RasputincZ

okres Praha
redaktor na fandimefilmu.cz

• 11.11.2012  23:59
    Na dřeň (2012)

Dobře zahrané, natočené (ačkoliv scéna s nehodou byla zmatečně sestříhaná, ale možná to byl úmysl)... Bohužel silnější emoce se během 122 minut nedostavily, což je u filmu podobné tématiky celkem škoda. P.S.: Schoenaertse budu bedlivě sledovat

• 11.11.2012  09:48

Xavier Dolan se jako režisér vyvíjí a po zhlédnutí Laurence Anyways jsem přesvědčen, že dobrým směrem. Laurence Anyways není bezchybný film, tím déle trvá, tím více si divák všímá jednotlivých much na kráse, ale výsledný dojem je velmi pozitivní. Film má silný příběh, řekl bych, že se silnější a plnější látkou Dolan zatím ještě nepracoval. Jak jsem zabil matku byla upřímná vztahová výpověd člena queer komunity, Imaginární lásky prozatimní vrchol Dolanových manýristických výlevů a Laurence Anyways je skutečně prvotřídní drama, které nikoliv není pouze o složitých vztazích hlavní postavy, která se rozhodně změnit pohlaví, ale funguje to i jako společenská sonda a určitá forma kritiky (scéna v restauraci je bezkonkurenční highlight filmu). Kamera se často mění ze statické do dynamické a film celkově po řemeslné stránce působí velmi hravě. Soundtrack je samozřejmě výborný, ale to už je u Dolanových filmů podmínkou. Nebýt přepálené stopáže, neváhal bych ani vteřinu s plným hodnocením. Dolan potvrzuje, že se vyplácí nadále sledovat!

• 23.10.2012  00:06

Moje hodnocení nejspíš nebude zcela objektivní. Miluji impresionismus a Van Gogha obzvlášt. I přes svoji averzi vůči životopisným filmům jsem dal Žízni po životě šanci a dobře jsem udělal. Během dvou hodin vám bude poskytnut náhled do života složitého umělce, který je fenomenálně zahrán Kirkem Douglasem, který snad v každém divákovi vyvolává určité sympatie a soucit. Mezi divácky nejvděčnější části filmu bezesporu patří části s Paulem Gauginem v podání oscarem ověnčeného Anthonyho Quinna. Skvělý nápad s prokládáním příběhu obrazy holandského umělce. Film tedy skvěle funguje i jako vzdělávací prostředek o malířově životě. V tom, dle mého názoru tkví jeho největší síla.

• 21.10.2012  17:41
    Submarino (2010)

Skvělé drama po všech stránkách. Minimalistické herectví, mrazivá a smutná atmosféra z filmu srší a MINI SPOILER: neštastný konec je, jak už to u dánských dramat bývá, podmínkou. Skvělý casting dětských herců, kteří jsou svým dospělým verzím skutečně podobní. Sumbarino sice není tak intenzivní a drásavé drama jako Hon nebo Rodinná oslava, ale stále se jedná o nadprůměrné a dobré drama z dánské školy. Rozhodně se vyplatí vidět ;)

• 21.10.2012  17:25
    Bojovnice (2011)

Točit film o neonacismu s mizerným scénářem je peklo. Přesvědčil se o tom i německý režisér David Wnendt se svojí Bojovnicí. Celá dějová linie kolem Svenjy je naprosto zbytečná a přebytečná. Morální twist hlavní hrdinky je vtipný, ale to je problém téměř všech neonacistických filmů. Vybavuje se mi snad jen povedený Svatý boj, který téma neonacismu nepoužil jako prostředek k tupému moralizování na účet kvalit filmu...

• 21.10.2012  17:22
    Looper (2012)

Nízký rozpočet v případě filmu Looper bolí. Johnson se zařadí mezi chytré režiséry (například Duncan Jones, Andrew Niccol) současnosti, kteří jsou schopni natočit za pár šupů relativně chytrý film s myšlenkou. Oproti například Vyměřenému času od Niccola mi zde chyběl propracovanější svět, větší komplexnost. Johnson je výborný v práci s postavami, prakticky všechny hlavní postav jsou dobře napsané a jejich motivace není ve hvězdách. Na druhou stranu už se Johnson s menší vervou věnuje světu jako takovém. Oproti Zdrojovému kodu od Jonese film zase strádá na nosnější myšlence, která by po skončení filmu doznívala, to se u Loopera prostě nedostavilo. Levitt je v hlavní roli silný a přesvědčivý a obzvlášt mě překvapila práce maskérů a stylistů, protože Levitt se doslova převtělil do mladší kopie Bruce Willise (dost tomu také pomáhají gesta, které Levitt od Willise odkoukal a osvojil). Bohužel dějová rovina kolem postavy Levitta se tváří jako nízkorozpočtové realistické sci-fi lehce střihnuté s romancí, která je mimochodem celkem mizerná a na druhé straně je Willisova krvelačná Odyssea za odvrácení budoucnosti, která obzvlášt v akčních pasážích působí prostě béčkově, až je to směšné. Otázka ovšem zní, jestli Johnson skutečně chtěl akční scény s Willisem parodovat nebo za to může nízký rozpočet...Nakonec Johnson s Niccolem a Jonesem uhrál remízu. Film má pár skvělých scén (rozrušené děcko na schodech), ale ve výsledku je to furt jen průměrné/mírně nadprůměrné sci-fi, které získává přehršle pozornosti jen díky stagnaci sci-fi žánru jako takového. P.S.: Tak děsivou dětskou roli jsem neviděl od Přichází Satan!

