Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Recenze (36)

plakát

Lovec jelenů (1978) 

Prostě skvělé - naivní mladíci rovnou ze svatby jednoho z nich se vydají do války, přičemž válka samotná se ve filmu skoro ani neobjeví: místo války zaujme ruská ruleta, což je také nesmyslná a sebevražedná hra, jejíž šampióni jsou jen bezduché trosky.

plakát

Pramen panny (1960) 

Tento snímek dokázal, že se dají velké myšlenky vyjádřit bez velkých slov. Film nemá potřebu být příliš ukecaný, jelikož sám příběh je dostatečně silný. Toto je pro mně ideální stav a ideální film. Je zajímavé si uvědomit, že jakmile se otec dozví, co se stalo, tak se ponoří do mlčení (a s tím i jeho křesťanství)a pak vykoná vše, co mělo být vykonáno, přesně podle starých předkřesťanských zvyklostí - a toto mlčení skončí až na místě činu, kde se s danou událostí otec vyrovná zase po křesťansku.

plakát

Zprávy TV Onion (2008) 

Často jsem si připadal, jako bych sledoval americkou verzi Monty Pythonů; samozřejmě na "jemný a kultivovaný" (not!) humor Pythonů toto nemá ani zdaleka, ale také tu dobře funguje moment absurdní komičnosti a kritického postoje k dění ve společnosti. Skeče s arabskými teroristy jsou geniální, stejně tak s klonem Britney a Steven Seagelem (a to nejlépe dohromady), dalších pár je velmi dobrých (ozbrojený lupič), další jen dobré, jiné (a těch je tak polovina) trapné a předvídatelné a některé i nechutné... potom dlouho nic a pak je skeč s jeptiškou, na který asi nezapomenu do konce života :)

plakát

127 hodin (2010) 

Podle mě asi nejlepší z filmů z letošní oskarové nabídky. Danny Boyle se opět projevil jako mistr svého řemesla a natočil skutečně adrenalinový film, který "jede". Sice jsem trochu nevěřícně přistupoval k tomu, že se budu dívat na jednoho herce, jak trčí 127 hodin někde ve skalách, ale nakonec jsem se ani na chvíli nenudil. Boyle se tak trochu drží onoho aristotelského vyčpělého principu jednoty místa, času a děje a skutečně se mu daří následně navodit katarzi u diváka (alespoň u mě ano), které byla ostatně cílem všech antických tragédií, což je velmi vzácný prvek u naprosté většiny moderních filmů, které jsou nakonec točeny jen pro chvilkové pobavení a rozptýlení diváctva (jako třeba Počátek či Avatar).

plakát

Černá labuť (2010) 

V první řadě je třeba říct, že tento film bez Natalie Portman by byl jen lehce nadprůměrným dílkem. Bezpochyby předvedla geniální výkon (hlavně závěrečná půlhodina je dech beroucí). Jinak jde o zajímavé psychologické drama o tom, jak se prolíná realita role s realitou herce a že není úplně lehké rozlišit, kde začíná role a kde herec. Některé obrazy hrdinčiny pochroumané duše sice velmi nebezpečně balancují na hraně levného kýče (což je ostatně pro Aranofského typické - viz celá Fontána, nebo i Pi), ale každopádně jde o filmový zážitek, jakých se objevuje jen několik do roka.

plakát

Fighter (2010) 

Zase jedna variace na boxerská dramata, která jsou nakonec všechna stejná - boxer pocházející z chudého prostředí, kariéra zdánlivě uvázla na mrtvém bodu, nalezení životní lásky, zvrat v kariéře a happy end. Tento film má však několik momentů, díky kterým si zaslouží nadprůměrné hodnocení - výborný Christian Bale a neméně výborně napsaný charakter, který hraje; také rodinka hlavního hrdiny je k pohledání a statečně se stará o většinu komických momentů; film má spád a ani na okamžik nenudí. Sečteno, podtrženo - čtyři hvězdy.

plakát

Škola života (2009) 

Poměrně zajímavý portrét školačky, která žije ve světě, kde moderní doba ještě nedorazila. Jako vysvobození z této šedi se jeví známost s mnohem starším (a bohatým) mužem, který je plně člověkem "světa" a který ji ukáže celou barvitost, kterou může okolí nabídnout. Dílko sice sem tam ztrácí spád, ale jinak jde o vydařený počin.

plakát

Mulan (2009) 

První část filmu jsem si sice (poněkud rouhačsky) říkal, že disney verze byla lepší, ale vše vynahradila druhá půlka; a ono je nakonec pravda, že legendě, s takovou působností, mnohem více sedí zpracování bez velkých vyprávěčských zvratů a hurá konců.

plakát

Apokalypsa (1979) 

Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem kdy viděl. Jde vlastně o svého druhu road movie, kde se, čím dál více se dostávají dolů po řece, tím více se vynořuje šílenost války - a úplně na konci je Marlon Brando.

plakát

Rocky Horror Picture Show (1975) 

Šílený muzikál, který staví na podobnosti slov transsexuální a transylvánský - celý děj se tak koná na setkání transylvánských transsexuálů, kde se připlete mladý a nic netušící pár. K tomu se tam objevují šílení vědci, bledí sluhové a dokonce i UFO. A celý tento koktejl tvoří skvělou zábavu.