Where's My Roy Cohn? (2019)

Co to můžete být za člověka, pokud o vás vlastní rodina tvrdí, že jste zlo vyprodukované americkým způsobem života. Roy Cohn byl bezskrupulózní právník bez svědomí, ale zato s geniální schopností kdykoli a očemkoli lhát, jako když tiskne, dostat to, co chce. I proto byl oblíbeným advokátem různých newyorských mafiánů včetně Donalda Trumpa. Pravá ruka slovutného lovce všech domnělých komunistů - senátora McCarthyho - má na svědomí množství obětí, včetně manželů Rosenbergových, kteří byli popraveni pro špionáž v 50. letech. Jsem si jistý, že tento dokument vznikl zejména kvůli tomu, že je Trump dnes americkým prezidentem a v jeho okolí se to jen hemží Cohnovými chráněnci. Trump je sám jeho obdivovatel, takže je dobré se s Cohnovou osobou seznámit, abychom věděli, na jaké bázi Trumpova mysl funguje. Film sám o sobě pracuje jako většina životopisných dokumentů, chronologicky za pomoci výpovědí rodiny, "přátel," a novinářů popisuje Cohnovu cestu od narození do světa rodinného quid pro quo po jeho kriminální činnost, sexuáln preference a smrt. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]

Maják (2019)

Film, který v zásadě staví na zajímavém retrovizuálu, tísnivosti malé skály uprostřed moře a hereckém skillu obou herců, z nichž zejména Willem Dafoe jakoby vypadl z Shakespearovské hry. Jedna z nejsilnějších scén je jeho "kletba." Ne nadarmo Eggers psal jeho postavu podle Melvilla. Staršího z majáčníků už samota za jeho léta psychicky značně zdemolovala a používá mladšího téměř jako svého otroka. Ten se snaží vydělat peníze na farmu a čím dál od pevniny maják je, tím lepší výdělek. Není úniku. Původní 4 týdny se protáhnou a tíseň poctivě budovaná v divákovi, vyvolávaná neustálým houkáním parní sirény i podivně dotěrných racků, kulminuje ve velké finále alkoholového rozkladu obou postav. Myslím, že se na tenhle film budu muset podívat znovu. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]

Photograph - Ein Foto verändert ihr Leben für immer (2019)

Všechny filmy jsou dnes stejné, můž potká ženu, zamilují se, rodiny nesouhlasí. To je parafráze toho, co hlavní postava říká. Druhý Lunchbox se nekoná. Je tu indická parafráze na nevěstu k pronájmu. Zde se chudý fotograf ze severu snaží ukonejšit babičku, kteráho nutí se oženit. Tudíž požádá krásnou dívku z vyšší třídy, kterou vyfotil, aby zahrála jeho přítelkyni pro babičku, která je pár dní na návštěvě. Romance podkreslená tesknou muzikou tahá nohy a staví na cutness faktoru introvertní studentky Miloni a na očekávání zda ji bude chtít Rafi stáhnout za ním do slumu, nebo ne. Na jedno podívaní fajn, ale sáhl bych raději po již zmíněném milejším Cizím obědě. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]

Bacurau (2019)

Po pomalejším rozjezdu velké překvapení, které jsem si zálibně užil. Možná jsem měl něco podobného čekat, pokud vezmeme v úvahu úvodní scény filmu, kde cisterna rozjíždí rakve rozsypané po silnici. První polovina vypadá jako nějaká sonda do sociálního života vesnické komunity na brazilském zapadákově, ale pak se vše zvrhává v agresivní survival&vengeance pod tlakem blížícího se nebezpečí v podobě karikatury amerických turistů, kteří si přijeli zalovit domorodce. Smrt místní matriarchy ze začátku filmu jako by s příběhem vůbec nesouvisela, pokud nešlo o znak toho, že vesnice přestává být v očích místní správy vnímána pod jakousi ochranou. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]

Aurora (2019)

