• Thriller

Srdce temnoty: režisérská apokalypsa (1991)

Vynikajuci, posobivy a velmi zaujimavy dokument o spletitom tazkom natacani Apocalypsy. a inak jeden z najlepsich "making of" dokumentov o natacani filmu. Aj z tohto dokumentu je vidiet ze Coppola sam bol na hranici svojich schopnosti a vidiet jeho psychicke vycerpanie pocas nakrucania. Je zazrak ze po takom sialenom nakrucani film vznikol. Vdaka Bohu.

Schindlerův seznam (1993)

Pre mna jeden z najlepsich filmov z 90. rokov. Myslim ze je to najlepsi film Stevena Spielberga. 100%

Mezi náhrobními kameny (2014)

Velmi dobre spracovany drsny krimi thriller zo starej skoly. Pre mna je tento film urcite zaujimavejsi ako dalsie casti Taken (jednotka bola fajn) ktore sa obsahovo vycerpali. Liam Neeson je v dobrej forme a vie si vybrat aj temnejsi a drsnejsi scenar. Dobra vybudovana atmosfera, napatie, a to ze akcnych scen je menej je vlastne plus a ked pridu maju svoju razanciu. Liam by mohol spravit este nejaky podobny film. 80%

Birdman (2014)

Páči sa mi že film mieša viacero žánrov, je to komédia, aj filozofická dráma miestami groteska, Keaton zrejme v životnej úlohe. Po dlhom čase sa ukázal v dobrej úlohe aj Norton. Zároveň film vyjadruje kritiku súčasných hollywoodskych filmov. Technicky je to brilantne, hlavne kamera, perfektne dlhé zábery. Inak by má zaujimalo ako tie náročné zábery robili a dávali dokopy. Bolo tam velmi malo strihov. No Pocitovo má to nezasiahlo. Pre mna zatiaľ len 70% uvidím aké bude po čase druhé a tretie pozretie.

Divočina (2014)

Poctivo spraveny film hlavne taha dobrym vykonom Reese Witherspoon, najviac ma bavili pasaze z treku, pekne hory, inak klobuk dole pred skutocnou Cheryl, prejst pesi 1800km je pekna streka a zaberacka, rad chodim na hory a turistiku, pri sledovani filmu som dostal inspiraciu prejst cely Chodnik SNP, neprida sa niekto v lete?

Americký sniper (2014)

Z filmu mám zmiešané pocity. Cooper to zahral veľmi dobre ale na Oscara to nebude. Film je remeselné slušne spracovaný a diváka film rýchlo vtiahne, vojnove sceny presvedcive. No najviac mi vadil ten obrovský americký patriotizmus a veľa amerických vlajok. Fakt bolo toho až príliš. Chápem že Američania sú na Chrisa hrdi a je to ich veľký hrdina ale myslím že to prehnali s nadmernou glorifikaciou. Tvorcovia to mohli natocit aj bez toho velkeho patriotizmu. Clint Eastwood už nakrútil lepšie vojnové filmy napr. Jeho nedocenený film Letters from Iwo Jima. Ten je spravený z pohladu japonských vojakov a to už amikov nezaujíma. Ale aj tak klobúk dole Clintovi, má 84 rokov a točí film za filmom v tak vysokom veku, dúfam že ešte stihne natocit nejaké masterpiece, jeho posledne filmy boli skor premierne (Hereafter. Edgar, Jersey Boys), jeho posledny silny film je Gran Torino. Nabuduce bude mat viac stastia pri vybere.

Fargo (2014) (seriál)

Veľmi dobre spracované, Freeman aj Thornton skvele zahrali, ten si toho Killera fakt užil. no najviac sa mi páčila tehotná hrdinka - policajtka. Dobre vybudovaná atmosféra. No zopár časti bolo priemerných a niektoré veci nedotiahnuté a nevysvetlené (čo tie padujuce ryby z oblohy??wtf?) Prvá a Posledné tri časti boli najlepšie. No filmové Fargo pre mna zostava stále lepšie. Predsa Coenovci sú majstri režiséri a scenáristi. Seriál má solídnu kvalitu u mna 70% ale je to o level slabšie ako Fargo od Coen Brothers. A určite by nemali robiť 2 sériu.

Minulost (2013)

Vynikajúca vzťahova dráma, podobne ako je Separation, určite odporúčam.

Whiplash (2014)

Veľmi dobre. Zaslúžene oscarové nominácie. Dúfam že aj nejakého Oscara dostane. J.K Simmons podáva životný výkon, hra ako diabol. Klobúk dole pred režisérom. Je obdivuhodne že tento film napísal a zrežíroval 30 ročný a zatiaľ malo známy Damien Chazelle. Myslím že sa môžeme tešiť na jeho budúce filmy. Je to režisérsky talent a verím že v dalších filmoch ukáže ešte viac zo svojich schopnosti.

Žít pro vášeň (2014)

Sabovcik a Kadlecik sú skvelí borci ktorí radi robia extrémne výkony a prechody. (Myslím že ich zimný prechod celymi Tatrami tak skoro nikdo nezopakuje.) Robia to čo ich baví - extrémne lezenie. No nie je to pre každého. Mna baví vysokohorská turistika a stačí mi keď vyleziem občas na Vysokú, Rysy alebo Ľadový Štít bez nejakej výbavy. Tento dokument je Barabasova krásna pocta Poliakovi Stanislavskemu ktorý tiež miloval extrémne výstupy, žiaľ, bol posadnutý horami a doplatil na to. Človek má robiť to čo ho baví najviac ale musí vedieť kde má svoje limity. Inak to môže skončiť tragicky. Skvela Barabasova práca a nádherne letecké zábery na Tatry. Proste krása.