Podivní (2010)

Což si takhle v jednom pohodovém, americkém městečku zahrát baseball? Mám rád horory s hutnou atmosférou, kde kvůli dění ani nepolknu, očekával jsem to i od The Crazies, ale převažuje zklamání. Většina napínavých momentů proběhne během první třetiny filmu a pak následuje jen zmatené putování hlavních hrdinů, jejichž osud mi byl vážně ukradený. Herecké výkony mi zážitek z filmu nekazily, jen škoda absence zapamatovatelných scén a lepšího konce.

Pohřben zaživa (2010)

Buried je kvalitní klaustrofobický thriller, na který jsem se řádně těšil měsíce dopředu. Ryan Reynolds si zde užívá své One-man show a podobně jako třeba Farrelovi v Telefonní budce to jde náramně. Mezi největší klady filmu patří právě zminované herectví R. Reynoldse a atmosféra. Ztísněnost, pocit bezmoci je využit na stoprocent. Bohužel se zaplněním celkové stopáže nápady je to občas trochu horší ( smysl akční scény s hadem mi naprosto unikl). Film má pár hluchých míst a scénář mi přišel lepší u Telefonní budky, která byla napínavější. Abych furt jen nekritizoval, musím pochválit závěr, který mě dostal. Myslím, že tomuto geniálnímu námětu by zkrácení stopáže určitě prospělo, ale co už. Doporučuji.

Poslední vymítání ďábla (2010)

Zklamání. Současný fenomén točit horory na obyčejnou ruční kameru za účelem získání co možná největší reálnosti je sice obdivuhodný, ale cítím se tím už být trochu přesycený a The Last Exorcism to odnáší nejvíce. Původně jsem byl dost zvědavý, jak bude tento styl fungovat ve vymítačském subžánru a mohu říct, že zrovna zde mi to vadilo nejvíce. Atmosféru to až na jednu noční scénu vůbec nenazovalo a do poloviny filmu se prakticky nic neděje. A divně otevřený závěr vše jen podtrhnul. Někdo se snažil o závěrečný efekt v Záhadě BlairWitch? Opět to nefungovalo tak, jak asi tvůrci zamýšleli... Opravdu hořké zklamání.

Predátoři (2010)

Pro mě osobně veliké zklamání. Oba dva předchozí díly o maskovaných ufonech mám moc rád a ve skrytu duše jsem doufal, že tohle bude aspon z polovina taková jízda, ale není. Adrien Brody, s tváří intelektuála mi do role sebejistého likvidátora Predátorů vůbec nesedl. Nejlepší herecký výkon předvedl Laurence Fishbourne a je škoda, že Danny Trejo nedostal více prostoru. Nejedná se o film, který by se hrdě postavil vedle svých dvou starších bratříčků, nýbrž je dost možné, že si Nimrod Antál založí vlastní rodinku, protože si zmateným koncem dobře našlápl na další pokračování. I tak se stále jedná o zábavu v rámci mezích, ikdyž akce by zde přeci jen mohlo být více. 2,5 / 5

Prokletý ostrov (2010)

Promyšlený psychologický thriller, který vás zarazí do židle až do konce filmu. Neskutečně hutná, depresivní atmosféra. Začátek podpořený retro hudbou je neskutečně mrazivý a průbězné Teddyho flashbacky z války + prostě úžasná hudba Maxe Richtera ( včele s Nature of Daylight) na celkové atmosféře jen přidávají. Závěr, který vyvolává neskutečnou dávku emocí je také úžasný ( scéna u jezírka). Přiznám se, že mě pan Scorsese celou dobu parádně tahal za nos, furt jsem naivně doufal, že to opět úžasný B. Kingsley na Teddyho jen hraje! :) Herecké výkony byly úžasné a to především DiCaprio, Kingsley a pozadu nezaostával vůbec ani Ruffalo. Konec mi slabě připomínal Identitu od Mangolda, ale to mi nebrání na udělení plného hodnocení! 5/5

Red (2010)

Musím říct, že letos těch akčních týmovek bylo skutečně dost. A-team těžil z dobře seskládaného týmu hrdinů a humoru, ale v Red funguje chemie hlavní bandy postarších zabijáků skutečně na jedničku s hvězdičkou. Bruce Willis hraje, Malkovich nechá vzpomenout na jeho roli v Po Přečtení spalte a H. Mirren je za kulometem skutečně šarmantní. Freeman zahrál spíš svůj standart, ale vzhledem k prostoru, který obdržel, potěšil. I přes obyčejný příběh, který jsme měli možnost vidět už x-krát, jsem se bavil výborně.