• 21.10.2012  17:02

Pod vlivem lásky je zajímavý film. Zajímavý film délkou, obsahem, provedením a především tou zvláštní paletou pocitů a emocí, které na diváka přenese. Nemá cenu k nejlepšímu filmu Shiona Sona psát zbytečnou omáčku. Dlouho se mi nestalo, že bych dokoukal film kolem páté raní a měl nutkání film pustit znovu...To, myslím, mluví za vše. P.S.: soundtrack je boží! :-)

• 11.10.2012  16:57
    Deiji (2006)

Popravdě moc nechápu to všudypřítomné pozdvižení. Deiji mi připadal jako řemeslně natočený greengrassovský bourne v korejském balení s korejsky utahaným trojúhelníkem. Zasazení do Amsterodamu je nápadité, ale ta nucená dynamika mě celý film doháněla k šílenství. Neustálé prostřihy mi dost komplikovaly sžití s postavami, ačkoliv jejich chování je taky dost náhodilé. Rozhodně jeden z nejhorších korejských filmů, které se dostali do top25, co jsem zatím viděl.

• 2.10.2012  00:05

Intenzivní scénáristický i herecký duel mezi Jaroslavem (Piotr Garlicki) a Jakubem (Zbigniew Zapasiewicz), který doplácí na nevýrazný příběh. Z plného hodnocení tak musím snížit na lehce nadprůměrný kompromis.

• 29.9.2012  09:28

Nejlepší klasický noir, který jsem viděl. Spousta lidí tvrdí, že za nejklasičtější, nejzákladnějších a nejdůležitějších film noir hnutí je považován Maltézský sokol, ale Pojistka smrti je pro mě ještě o jeden level jinde. Nenapadá mě jediný malý detail, který bych filmu mohl vytknout k nesmrtelné dokonalosti.

• 26.9.2012  19:54

Spolu s Kabinetem doktora Caligariho nejlepší němý film, jaký jsem kdy viděl. Geniální forma. Spojení hned několika filmařských vlivů té doby (expresionismus, francouzský impresionismus) spolu s neskutečně bolestivým herectvím Marie Falconetti vytváří skutečný opus magnum Dreyerovy filmařské tvorby. A nerad bych zapomněl na hudební doprovod Richarda Einhorna. Rozhodně se vyplatí vidět!

• 26.9.2012  08:27
    Muž odnikud (2010)

Perfektní thriller. Korejci vendeta filmy prostě umí a potvrzují to léta. Bin Won má obrovské charisma a umí ho prodat. Kdyby bylo ve filmu víc ačkních scén, které jsou mimochodem brilantní, bylo by to za plný počet. Závěrečný souboj s noži je bezkonkurenční. Spolu s A Bittersweet patří Man from Nowhere mezi nejlepší korejské thrillery a nejlepší revenge movie, které jsem v poslední době viděl. Rozhodně doporučuji ke zhlédnutí!

• 25.9.2012  20:10

Želvy mohou létat jsou silným a těžce stravitelným filmem. Ghobadi se opět soustředí na surovou výpověd svých postav, na což se opravdu nekouká dobře. Příběh je zajímavější a podle mě silnější než v případě dalšího režisérova filmu Čas opilých koní. Určitě si snímek nepustím v nejbližší době znova a Bahman Ghobadi pro mě patří mezi stěžejní režiséry iránské kinematografie a jsem upřímně zvědav na jeho další počiny.

• 23.9.2012  02:16
    The Words (2012)

Aneb jak Jeremy Irons stylově ukradl celý film pro sebe a naprosto zaslouženě...

