M*A*S*H (1972) (seriál)

Nestarnúci seriál s perfektným humorom a neodolateľným Alanom Aldom v hlavnej úlohe. Klobúk dole pred všetkými hlavnými aj vedľajšími postavami, ktorý tento seriál vyšperkovali a zaradili ho medzi seriálové klenoty.

Drž hubu! (2003)

Najlepšia francúzska komédia posledného obdobia. Scenáristi dokázali perfektne skombinovať osobnosti Gérarda Depardieu a Jeana Rena. Výsledkom je výborná krimi-komédia, ktorá očarí predovšetkým prvotriednymi hereckými výkonmi, výborným zmyslom pre humor aj originalitou niektorých vtipov (napr. konské oči :)). Videla som ho asi 3-krát a bez váhania si ho pozriem zas.

Sbal prachy a vypadni (1998)

Typická Ritchieovská porcia čierneho humoru, gangsterskej akcie a perfektného scenára, ktorý perfektne osudy jednotlivých hrdinov najprv splieta a potom znamenite a vtipne rozplieta. Perfektný film, ktorý zaostáva za svojím nasledovníkom Snatch asi len o Brada Pitta, teda o kúsok :)

Podfu(c)k (2000)

Guy Ritchie natočil pre neho typickú čiernu gangsterku s príznačným britským humorom, dynamickou hudbou a perfektným obsadením. Príbeh má množstvo akcie, postáv, dejových zvratov a vtipov, ktoré sa ťažko opisujú - to skrátka musíte vidieť! Dokonalá kombinácia Ritchieho réžie, čierneho humoru, gangesterskej akcie, "tvrdých" dialógov a hudby umocňujúcej atmosféru podsvetia. Príbeh je vcelku zložitý, jednotlivé postavy sú v ňom poprepletané a samotné rozuzlenie je rovnako vtipné ako akčné. Skrátka bristká filmová lahôdka.

Frasier (1993) (seriál)

Jeden z najlepších komediálnych seriálov vôbec. Scenáristi odviedli perfektnú prácu. Humor je inteligentný a neošúchaný, zápletky sú neopozerané, postavy sú originálne, do hĺbky prepracované, ich charaktery sa postupne vyvíjajú a perfektne pasujú do príbehu. Dej je zaujímavo vyskladaný a takmer každá epizóda ho posúva ďalej. Jednotlivé série sa od seba kvalitatívne až tak veľmi nelíšia a držia si svoju vysokú úroveň až do konca (hoci vo 8. sérii na chvíľu tvorcom došiel dych, asi preto, že tragicky prišli o jedného člena tímu). Niektoré epizódy sú tak perfektné, že ich poznám už naspamäť. Najlepšou postavou je neodškriepiteľne Niles. Eddie je na druhom mieste. A na treťom je príležitostná postava Lilith, ktorá vždy vnesie do deja výborné zvraty a atmosféru. A určite by som spomenula aj nezabudnuteľnú postavi Marris, ktorá (asi našťastie) nikdy nenašla svoju prestaviteľku. Treba oceniť aj slovenský dabing, ktorý je fakt výborný a český mu nesiaha ani po členky. Najlepší je však originál, lebo dabingom sa napriek všetkej kvalite aj tak stráca množstvo vtipov (českým ešte o veľa viac ako slovenským). Odporúčam divákom, ktorí majú predovšetkým radi inteligentný humor.

Transformers: Zánik (2014)

Akčná pecka, po ktorej som si kládla otázku: Kam zájde Michael nabudúce? Zatiaľ najlepšie zobrazení Autoboti - najmä cool Crosshairs a Hound. Charizmatický Wahlberg podal aj napriek preňho zle napísanej postave slušný výkon. Tucci a Grammer boli úplne skvelí. "Sklamaním" je Jack Reynor, naopak prekvapením Nicola Peltz. Perfektná hudba k perfektnej akcii!

Terapie láskou (2012)

Netradičná (a o to lepšia) romanca s pre mňa prekvapivým Bradleym Cooperom, zaujímavou (aj keď asi nie na Oscara) a neokukanou Jennifer Lawrence a geniálnym Robertom De Nirom (ktorý na Oscara rozhodne bol). Veľmi pekný scenár s podarenými dialógmi. Hrdinovia s psychiatrickou diagnózou, ktorí sa životom pretĺkajú akosi svojpomocne a stále to nie je ono, aj napriek tomu, že sa snažia byť šťastní. Ich bláznovstvo ich privedie do množstva až tragikomických životných situácií, v ktorej by sa väčšina z nás nechcela ocitnúť. A práve preto ústrednej dvojici fandíme ešte viac a ich príbeh pohladí naše srdce.

Temné stíny (2012)

Prekrásne obrazy, atmosféru dotvárajúca hudba a Burtonova typická vízia temného sveta. Opäť hviezdi Johnny Depp, ktorého však skvele dopĺňajú vedľajšie postavy v podaní Evy Green, Heleny Bonham Carter a Michelle Pfeiffer a ich mužských kolegov Jackie Earle Haley a Johny Lee Miller. Má to humor a má to atmosféru. Možno nie presne takú, na akú sme u Tima zvyknutí. Tento film je však odľahčenou nadsázkou jeho predošlých diel a myslím, že veľmi vydarenou.

Na ostří nože (1997)

Zaujímavo vystavaný napínavý príbeh v prekrásnom prostredí, zachytený výbornou kamerou a v sprievode perfeknej hudby. A k tomu štandardne vynikajúci Hopkins a nadštadardne vynikajúci Baldwin. Škoda, že záver máličko pokryvkáva za zostatkom filmu.

Expendables: Postradatelní (2010)

Akčný film nabitý najslávnejšími akčnými hercami posledných troch dekád s poriadnou dávkou akcie, hlášok a sebairónie. Krása!