Životní trefa (2022)

Veľmi atraktívny pohľad za oponu profesionálneho basketbalového divadla cez chytľavý príbeh a zaujímavé postavy, ktorým divák úprimne praje úspech. Ako dlhoročný fanúšik najlepšej basketbalovej ligy na svete som si tento pekný film dokázal naplno vychutnať. Hviezdy NBA v ňom pôsobia autenticky a Adam Sandler šikovne využíva aj svoj dramatický talent. Je to krásny filmový darček pre ľudí, ktorí majú radi basketbal.

Podivuhodný příběh Henryho Sugara (2023)

Nádhera! Povedal som po dopozeraní tohto milého krátkeho filmu. /// Wes Anderson dokáže neuveriteľným spôsobom zotrieť rozdiely medzi kinematografiou a knihou. Jeho originálny štýl mám veľmi rád a každé jeho nové dielko považujem za nežné filmové pohladenie duše.

Invalida (2023)

Hoci považujem myšlienku boja proti neprávosti a grázlom so zbraňou v ruke za veľmi nebezpečnú (najmä v súvislosti so šialene rozoštvanou spoločnosťou 21. storočia), Invalida vnímam ako taký malý slovenský zázrak. Najväčšou prednosťou tohto filmového dielka sú predovšetkým vyšperkované dialógy, inteligentný humor a skvelý výber hercov. Kráľovsky som sa bavil! A to je pri domácej produkcii veľká vzácnosť.

Barbie (2023)

Ani s odstupom niekoľkých dní po tom, čo som videl Barbie v kine, nedokážem sformulovať hlavnú myšlienku filmu. Netuším, čo som si z neho mal odniesť... Vtipné momenty sa v Barbie totiž striedajú s vyložene trápnymi pasážami a silné myšlienky prekrýva povrchný balast. Je to satira, ktorá sa miestami berie smrteľne vážne. Taký umelohmotný a z diváckeho hľadiska veľmi roztrieštený filmový oxymoron.

Oppenheimer (2023)

Štiepenie a fúzia. Nolan vyrozprával Oppenheimerov príbeh veľmi originálnym spôsobom a celý film vystaval na princípe kontrastov. Pred očami (tiesnivou hudbou, dynamickým strihom a strhujúcimi hereckými výkonmi do sedadla priklincovaného) diváka sa tak odohráva tragédia rozpolteného vedca a tragédia do seba zahľadeného politika, tvárou v tvár proti sebe stoja ozrutný kolobeh veľkých dejín a svedomie utrápeného človeka, napätie nastáva aj medzi teóriou a praxou... Tento metaforický prístup navyše zaujímavo vystihuje rozporuplnú osobnosť geniálneho fyzika. Oppenheimer je veľmi dobrý film, pretože núti premýšľať. V divákovi však na záver vyvoláva až hrozivé, ťaživé a skľučujúce pocity. Rád by som si ho pozrel ešte raz, aby som zachytil všetky obrazy a detaily. Zároveň viem, že ho už vidieť nechcem... Nie je to totiž príjemný zážitok.

Jako v bavlnce (2020)

Strašný film. Originálne nápaditý, nádherne farebný, výborne obsadený, skvele vygradovaný, ale aj tak strašný. Márne by ste v ňom totiž hľadali nejakú sympatickú postavu s dobrým úmyslom. Nechutne cynický thriller však tiež môže ponúknuť množstvo podnetov na zamyslenie...

Čelisti (1975)

Vynikajúci thriller založený na brutálnom stupňovaní napätia. Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetka sila filmu stojí výhradne na hrôzostrašnej atmosfére, ktorá sa vznáša okolo neviditeľného predátora pod hladinou oceánu, no príbeh neskutočným spôsobom posúvajú dopredu aj detailne vykreslené postavy a skvelé dialógy (pri Quintovej historke o potopení USS Indianapolis som ani nedýchal). Práve pre túto komplexnosť zastávajú Čeľuste predné pozície v rebríčkoch zlatého fondu svetovej kinematografie. Úplne zaslúžene.

Kde je Anne Franková (2021)

Zvláštna umelecká forma sa až príliš často bije s edukačným obsahom filmu. A týmto súbojom trpí najmä príbeh, ktorý inak ponúka veľmi pekné myšlienky. Ako doplnkový materiál k hodinám dejepisu je to dobré. Vyobrazenie života vo vojnou zasiahnutej Európe a apel na zachovanie ľudskosti môžu pomôcť žiakom pochopiť situáciu civilistov v čase druhej svetovej vojny. Náročnejší divák si však nádherne nakreslený film o Anne Frankovej až tak nevychutná...

Air: Zrození legendy (2023)

Mám rád filmy o ľuďoch, ktorí myslia inak a robia veci odlišným spôsobom. O to viac, ak je ich príbeh vyrozprávaný s vtipom a ľahučkým nadhľadom. Air preto vnímam v rámci šedivej ponuky bezduchých veľkofilmov ako nádherné, príjemné a mimoriadne kvalitne natočené (kino)prekvapenie. /// Matt Damon ma posledné roky veľmi baví. Vyberá si skvelé projekty.

65 (2023)

Skvelý nápad! Tento druh sci-fi príbehu však musí mať poriadne strhujúcu atmosféru, a to mi vo filme dosť chýbalo. Navyše, veľmi by ma zaujímali detaily o pôvode a živote vesmírnych cestovateľov. Informácie o nich boli zbytočne skratkovité. Škoda obrovského nevyužitého potenciálu...