• 18.9.2012  00:13

Skvěle natočené, chytlavý scénář a promyšlená režie, ale já to řeknu naprosto jednoduše. Mně se ten film prostě nelíbil. Ačkoliv hudbu Mychaela Danny zbožnuju, tentokrát mě minul. Kdyby Lee točil historické drama nebo něco s indiánskou tématikou, určitě by jeho hudba skvěle zapadla do kontextu díla, ale do rodinného dramatu nikoliv. Další problém jsem měl s velkým množstvím postav, které mohly být určitě víc rozvinuty a jejich motivace také nebyla vždy nejjasnější.. Nabízí se srovnávání s dalšími rodinnými dramaty jako například veleslavné a velenaivní American beauty, které ovšem není zdaleka tak povrchní jako Ledové bouře. Právě plochost jednotlivých postav mě skutečně překvapila. Až budu hledat solidní rodinné drama, určitě sáhnu jinde. Například k Co žere Gilberta Grapea. Zklamání, a to vysoké hodnocení mi zůstává záhadou.

• 12.9.2012  23:26
    Resident Evil: Odveta (2012)

Tentokrát si to už neodpustím. Nejnovější Resident Evil je totální píčovina. Anderson je kokot, který si dal za úkol zpitvořit a zničit jednu z nejkultovnějších her všech dob v čele se svojí paničkou Millou Jovovich. Úpadek od velmi solidního třetího dílu ke kokotské čtyřce byl šokující, ale film měl stále aspon náznak příběhu a nějak se vyvíjel. To se ovšem stěží dá říct o posledním dílu, který kraluje v akčních sekvencích, které by byly retardované i na dnešní počítačové hry, do toho kouzelník Anderson přidává šroubované dialogy, které můžou rozbrečet nebo rozesmát zoufalstvím. Never more. Moc bych si přál, aby Anderson dostal přes prsty a v životě už na kameru nesáhnul. P.S.: Chytřejší dialogy a zajímavější scénář mají i pornovidea na brazzers.com lístek na film si může koupit jedině sebevrah nebo skalní, opravdu skalní fanoušek série.

• 8.9.2012  12:04

Silná symbolika, krásná animace a originální námět o existencionálních pravdách, které se, at si to připouštíme nebo ne, týkají nás všech...

• 7.9.2012  18:25

Knihou nezasažen, ale po filmu zatraceně spokojen :) Asi se zde nedá mluvit o nejlepším filmu, co velmi kreativní a inspirativní režisér Fritz Lang natočil, přesto obsahuje Ministerstvo strachu prakticky všechny charakteristické pilíře, které by měl kvalitní noir thriller obsahovat. Sympatického hrdinu jak vystřiženého z filmů Alfreda Hitchcocka, navíc Ray Milland byl dle mého názoru velmi dobrý herec silně připomínající Jamese Stewarta. Ačkoliv námět není nikterak novátorský, pečlivě budovaná atmosféra, hra s napětím a závěrečný twist s akční dohrou dělá s Ministerstva strachu velmi solidní noir detektivku, kterou by měl vidět každý fanoušek žánru.

• 31.8.2012  16:18

Přes průměrný námět se film vyklube do celkem dost slušného animáku, který utlumí typické žánrové pilíře (rodinné hodnoty, přátelství) a typizace hrdiny (šikanovaný slabý chlapec pro svoji jinakost...neviděli jsme to už někde?). První polovina je přesto neskutečně zábavná a prostě jiná, ale pak se probudí pár né úplně krvelačných zombií a vše jde do kopru. Pár posledních minut s čarodějnicí už situaci nezachrání. Děti budou spokojeni a rodiče se pobaví u pár cílených situací (pár znalých rodičů určitě pobaví scénka s "hokejem"), ale to je tak vše. Škoda, s originálním zněním by možná hodnocení bylo ještě o chlup pozitivnější. Takhle ušmoulaných 6,5/10.

• 31.8.2012  16:13
    Vinou lásky (2011)

Nejpřístupnější a nejvšestrannější Shion Sono. Motiv filmu je střídmější než v případě Suicide clubu nebo Studené ryby, ale budování atmosféry a postav jde Sonovi stále perfektně. Film k vínu na hezký zbytek večera to není, spíš destruktivní drama smíchané s pořádně naturalistickou kriminálkou. Ovšem ta typická žánrová koláž je tentokrát u Sona slabší než u předchozích snímků.

• 31.8.2012  16:08

Pecka! To, co fungovalo na jedničce je recyklováno do dvojky s přidanou dávkou dalších akčních megahvězd. West s dle mého názoru silným dozorem Stallona projekt ukočíroval a 103 minut mi uteklo v sále jako u málokterého filmu v poslední době. Kupodivu celkem fungují i momenty, kde se hraje na vážnější notu. Adkins přetavil potenciál do skvělého zápornáka, kterého budete nesnášet a nadsázka akčních veteránu září z každé hlášky a scény. Moc příjemná jednohubka na ukončení letní sezony. Po skvělých Avengers, zklamanému Prometheovi a rozporuplnému Rytíři konečně pořádný druhý zářez :)

• 29.8.2012  13:45
    Diktátor (2012)

Cohen si nebere servítky a královsky baví. Škoda, že se v závěru dostane do slepé uličky s romantickou linií...

