Duna: Část druhá (2024)

Denis se tímto filmem stává nesmrtelným. Děkuji KVIFF za to, že ho před 13 lety přivezli do ČR a já tak mohl tohoto týpka sledovat už od jeho prvotin, kde ukázal nesmírný talent a právě letos doručil něco, co zůstane v dějinách kinematografie zapsáno mezi ikony. Nemám slov, Nolan tu má konkurenci těžkýho kalibru. Čekám a doufám, že pokud má být vše dokončeno jako trilogie, tak to jaké ohlasy všude jsou a jaký úspěch sklidí, donutí Denise posunout trojku ve svých prioritách mezi ty největší, ať se završení dočkáme v přijatelném časovém odstupu. Když zůstane "jen" u dvojky, jsem s tím 100% OK, ale čekám že studio a tržby budou tlačit co to půjde. Tohle je totiž střela jako prase!

Oppenheimer (2023)

Oppenheimer je opět velkolepý Nolan. Pořád zadupe do sedačky a zůstanu na konci v úžasu. Jen už u něj začínám mít obavy o překombinování vyprávění. Už i Tenet mi přišel hůře uchopitelný a vstřebatelný, tam to ale v rámci žánru šlo více pochopit. Tento historický opus navíc se svojí délkou bych uvítal přeci jen trochu víc v lineárnější struktuře. Trochu se mi potom rozplývá emocionální prožitek a přenos na mě už není takový. Docela mi dělalo problémy zachytit kvantum postav a přiřazovat si jména k postavám. Často se někdo zmiňuje, o někom mluví. Tak jak si dopředu nechci a nehledám moc informací o filmech, tak tady by možná nebylo na škodu si nejdřív projít postavy a herce a mít trochu přehled. Nolanův trojlístek: Prestige, Inception a Interstellar zatím nedostižný.

Duna (2021)

Co mi třeba chybí u Avatarů, když už mám srovnání s právě zhlédnutou dvojkou, tak tím Duna naprosto oslňuje. Skvělá výstavba příběhu, která postupně rozkrývá motivy a charaktery, buduje svět a pravidla, herci hrají dialogy, které nejsou pouhým pojítkem vizuálních orgií. První díl funguje skvěle jako intro a otevírá nekonečné možnosti, kam tento svět posouvat. Jediný s čím jsem měl možná trochu problém je překvapivě hudba. Nějak jsem si už nedokázal užít ani její gradaci v některé momenty, protože jí je za mě už až moc.

Barbie (2023)

Dobrá šaráda která, ač tomu moc nikdo dopředu nevěřil, celkem solidně funguje. Že bych ale viděl něco oslnivého, co by vybočilo z ranku letní srandy s nižší úrovní humoru, to se říct nedá. V pohodě, ale celkem mě udivují nadprůměrná (červená) čísla. Nečekal jsem takto hromadně smířlivé přijetí. 60%

Avatar: The Way of Water (2022)

Úchvatná podívaná, která by mohla být geniálním filmovým zážitkem. Takto bohužel není, protože naráží na to samé co jednička. Příběhová kostra s tou nejjednodušší šablonou je až trestuhodná. Věnovat tomu tolik let a nevystavět kolem celého spektáklu něco víc, než pouhé útočení na city přes padoušské ničení přírody a touhu po pomstě. Vložit do toho jiný rozměr, aby to nepůsobilo takto černobíle a zjednodušeně jak animák pro děti... Takto se tluče geniální audiovizuál s naprosto průměrným až podprůměrným příběhem (scénářem, zápletkou). Ano, může to stačit třeba na naplněná kina, ale nedotáhnout ten krůček k dokonalosti je až hanebný. 75%

Zatmění (2023)

Sympatická žánrová jednohubka vědoma si svých možností s adekvátní délkou. Kubík po originálním, v českém rybníčku neobvyklým, pojetím pohádky ukazuje, že zvládá i čistě komorní konverzačku, která byť nepřekypuje se zápletkou kdoví jakou novotou, tak je nadprůměrně dobře napsaná, skvěle vygradovaná, opřená opět o výbornou hudbu a i herecky super poskládaná. Jako už kolikrát když se občas objeví někdo kdo jde s kůží na trh a zkusí něco jiného než čistě komedii, tak má můj respekt. Přál bych filmu v kinech úspěch, protože potřebujeme, aby byla motivace tvůrců dál zkoušet trochu vybočit. 80%

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

MASTERPIECE! - neřeším herní předlohu, ani potencionální plnění kvót pro menšiny. Tohle je prostě malý film s velkým srdcem uprostřed seriálu.

Agent (2022) (pořad)

TOP! - tahle reality show od Netflixu má vše. Drama, napětí, testuje soutěžících skills jak fyzicky, tak jejich myšlení. Zároveň je potřeba hodně takticky uvažovat, třeba i intrikařit. Mám nakoukáno myslím si celkem dost z reality shows, tohle je ale živá voda. Některé prvky mi připomínají Boyard či Amazing Race (soutěže), faktor vyřazování a taktizování Survivor a cílení na agenta karetní hru Bang! Luxusní kombinace. Doufám v úspěch a spoustu skvělých sérií.

Predátor: Kořist (2022)

Vau, víc než dobré vzkříšení a oprášení již zašlého Predátora. Mě tedy nikdy úplně nenadchnul ani originál, ale tohle pojetí, dobové zasazení, mě chytlo. Krásná příroda, výborná hudba, napětí a hlavní hrdinka, která bojuje jak Lara Croft se sekerou s níž čaruje jak Thor s kladivem. 80%

K zemi hleď! (2021)

Geniální dárek k Vánocům od Netflixu přímo na štědrý den. Totální zrcadlo společnosti na zdejší planetě. Bojím se, že i po povinném zhlédnutí každého člověka a nahlédnutí do tohoto zrcadla, by v případě reálné události ani toto zrcadlo nic nezměnilo, což je na tom všem strašně děsivý. Film totálně prezentuje jednu z mých dvou představ vize o blízké (vzdálené) budoucnosti. Buďto dokážeme využít znalosti a technologie ke kolonizaci (Interstellar) nebo skončíme přesně takto, kde slovo influencer (+money) má největší hodnotu a je nadřazen jakémukoliv racionálnímu rozhodnutí. V dnešním pohledu na svět je toto bohužel reálnější scénář. Filmu nemám téměř co vytknout. McKay se pořád zlepšuje a má osobitý rukopis, což je vždy cenný. 90%