Jen Bůh odpouští (2013)

Nevím čím to bylo. Jestli tím, že je to moc surrealistický nebo nechápu thajskou mentalitu, kde se lidi bez emocí zabíjejí na potkání nebo těmi několika pivy co jsem měl před promítáním. Režisér chtěl asi navázat na úspěšné a kritiky ceněné Drive, to se však moc nepovedlo. Je to hezky natočený film úplně o ničem. Nejvíc mi asi vadilo vytahování meče přímo ze zad thajského drsňáka a dlouhé, tiché a nic neříkající meziscény. Divná 90 minutová zbytečnost.

Všemocný (2011)

Ideální před maturitou, absolutoriem, bakalářkou či jinou důležitou zkouškou. Kdo by nechtěl NTZ? K technické stránce věci, Cooper, kamera a střih fantazie. Zbytek slušný průměr. Vhodné taktéž pro scifaře s oblibou pokřivených charaketrů.

Divoši (2012)

Divoch je divý, prudký, nedisciplinovaný, necivilizovaný člověk, většinou příslušník primitivního kmene. Stoneovy divoši jsou přesně takový. Ustřední trojce Chon - Napruzený Mariňák, Ben - Rastafarián ale Tomáš Klus a "O" - Blonďatá nymfa milující kvalitní skank a oba zmíněné chlapce, funguje naprosto parádně a moc mě bavila. Jejich pohodu na kalifornském pobřeží, jim naruší až uhrančivý pendecho, ztvárněný přitloustlým Benicem del Torem ve službách milující matky a majitelky mexického drogového kartelu Salmy Hayek. Tahle dvojce, doplněná o spoře vlasatého Johna Travoltu, který ve službách police neví čí je, mě bavila o trochu méně, ale zato přidávala filmu na tempu. Záběry azurového moře doplněné naprosto vynikajícím soundtrackem, střídané výjevy z manýrů mexické mafie mě příjemně překvapili. Film má spád, všechny postavy jsou výborně propojené a velké finále ala "O", mi připomíná dalšího milovníka mexických surovců Roberta Rodrigeze. Vhodné pro ty co rádi krev, moře, dobrou hudbu a zajímavé výměny názorů.

Iron Man 3 (2013)

V době, kdy seriálovým světem vládne rukou pevnou a rozhodnou Hra o trůny v čele se zužující se Starkovic family, na scénu přichází možný budoucí pokrevní potomek tohoto vlčího rodu. Šovinistický miliardář Stark. Tony Stark. Toto jméno je v poslední době značkou kvality. Po úspěšných Avengers likvidujích hordy nehezké mimozemské civilizace pod vlajkou retro frajera Lokiho se Marvel vrací k Americkému tématu číslo jedna. Terorismu. Odvěký neptřítel kovového hrdiny Mandarin konečně vylézá z ilegality a začíná tropit neplechu. Ku pomoci mu jsou výbušní chlapci a děvčata, kteří mají občas problém s ovládáním. Kdo od trojky čekal akci a vtipné hlášky Downyho, přijde si na své. Downy opět hraje svou královskou disciplínu a vytknout mu nelze takřka nic. Trošku větší problém mám s nezničitelnou a dokonalou Pepper, které to moc nežeru. Pearcův záporák je ucházející, ale dost mi připomíná toho z poslední bondovky a Bardem je prostě lepší. Malý klučina z anonymního města v Tennesse mi vyloženě vadí a celkový efekt dětí mi do celku vůbec nepasuje. Režije se tentokrát ujal Shane Black, taktéž tvůrce slavného Prédátora a je to znát. Iroman 3 poněkud zixmenoval a nevím jestli je to dobře nebo ne. Věrní fanoušci zklamáni nebudou, ale přece jen jsem osobně čekal trochu víc než akci a stárnoucího Tonyho. 70%

Rebelka (2012)

