Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Po traileru jsem to čekal mnohem horší. Nakonec je z toho jen sterilní, koukatelná popcornovka. History geekové spadnou z židle a děti se budou krčit před lacinýma 3d lekačkama. Ostatní se budou solidně bavit tuctovými postavami a Abem, který svojí sekerou rozseká hned několik tuctů nemrtvých. Popravdě jsem si všiml účasti WETA digitals až v titulkách. Souboj s Jackem Bartisem během stáda koní je ovšem perfektní. P.S.: Nevýrazný Benjamin Walker na mě působí jako budoucí Liam Neeson:)

Absolvent (1967)

Vážně nádherný film. Právě mladá dravost, láska a Hoffmanův herecký výkon posouvají Absolventa mezi nejlepší romantické komedie všech dob. A hudba Simona a Garfunkela je božská.

Alois Nebel (2011)

Na české poměry velmi atmosférický snímek, sympatický důraz na detail a flashbacky rýsují hlavní postavu a vše sedí jak má, problém nastává ve chvíli, kdy si trochu bystřejší divák spojí indície z prvního flashbacku a lehce prokoukne naprosto přímočarý děj, který je navíc vyprávěn dost nešikovně. Slavná rotoskopie, kolem které bylo v posledních měsících napsáno celkem dost, mě osobně moc neuchvátila. Nerad bych zbytečně hanil složitou práci animátorů, ale některé obličeje (především Karel Roden) mi nepřišly moc vyvedené. Alois Nebel mohl být revoluční film formou i obsahem, ale zůstane u přehypovaného snímku, který bohužel selhal v realizaci.

Amazing Spider-Man (2012)

Zbytečných 137 minut. Zbytečný film, který vznikl jen z jednoho důvodu. Podojit Spidermana ve 3d formátu dokud je to ještě pořád trochu v kurzu. A to nemluvím o tom, že ty dva nebo tři záběry first-person kamerou vypadají daleko lépe v traileru než v reálu...Webb má točit romantické filmy. Romantická linka mezi Garfieldem a Stone je perfektní (ikdyž scénář má také znatelné díry), ale akce je podprůměrná, film postrádá jakékoliv "epické" momenty a hlavní záporák je slabý. Snad další díl nebude režirovat Webb, má na lepší projekty. Popravdě by mě zajímalo v čem se utopil monstrózní rozpočet, že by ve scéně s odvážnými jeřábníky? Reklama na pravé chlapy rozhodně zabrala! Hned jsem s nimi chtěl jít na jedno!

Americká krása (1999)

Kevin Spacey v tomto snímku o životním stereotypu a snaze žít herecky kraluje, Chris Cooper jako vysloužilý, homosexuální voják hraje také na jedničku. Vše okoření Mendes svojí režií a máme tu naprostý skvost. P.S.: Scéna s poletujícím sáčkem je nezapomenutelná.

Andělský podíl (2012)

Sympatická podívaná. Lehká sociálně kritická pohádka, která se prvních třicet minut tváří jako vážně drama, ale zklouzne k vtipné komedii prošpikované láskou k whisky. K mému velkému údivu je spousta hlášek a gagů silně prvoplánovaných a nikoliv silně "britsky" důvtipných, ale to nic nemění na tom, že se během filmu budete náramně bavit :)

Annie Hallová (1977)

Inteligentní humor a invenční narativ. Kult.

Arizona Dream (1993)

První Kusturica, ale dle zdejších hodnocení mám pocit, že jsem koukal na naprosto jiný film. Hudební spolupráce Bregoviče s Poppem je hypnotizující a Depp a Dunawayová výteční, ale víc se mi po první projekci z Arizona Dream nevybaví. Snad tomu dám ještě šanci v lepším rozpoložení.

A-Team: Poslední mise (2010)

Vtipné, akční,svěží a hlavně vtipné! Pokud jste schopni zkrátka vypnout a na scény jako např. "letící tank" koukat s nadhledem, budete se bavit. Výborný "popcornák", který v kinech chyběl.

Atlas mraků (2012)

Komplexnost. Dokonalá celistvost. To byla první věc, která se mi ve spojitosti s Atlasem mraků vybavila hned po východu z kina. Když jsem v létě viděl 5-minutový trailer, byl jsem plný očekávání, ale zároven jsem se bál, že se film jako celek tvůrcům rozsype pod rukama. Ukočírovat šest příběhových linií není bezesporu žádná sranda. Ovšem triu Wachovski Tykwer se to podařilo, za což mají můj velký obdiv. Filmu by se dala vytknout věc, která platí prakticky u všech povídkových filmů, a to nevyváženost jednotlivých povídek – zde dějových rovin. Citlivá Tykwerova queer romance v kontrastu s až naivně pohádkovou sekvencí z post apokalyptické budoucnosti s Hanksem, který šílí ze svého pokřiveného svědomí napříč staletími. Nadruhou stranu mě asi nejvíce zaujal příběh s korejskou herečkou/fotografkou Du-na Bae, které v leckterém divákovi určitá dá vzpomenout na sci-fi klasiky Isaaca Asimova nebo zfilmovaný kousek Já robot. Trochu jsem se také obával složitosti a nepřístupnosti filmu širším masám, ale jsem toho názoru, že to musí pochopit (aspon v základech) snad každý divák, který bude po dobu 172 minut sledovat plátno. Druhá možná třetí projekce je u Atlasku mraků ovšem podmínkou. Během druhé projekce se více zaměřím na drobné detaily a propojenost postav napříč časovými sekvencemi. Doufám, že se ve svém plném hodnocení jen utvrdím. P.S.: Pokud bych měl porovnat příběhy natočené Tykwerem a Wachovskymi, asi u mě vyhrál Tykwer, ale to je jen moje mírná averze vůči science fiction. Film rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. Přeci jen se jedná o jeden z nejzajímavějších počinů roku!