Aurora má problém s alkoholem a je víceméně bezdomovec, díky otcově problému s placením nájmu (kvůli alkoholu). Jednou po pařbě v místní burgrárně potká uprchlíka Dariana, který se buď musí oženit, nebo zabít, aby jeho dcera dostala povolení k pobytu ve Finsku a nemusela zpět do Íránu. Darian požádá Auroru o pomoc se sháněním manželky a tak začne klasická romantická komedie, která by v případě amerického filmu pojednávala o dědici, který získá své bohatství jen pokud se ožení, a o krásné ale neprůbojné dívce, do které se dědic zamiluje. K tomu všemu je tu i hodný strýček typu recepčního z Pretty Woman v postavách doktorky Tiiny a jejího manžela Juhy. Na rozdíl od amerického dojáku je tu finská přidaná hodnota v tom, že obě hlavní postavy jsou extrémní lůzři, což je i podhoubí pro množství vtipů. Film je sice tradiční klišé, ale někdy je to, co zrovna hledáte. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]

Sibyl (2019)

Sibyl má z minulosti více psychických problémů, než dokáže jako psychiatr vyřešit. Když se pak rozhodne vrátit se k psaní knihy, vrátí se jí všechny problémy způsobené alkoholem a přítelem, který nechtěl dítě, které s ním měla. Všechny vzpomínky se vrací ještě silněji, když se snaží pomoci mladé vycházející hvězdě stříbrného plátna, která nechtěně otěhotněla se svým slavnějším kolegou, a chce se dítěte zbavit, zatímco on nesouhlasí. Sibyl musí dokonce řešit jejich problémy při natáčení filmu na ostrově s neurotickou německou režisérkou v zádech. Poměrně nudný ukecaný film. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]

Samurai Marathon (2019)

Je polovina 19. století a do izolovaného Japonska dorazil mezinárodní obchod a střelné zbraně z USA. Hlava klanu z Annaky se rozhodne prověřit připravenost svých samurajů během přes hory a doly. Než se však ukáže, že se jedná o neškodný přespolní závod, šógunovi špehové již odešlou do hlavního města chybnou zprávu o chystané revoltě. Popletený samuraj/špeh se pak celý film snaží zastavit svoji zprávu putující do Edo a posléze vyslané vrahy. Režisér a scénáristé střídají několik žánrových pozic, od historického dramatu po ztřeštěnou komedii, zosobněnou starým samurajem, jenž snaží maraton dokončit doprovázen dítětem a je zde rozhodně komickou figurou, nebo bandou ostatních samurajů, kteří se snaží předehnat nejrychlejšího mladíka v okolí. Do toho ještě přimíchejme jakousi romantickou linku zosobněnou utíkající princeznou. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]

Elvis & Onerva (2019)

Na první film od Mikaela Syrjäly docela slušné, na ruční kameru částečně natočené a tím pádem i roztřesené, školní naučné drama o tom, jak si děti nemají vymýšlet, protože to může skončit špatně. Elvis se chce vytáhnout před spolužáky, tak si vymyslí, že se vyspal s Onervou. Drb se roznese a jelikož byla Onerva podnapilá a nemůže si vzpomenout co se v jednu chvíli ten večer stalo, všichni věří, že ji Elvis během opileckého blackoutu znásilnil. Film je dokonce plný finských hereckých hvězd v minirolích - např. HP Björkman, Minna Haapkylä, nebo již teď hodně oblíbená Mimosa Willamo v hlavní roli. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]

Ježíš ti ukáže cestu... k dálnici (2019)

Jsem si jistý, že tohle divné psycho budou někteří lidé naprosto milovat. Trpaslík se snem o vlastní pizzerii jako agent CIA v masce Richarda Pryora bojující proti sovětskému viru je uvězněn ve virtuální realitě, kde se setkává s fašistickým prezidentem Etiopie, kterým je černý batman. Vše natočené ve stylu, který mi připomíná ze všeho nejvíc Turecké Star Wars. Uff... Nic pro mě. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]]

Hjertelandet (2018)

Sommai se před 25 jako prostitutka v Thajsku seznámila s dánským turistou, vzala si ho a začala do Dánska dovážet jednu thajskou dívku za druhou, aby je ochránila od osudu prostitutky. Dokument je překotně časosběrný, pokud počítáme představení příběhů několika dívek před cca 9 lety a v další části pak uzavření jejich příběhů, ať se šťastným koncem, či nikoli. Jelikož jsem od tohoto dokumentu nic nečekal, byl jsem příjemně překvapen tím, že nakonec stál za shlédnutí. Sestava sledovaných dívek a jejich osudů je dostatečně pestrá, aby dokument nezačal nudit. Vtipné je vidět jakým pokrokem od začátku natáčení prošla domácí videotechnika v oblasti kvality obrazu. [Rakkautta&Anarkiaa 2019]