásyho deníku - Betrayals in war are childlike compared with our betrayals during peace. New lovers are nervous and tender, but smash everything. For the heart is an organ of fire. Z dopisu Katharine - We die. We die rich with lovers and tribes, tastes we have swallowed, bodies we've entered and swum up like rivers. Fears we've hidden in - like this wretched cave. I want all this marked on my body. Where the real countries are. Not boundaries drawn on maps with the names of powerful men. I know you'll come carry me out to the Palace of Winds. That's what I've wanted: to walk in such a place with you. With friends, on an earth without maps. The lamp has gone out and I'm writing in the darkness. http://www.youtube.com/watch?v=WHm8yzC0uEs&feature=related * http://www.youtube.com/watch?v=SNNrMdwwfMQ&feature=related * http://www.youtube.com/watch?v=BcSzqqaidbA () (méně) (více)

Frajer42

No, myslím že bych v tomhle filmu našel alespoň hodinku nudy bez které bych se v tomto filmu obešel. Opravdu nechápu proč film disponuje tak dlouhou stopáží, když se valnou většinu nic za zmínku stojícího neděje. Emočně to jelo obrovskou objížďkou mimo mě. Jediné, co si v tomhle filmu zaslouží skutečné uznání, tak to jsou herecké výkony snad všech hlavních postav. Jinak je to příšerná nuda, bez kapky náboje. Dva lidi se zamilují. Vážně si myslíte, že je to něco co tu ještě nebylo? Vážně si myslíte, že už to téma je hodno oskara? Stokrát zopakované téma v nepříliš originální a zajímavé podobě. Ten film tohle ocenění pouze ztrapňuje a snižuje jeho hodnotu. Možná mělo padnout ocenění za kostýmy, možná za herecké výkony, možná i něco za hudbu, ale film jako celek je příšerná NUDNÁ sračka. Z filmu si neodnáším naprosto žádné pozitivní dojmy. Jak pomalu uplynul, tak rychle na něj zapomenu. Už..* ()

Malarkey

Přiznávám se k jedné věci. Tenhle film mě rozbrečel. Rozbrečel mě tak, jako dlouho žádný jiný. Anglický pacient má totiž všechny předpoklady k tomu, aby to dokázal a já mu sednul na lep jak osmiletá školačka. Jedná se totiž o další z řady osudových příběhů lidí, kteří žili a prožili období druhé světové války. Ten je ale vyprávěn z dvou časových rovin. Tedy před koncem války a před začátkem války. Vše dává svůj smysl, herci se tu herecky naprosto perfektně předvádí a i když hudba není to, kvůli čemu byste na film neměli zapomenout, vše vynahrazují krásné záběry a scenérie na severní Afriku třicátých let, které v dobré režii nemohou nikdy zklamat. Necelé tři hodiny utíkaly závratným tempem a jediné, co burcovalo čím dál víc, tak vztah Ralph Fiennese s Kristin Scott Thomas. Herci celkově tu mají velké slovo. Kromě těch dvou tu herecky kouzlí i krásná Juliette Binoche. Je vlastně hrozně dobře, že si režisér vybojoval tyto herce a nebyl donucen k Hollywoodu. Působí to na diváka daleko upřímněji, za což si vysloužil i náležité ocenění. Jestli existuje nějaká osudová romantika s velkým nádechem epičnosti, tak to pro mě navždy bude Anglický pacient. ()

TedGeorge

Nááádhernej film, kterej sem dneska večer (v noci) viděl (prožil) potřetí v životě a utvrdil se v tom, že je to jedna z nejdojemnějších a nejlepších romancí na filmovém plátně. Neuvěřitelně povedená výprava (písečná bouře!) a jako bonus úžasný Ralph Fiennes v tragické roli Almásyho. Rozmáchlá epika, kterou snad někdy v životě ještě uvidím v kině. 9/10 jenom kvůli rozmělnění tempa ve scénách s Juliette Binoche. Rozhodně v mé top 25 všech dob. ()

• "Vyrobit" Ralphu Fiennesovi popáleniny trvalo každý den pět hodin. Fiennes trval na tom, aby byl namaskovaný po celém těle, i když byla v záběru pouze hlava. (novoten)
  • O roli Caravaggia měl zájem i Sean Connery, později však od svého snažení ustoupil. (novoten)
  • Na aukci pořádané roku 2001 v New Yorku bylo vydraženo tričko, které ve filmu nosí Ralph Fiennes. Cena se vyšplhala přes 1900 dolarů. (novoten)

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)