Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Tato žánrová odbočka Ritchiemu sluší. Dokonce o poznání víc než tvrďácký Sherlock. Jenom je škoda, že takhle velká produkce se málokdy obejde bez jistých kompromisů. O koule nikdo nepřišel, skvělých momentů má film přehršel, ale konvencí fantasy se příběh drží jak klíště. Třeba se díky tomu ta kupa nápadů nerozsypala, rozpočet 1,35 milonu by rozhodně výpravě neslušel a nezamaskovalo by to ani 125 fucků jako u Lock, Stock, ale i tak mám rád filmy, u kterých v půlce ještě nevím, jak se dál vyvinou. Ale to není až kdovíjaká výtka a hlavně - u spoustu jiných režisérů/scénaristů bych to vůbec neřešil. No a zběsile prostříhané vypravěčské sekvence, vymazlené akční scény a chlapácké charisma všech hlavních zůčastněných (záporných a ženských postav včetně) - to už Guye nezapře. Jeden je fakt zvědavý, co má v plánu s tím létajícím Arabem v nasrávačkách. PS film propadl neprávem, škoda potenciální dvojky...

Dirk Gently's Holistic Detective Agency - Season 2 (2017) (série)

Tak druhá série mi zas mrdla xichtem o beton. Nesčetněkrát. Tak neuvěřitelný gejzír nápadů se jen tak nevidí. A nejbizarnější na tom je, že přestože seriál víří ve vodách brutální šílenosti, neustále je patrný pevný autorský tvůrčí záměr, ukočírované reálie a v dost nadneseném, holisticky multidimenzionálním významu to dává smysl. Ždíme emoce, dokáže fakt napnout a rozběhat mráz po zádech a vzápětí trhnout bránicí skrze nějaký vymazlený gag. Práce s postavama, kdy se neustále prohazují kladné, záporné a vedlejší role, je tak kurevsky neotřelá a svěží, že by byl Whedon hrdý. No a ve zkratce ještě vypíchnu pár věcí: Windemoor je geniální, hlavní záporačka (a hlavně její vývoj) k sežrání, Tudykův Mr. Priest je libovka a ač nejsem gay, Pantovi bych asi padl k nohám. V podstatě do písmene platí to co jsem psal u komentu k první sérii a další expanze celé té šlamastyky pro mě znamená jediné: nemůžu se dočkat třetí sezóny! PS: Třetí sezóny se podle všeho nedočkáme. Zamačkávám hořkou slzu, tohle byl klenot.

Perníková věž (2002)

Vizuál i střih parádní, muzika sedla, pár fakt dobrých režijních nápadů. Scénář ale rval všechny vjemové orgány napojené na soudnost a po přečtení anotace jsem věděl jak film dopadne od dvacáté minuty. Strašně přepálené pseudo stylizované cosi. "Výpovědní hodnota" (či snaha o ni) je fakt spíš jen úsměvná. Ale jak říkám technická stánka šlape a mám rád Dolanského a ještě radši Dorku Nvotovou (po drogové problematice nejpodstatnější důvod, proč jsem si film pustil), takže u mě dobrý. A nutno podotknout, že film má vzrůstající tendenci a svoji sklepáčnost fakt nezapře. Pokud by však člověk od filmu čakal něco víc, na československé scéně už je dneska naštěstí ranec filmů, které mu o dost víc dají..

Californication (2007) (seriál)

Kdysi, někdy v post-pubertě, jsem se v Hankovi viděl. Teď vidím, že tak moc ve sračkách jako on, bych být nechtěl i když se to může chvilkama zdát romantické. Ale jako kámoše bych ho bral i když by bylo zapotřebí dost trpělivosti a benevolence. Hlavně, když by začínalo být pomalu jasné, že se z vlastních sraček pořádně vyhrabat snad ani nedokáže nebo nechce. Jeho šarm, smysl pro humor, názory a spisovatelský um a vkus na hudbu, ženy a alkohol mi totiž fest imponují. O seriálu platí prakticky to samé. (Do čtvrté série včetně je konzistentní, ty další už jsou jen přílepky)

Rubber (2010)

Nebudu si pozérsky honit péro nad tím, že jsem z řady vyvolených, co pochopili metafyzickou hloubavost gumy. Já se jen dobře bavil. Prostě montypythovina - ne tak břitká ale fakt kurevsky dobře natočená! Každý POV záběr mě příjemně zašimral na podbříšku a nejednou jsem chytal záchvaty smíchu. Příjemná záležitost!

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Ta moodročka mě nutila myslet na věci, které s filmem moc nesouvisely. A surfování na zombie žralokovi je dost prďácké. Jinak takový šablonovitý, ale furt zábavný biják. Při kocovině úplně v klidu... A fakt mě mrzí, že neprošel můj návrh (já ho sice nikde neprosazoval, ale mohlo to někoho napadnout) na překlad podnázvu: "Mrtví prd ví"

Stranger Things (2016) (seriál)

Maličká El mě dostala (#nopedo), Hopper z drsné školy bavil, klučičí sebranka těžce v pohodě. Brnkání - co brnkání, ale mohutné drnčení - na osmdesátkovou notu, která kape doslova z každého milimetru, se taky trefilo za padesát bodů. Hororové pofidlávání je tak akurátní. Úplně chápu ten nadšený humbuk kolem celého projektu. Ale mám chuť ty hvězdičky ještě krouhnout a sice kvůli té afektované, nepříčetné, uječené pizdě. Fyzické utrpení v přímém přenosu. Každý její vstup na obrazovku mě sváděl k tomu, prohnat si hlavou páčidlo. Nebo prohnat JÍ hlavou páčidlo. Jelikož je tohle asi nejsilnější emoce z celého seriálu, něco je blbě. Tahle castingová, scenáristická, herecká či bůhvíjaká megabota rozhodně nezůstává odpuštěna, ale nechám to na čtyřech, ať zas nejsem úplně neobjektivní pako. Zbytek je totiž doopravdy celkem bájo.

The Orville - Staré rány (2017) (epizoda)

Poslední dobou se obecně v námětech hodně hraje na nostalgii. A pokud se netlačí moc na pilu (nebo jinak, pokud zatím je spíš nadšení tvůrců, so si plní klukovský sen a ne zřetelně čitelný, zeleně šustivý kalkul - dívám se tvým směrem, The Force Awakens..), tak je to vážně recept na úspěch. Seth je jasný fanboy a tenhle kulometně ukecaný Star Trek s lehce klaunským nosem mi dává ten parádní pocit vesmírného dobrodrůža, stejně jako kdysi Nová generace aspol. Jasně, není to ani zdaleka tak vtipné a inventivní jako Firefly, ale atmoška je fajn. Fakt fajn. Asi zkontroluju i další díl.

Anthropoid (2016)

Tlačí se na akci, na milostné vztahy, hento tamto, na tohle já asi budu pičovat pořád. Ale jinak je to atmosférické, důstojné, perspektiva snímku není černobílá a myslím si, že je to pomník, jaký si tato historická událost zaslouží. Dík za takové filmy. Angličtina s "českým" přízvukem úplně cajk, nerušilo mě to - rozhodně přirozenější varianta, než kdyby se kluci museli učit česky, to by film byl pěkně dlouho v pre-produkci.

Sviňák (2013)

Výborný McAvoy!