Zabít Zoe (1993)

Skvostný debut. Niečo podobné by pokojne mohol nakrútiť Besson po Nikite, keby mal menej prachov a školenie vo Video Archives... Avary vsadil na chytrý casting a vyplatilo sa – čo na tom, že scenár nič prevratné do žánru heist film neprináša. Koho to zaujíma, keď nám servíruje krvavú jazdu vyfeteného psychouša Angladeho s partou rovnako vyfetených (a psychoušských) kumpánov? Eric Stoltz a Julie Delpy (v najlepších rokoch) sú výborná dvojka, pôsobia civilnejším dojmom ako napr. Clarence s Alabamou v Pravdivej romanci... Hviezdou filmu však zostáva Avary, ktorý podobne ako QT pred ním, spravil za málo prachov veľa muziky.

Noční dravci (1981)

Stalloneho predrambovský ego-trip, kde si to dáva v šialenej kombinácii drag queen a vousatého Serpica na pozadí dozvukov umierajúceho diska. V Amerike debutujúci Hauer ho zatienil do takej miery, že ho Sly údajne vystrihal z final cutu ako sa len dalo. Zrejme aj preto je to celé také incoherent. Persis Khambatta je popri Marthe Keller z Frankenheimerovho Black Sunday dokonalý ženský teroristický archetyp.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Na Road Warriora s Gibsonom sa to pochopiteľne nechytá. Ale ako adrenalínová nonstop jazda je nový Max povinný kinozážitok roka. Pre starého pardála Millera, ktorý vŕší na publikum jeden WTF moment za druhým, je to comeback jak delo. Good for him, good for me, good for everybody.

Focus (2015)

Nablýskaná feel-good heist romantika s výživným soundtrackom (Stouni, Iggy and the Stooges), ktorá viac ako na chytrý scenár vsádza na prekvapivé twisty a sympatičnosť ústrednej dvojice - nestarnúceho cool hocha Willa Smitha a čistokrvne sexy Margot Robbie, z ktorej nám padala čelusť už pri Scorseseho Vlkovi.

Koncert pro Satana (1971)

Typický príklad atmosferického hororu z uvoľneného obdobia na prelome 60s/70s, ktoré si pamätáme z polnočných vysielaní na Nove v polovici 90s. Viac ako toporný výkon Hawkeyho Piercea mi prekážalo, že dej v druhej polovici negraduje, ale zamotáva sa až k zazdenému finále. Dojem zachraňujú interesantné kamerové set-upy, satanské rituály, pes s ľudskou hlavou, démonický Jurgens, prsatá Bissetka a Goldsmith v plnej sile.

Vládce temnot (1987)

Náboženskou hantýrkou omámený Carpenter varí z vody uprostred tejto castingovej sebevraždy.

Idi Amin Dada (1974)

Idi Amin: "I dream the truth." Bizáro teátro a v hlavnej roli vysmiaty teddy-bear, ktorý sa rozpráva s krokodílmi a občas si s chuťou zahrá na akordeóne. Ukážková zmes excentrickej žoviálnosti a psychopatického sadizmu.

Oldboy (2013)

Z kórejského originálu som mal svojho času zmiešané pocity a pýtal sa akoby ten film vyzeral, keby sa ho chopil kvalitný Hollywood typu Fincher. Ten years later... Spike's Oldboy > kórejský Oldboy. Just sayin'.

Vlk z Wall Street (2013)

Prvý regulárny majstrštyk v Scorseseho réžii od čias Casina, čo je tak 20 rokov dozadu. PURA VIDA.

Zjizvená tvář (1932)

Stará poctivá gangsterka, ktorej však definitívnu podobu dala až trojkombinácia Pacino-Stone-De Palma.