• 29.8.2012  13:44
    Kikudžiro (1999)

Krásný film. Rozhodně se mi ze všech zhlédnutých filmů od Kitana líbil nejvíce. Přitom právě Kikudžiro se žánrově od filmů Takeshiho KItany liší nejvíce. Nenechte se zmást, na Yakuzu taky dojde ba pouze epizodicky. Kitanův rukopis je opět znatelný, pomalé, poetické plynutí děje a tentokrát zapojuje bizarní vedlejší postavy a zábavnou road movie, které je rozděleno do epizod. Kitano skvěle balancuje s dávkou humoru, vážnosti a ryzí krásy. Do toho návykovou hudbu a máme tu japonského Kolju za plný počet :) Doporučuji ke zhlédnutí!

• 28.8.2012  15:18
    Úlovek (TV seriál) (2009)

Klenot, na který jsem narazil čirou náhodou. Myslím si, že další důkaz o skvělé formě britské televize by měli vidět především fanoušci herce Toma Hardyho, protože pokud považují jeho výkony v Lawless nebo Warrior za vrcholné, pak po zhlédnutí čtyřdílného seriálu asi rychle změní názor. Rozhodně doporučuju ke zhlédnutí! Diamant bez jediného kazu. Atmosférická pecka s naprosto animální postavou v hlavní roli, ze které běhá mráz po zádech ;)

• 28.8.2012  15:09

Kafe a cigára trpí nevyvážeností jako téměř všechny povídkové filmy. Naprosto perfektní části (Hogana s Alfredem Molinou považuji za tu vůbec nejlepší v závěsu se skvělým Iggy Poppem a Billym Murraym) střídá nic neříkající filmařská onanie bez hlubší myšlenky.

• 28.8.2012  15:05
    Méďa (2012)

Očividně patřím k menšině, ale já se nebavil. Nechápu trend laciných fekálních vtípků, narážek na 11. září a marihuanu. Byl jsem zklamaný. Z traileru to vypadá na odvázanou zábavu, ale já se nemohl zbavit pocitu, že se ten rádoby divokej film přetvařuje. Po Paulovi už je to druhý počin, který staví na fantaskní mluvící bytosti. Jasně, bylo tam spousta odkazů a nostalgickejch momentek, ale pachut o nevyužitym potenciálu zůstává. Možná jsem jen moc velké prase a plyšák sjíždící se koksem a flitrtující s prostitukami mi ke štěstí nestačí. Ovšem creepy Ribisi je parádní!

• 28.8.2012  14:31
    The Guild (TV seriál) (2007)

Kdyby neexistovala poslední řada, asi bych hodnotil pěti hvězdami vzhledem k mé několikaleté mmorpg zkušenosti jsem byl k tématice seriálu náchylnější než divák, neposkvrněný mmorpg scénou. Chemie guildy funguje na jedničku, jen postava Felicii Day v poslední sérii skutečně povadne a nastoupí její "otravné" já.

• 28.8.2012  13:23
    Piraňa 3DD (2012)

Ouch. Tak tohle bolelo. Ajův remake jsem si užíval do sytosti, ale tohle je film, který nemá v kinodistribuci co dělat. Pochopil bych to jako céčkovou srandu na dvd spojené s alkoholem, ale v kině a ještě v naprosto sračkovém 3d je hřích. Ke zhlédnutí jen na vlastní nebezpečí.

• 28.8.2012  13:15

Tak v duelu Arriaga vs Inarritu z toho vychází nakonec lépe Arriaga. Jeho scénáristický um se nepopře a jeden z mých nejoblíbenějších scénáristů si svůj příběh dokázal ohlídat i na režisérské židli. Doufám, že další počiny bude Inarritu točit opět se scénářem od Arriagy, protože se v Biutiful jasně potvrdilo, že ačkoliv je výborný vypravěč, stavby příběhu není jeho silná stránka. Spálené životy jsou krásný film se silným obsazením, uvěřitelnými výkony a atmosférou, která se line všemi příběhy od již zminovaného scénáristy a debutujícího režiséra. Jedinou výtku bych měl asi k hudbě. Nemyslím si, že je tohle druh filmů ,do kterých by se měl dnes již megalomanský Hans Zimmer cpát :) Santaolla je podle mě lepší volba.

• 7.8.2012  14:40

Výtečná satira, kterou mě Kubrick nadchnul citem pro dobře načasovaný vtip a celkově jsou některé scény prostě k popukání. Herecká trojrole Petera Sellerse je fenomenální stejně jako herecký výkon George C. Scotta v roli šéfa Pentagonu.