Restaurátor (2010)

Velmi slušné izraelské drama, které stojí především na minimalistickém herectví herce Gabaie. Všechny postavy fungují dobře, příběh zasazený do staré části Tel Avivu má zvláštní až melancholickou atmosféru. Jen jsem postrádal hlubší vykreslení postavy nádeníka Antona. To, že soupeřil s Fidelmanovým synem o jeho manželku, mi bylo jasné, ale zajímala mě spíš jeho minulost, proč prchal před zámožnou rodinou atd. [MFF KV 2011]

Sherlock (2010) (seriál)

Televizní událost roku. Guy Ritchie ve své verzi spoléhal především na nesmírné charizma Roberta Downeyho Jr. a mně upřímně nový Sherlock Holmes – hezoun, vymetač barů a rváč vůbec nesedl. BBC mi představu o Sherlockovi vrátili, a aby toho nebylo málo, posunuli ji do současnosti. Benedict Cumberbatch hraje Sherlocka perfektně. Je chladný, arogantní a jeho nadprůměrná inteligence je zřetelná z každého dialogu. Martin Freeman (známý především z dalších kvalitních britských seriálů jako Kancl nebo Black Books) funguje skvěle jako spojka mezi nepřístupným Sherlockem a jeho okolím. A nesmím zapomenout pochválit výtečný scénář. Pilot – 100% Napínavá zápletka zpestřena skvělými vtípky (policista Anderson FTW). 2. díl – 85% Z celé první řady nejslabší, přesto se stále o nadprůměr. 3. díl – 90% V tomto dílu diváka tvůrci opravdu nešetří. Divák musí bedlivě sledovat několik případů, které v průběhu dílu ztrácejí a nabírají na zajímavosti. Od bitky v planetáriu začně děj pěkně gradovat (během ověřování obrazu jsem byl napnutý jak struna) a závěr u bazénu je sice trochu rozporuplný, ale vzhledem k tomu, že už je ohlášena další série, nemusíme mít žádné obavy. Jen doufám, že další díly neztratí na zajímavosti a kvalitě.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Čtvrtý a nejspíš poslední díl Shreka je stejně jako třetí úplně zbytečný, který nemusel vůbec vzniknout. Narozdíl od třetího se nejedná o filmový trapas, ale průměrnou podívanou, která čerpá humor z prvních dvou dílů a neurazí.

Sociální síť (2010)

The Social Network je rozhodně obsahem atraktivnější pro majitele facebooků, přesto se Fincher vzniku současného fenoménu věnuje jen v první třetině filmu a zbytek je drama o příběhu jeho stvořitele. Celý příběh je vyprávěn retrospektivně během probíhajícího, právního řízení. Jeden z hlavních kladů filmu je rozhodně scénář, který zatím považuji za nejkvalitnější letošního roku ( zhlédnuto 6.11.10). Herecké výkony jsou dobré, ale na faktu, že nemůžu Eisenbergera vystát, se nic nezměnilo. Nejvíce mě překvapil Andrew Garfield, který si od naivního klučíka v Imagináriu Dr. Parnassuse celkem polepšil ( nejen finančně). Uvidíme, co v Let me go. Hudba mi přišla až na skladbu Intriguing Possibilities nevýrazná. Fincher je kvalitní režisér a ještě nešlápl vedle, přesto moji osobní topku ( Sedm, Benjamina Buttona a Klub Rváčů) Social Network neohrozil. http://www.youtube.com/watch?v=2vvs4__2XRI