Rusovlasá Rebelka není klasickým pixarovským animákem, ale spíše hezky udělanou oddechovkou. Jejím velkým nešvarem, je bohužel hlavní dějová linie, kde lze všechny velké zvraty předpokládat minimálně 10 minut dopředu. Jakožto milovník severské a staroanglické mytologie oceňuji pěkně naservírovanou atmosféru dní dávno minulých a propracovanou přírodu. Pixarovská animace je na výši a bujná kštice hlavní hrdinky to bezesporu dokazuje. Příjemným zpestřením, jinak moc upovídaného děje, jsou rozverná mrňata tropící lumpárny a ládující se sladkostmi. Krásný příklad průměrného animáku. Pro milovníky stručných vyjádření: Jednou větou - Je to hezký, ale chtělo by to lepší scénář.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Gangster Squad staví na jednoduchém a již mnohokrát ohraném scénáři ala 7 statečných, takže předem víte o co půjde a jak to dopadne. I přesto to má drive a je to dobře natočený. Sean Penn je dobrej, ale ne vynikající. Gosling - Chytrý Správňák, opět okouzlující zejména pro dámskou část publika. Oblek mu sedne jak ulitý. Na zvolený soundtrack mě naprosto utáhli. Melodie připomínající mi legendární Fallout, mě totiž vždycky nadchnou! Závěrem: Ideální na dlouhé zimní večery, kdy se nechcete zabývat těžkými otázkami života a smrti, ale hledáte slušnou zábavu v rytmu štěkajícího tomphsona.

Atlas mraků (2012)

Atlas mraků je film spadající do škatulky "Potřeba vidět víckrát". Možná to vypadá, že přicházím s křížkem po funuse, ale z prvního zážitku u tohoto filmu jsem byl dokonale zmaten a neschopen jednotného názoru. Natož seskupit dojmy v písemné formě. Před druhou projekcí jsem proto prozíravě přelouskal knižní verzi, která je co do struktury, formy i jazyka naprosto geniální. Pro stále tápající ji vřele doporučuji jako, řekněme takovou berličku. Po druhém shlédnutí si tedy dovoluji tvrdit, že jsem pochopil hlavní poselství a rozpoznal jemné, dříve nepostřehnutelné nuance příběhu. K samotnému filmu jen jedna poznámka. Podle předlohy od Mitchla jde natočit pouze dobrý či vynikající film. Wachowským se povedlo to druhé z jmenovaných.

Fighter (2010)

Je to takovej real rocky + tři milióny osmset devadesát pět sester, uřvaná matka, věčně rudej tatík a vyfetovanej bratr - trenér. Není to špatný, ale celkově mám pocit, že už jsem něco podobnýho někde viděl. Hold se asi určitý životní příběhy opakují. Hlava ruka tělo, hlava ruka tělo!

Pí a jeho život (2012)

Pí a jeho život. Co k tomu napsat. Je to mix titaniku, starce a moře a trosečníka s indickým nádechem v podání tchajwanského režisérského harcovníka. Jestli jsou získané Oscary zasloužené nebo ne tu hodnotit nebudu. Jedná se o film s jistou myšlenkou a po vizuální stránce je famózní. Vývoj vztahu mezi tygrem a nábožensky založeným mužem je dobře vykreslen, ale lehce předvídatelný. Z celkového dojmu mi to vlastně kazily jen dvě věci. První je jméno tygra, Richard Parker, které mi neustále připomínalo nagelovaného floutka ze Spider-Mana. Druhou je pak množství žraloků, náhle se obejvujících ve všech částech rozlehlého oceánu pokaždé když hlavní hrdina vystrčí nohu, či jinou část těla z člunu. Doufejme, že kvůli tomu letos nezkrachují nějaké cestovní kanceláře! Co k tomu tedy napsat? Je to velice hezky udělaná pohádka.

Na divoké vlně (2012)

Chasing Maverics je film o vlnách a to nejen o těch mořských. Kdyby to nebyl film inspirovaný skutečnou událostí, možná by se zdál až příliš sladký. Takto je to však zajímavá, věrohodná výpověď o životě jednoho středoškoláka co rád (opravdu hodně rád) surfoval. Každý máme nějaké sny a cíle. Jay měl jen jeden. Zdolat vlnu velkou jako panelák. Nakonec se mu to povedlo a to, že ve vlnách nakonec i zemřel na tom nic nemění. Nejspíš to tak chtěl. Další trefa do černého. Rok 2013 je pro mě zatím filmově víc než příznivý. V závěru si dovolím jednu poznámku pod čarou. Surfování, alespoň na obrazovce vypadá velice lákavě a mě jako tvora zpola mořského přitahuje. To jen kdyby mi chtěl někdo koupit letenku do Californie nebo na Hawai. Naoplátku Vám pošlu fotku, jak se asi tak cítí prádlo v pračce.