demented

okres Ružomberok
Unfortunately Undead

• 17.6.2010  00:39
    Proroctví (2009)

Je smutné pozorovať, kam sa Alex Proyas vo svojej kariére až dopracoval. A vyhliadky na budúcnosť nie sú nijak ružové. Vôbec by som sa nečudoval, keby jeho ďalším projektom bolo pokračovanie Hubbardovho eposu Bojisko Zem (ostatne, tento vývoj by bol viac než logický ;)) Čo Knowing charakterizuje? Chabá a predvídateľná zápletka a slušný WTF na záver. V pamäti utkvie maximálne tak letecké nešťastie (aj keď silne zaváňajúce CGI, napriek tomu veľmi pôsobivé), momentka v metre a niekoľko-sekundový záverečný klimax. A to je na takmer dvojhodinový film strašne málo.

• 3.6.2010  18:46
    Nová dcera (2009)

Typická Costnerovská blitka typu White Noise (áno, viem že tam nehral :)) alebo Na krídlach vážky. Neurazí, nenadchne a za dva dni si na to človek ani nespomenie.

• 13.4.2010  00:02
    Wasting Away (2007)

Príjemná a láskavá komédia o tom, že aj zombie sú len "ľudia", ktorí túžia po kúsku pokoja a svojej zemi zasľúbenej. Wasting away disponuje celkom originálnym nápadom spočívajúcim v tom, že partička mladých sa po transformácií cíti síce trošku divne, ale inak sa ich vnímanie sveta a hlavne samých seba až tak nezmenilo. Len všetci ostatní ľudia sa v ich očiach chovajú ako motorové myši a z im neznámeho dôvodu pred nimi buď utekajú alebo na nich agresívne útočia. Výnimku tvoria ľudia podgurážení, s ktorými sa dokonca dá aj normálne pokecať. Čoskoro však začne v našich hrdinoch hlodať podozrenie - veď posúďte sami - je normálne, aby človek nezomrel ani po početných strelných ranách a s dierou v bruchu o veľkosti rugbyovej lopty? A čo končatiny oddelené od tela, ktoré sa stále pohybujú? A čo tá náhla chuť na surové mäso? Tu rozhodne nie je niečo s kostolným poriadkom. Čo s nimi asi tak môže byť? Žeby požili sérum super vojaka? :) Keby všetky indie filmy vyzerali aspoň takto, svet by bol oveľa krajším miestom :)

• 2.4.2010  23:52

Úvod naznačuje, že sa budú diať veci a že nás čaká poriadna pecka. Ale s postupujúcou minutážou je to stále horšie a horšie a úplný záver spadá skôr do kategórie "zlý vtip". Námet vskutku roztomilý, úvodné predstavenie hlavných aktérov taktiež, ale akonáhle je nám umožnené zoznámiť sa s nimi bližšie...čo dodať, bolo mi do plaču. Ving Rhames zmietaný žiaľom za svojou manželkou, Kelly Hu trpiaca výčitkami svedomia (čo je trochu na pováženie s ohľadom na jej profesiu) a snažiaca sa uľaviť si ochranou kňaza ochlastu, ktorý sa do turnaja priplietol nedopatrením. Škoda, že všetky zaujímavé postavy skapú zhruba v polke (výnimkou je snáď len parkourista Sebastian Foucan). Za veľký podraz považujem tiež zredukovanie drvivej väčšiny účastníkov súťaže počas cca dvojminútovej posúvačky deja (zhruba z 20 na 5?). Našťastie sa nám tu ale vyskytuje pár zapamätania hodných akčných scén (Hu vs. Adkins a v podstate všetko, kde sa objaví Foucan) a Mann sa neštíti ani takých chuťoviek ako vybuchujúce hlavy, ktoré aspoň čiastočne zmierňujú nudu spôsobenú sledovaním balastu, tvoriaceho spojovník medzi akciou a ktorí by tí tolerantnejší boli ochotní nazvať dejom.

• 2.4.2010  12:50

Sympatické je, že Winans predvádza svoje finesy už od prvých minút filmu. Už menej sympatický je ale vcelku nudný dej snímku o spiknutí, sledovaný očami kameramana jednej televíznej stanice a naviac obohatený o dosť neohrabanú tematiku cestovania časom.

• 20.3.2010  22:23

Romero natočil vo svojom požehnanom veku veľmi zábavný, svižný a vtipný film. A to sa cení (zvlášť keď si uvedomíme, v akom žánri sa pohybujeme). Po Diary opäť vykročenie správnym smerom. Som zvedavý, koľko pokračovaní zombie ságy sa ešte dočkáme a v ktorom zombíci konečne ovládnu svet ako morálne a intelektuálne nadradená rasa :)

• 16.2.2010  00:24

Celkom slušné osadenstvo, film odsýpa svižne (aj keď ku koncu tempo poľavuje), nechýba tu humor a na rozdiel od Zlatého kompasu alebo Narnie nie je orientácia na adolescentné publikum až taká do oči bijúca. S postupujúcou stopážou však začína byť čoraz zrejmejšie, že niekto nám tu predkladá len akýsi výcuc z oveľa epickejšieho sveta, všetko začína byť strašne unáhlené a záverečný súboj dobro vs. zlo ako aj celkové zakončenie (bolo mi jasné, kam to smeruje a ako to skončí, ale aj tak to nasralo) je vyložene na smiech.

• 11.2.2010  10:57

Nie je to síce taká treskúca sranda ako tie najväčšie pecky od Tromy, ale pobavilo. Ako ne-milovník noirových detektívok som si homosexuálneho detektíva a v podstate celý Vraždiaci kondom neskutočne užíval :)

• 4.2.2010  22:33
    Bílá smrt (2009)

Z priemeru nevybočujúca detektívka odohrávajúca sa vo veľmi atraktívnom prostredí. Hra na mačku a myš v snehovej búrke pri -65 stupňoch má tiež niečo do seba. Veľmi príjemný filmík.

• 31.1.2010  15:59
    Triangle (2009)

Nevadí mi, keď si niekto "požičia" nosné nápady z iných filmov, pokiaľ ich vie podať zaujímavo. Našťastie Christopher Smith nie je žiadny fušer, o čom nás už stihol dvakrát presvedčiť. Bohužiaľ mu ale pár krát ušli súvislosti, miestami to škrípe a taktiež nechápem, prečo hlavná hrdinka trpela utkvelou predstavou, že aby to všetko ukončila, musí každého odkráglovať. V tomto smere bolo Timecrimes prepracovanejšie.

• 20.1.2010  11:30
    Uzumaki (2000)

Mdlá adaptácia výbornej mangy, ktorá zachytáva len fragmenty skutočného šialenstva, ktoré postihlo mestečko Kurozu a navyše skončí v cca polke, t.j. predtým než vypukne to skutočné inferno.

• 16.1.2010  22:52

Spojenie Highladner a anime rozhodne nie je na zahodenie, ale moje očakávania boli bohužiaľ vyššie.

• 2.12.2009  22:05
    Tormented (2009)

Zadosťučinenie pre všetky obete šikany :) Svojim spôsobom celkom originálny slasher, ktorý ale uviazol kdesi uprostred cesty.

• 21.11.2009  12:37
    Drive Thru (2007)

Taká rocková parafráza na Nočnú moru z Elm Street. Máme tu diabolské klauna, čoby maskota jedného fast food reťazca, ktorý sa mstí za spáchanú krivdu na deťoch svojich trýzniteľov. Hoci nosí stále masku, jeho origin a krátky letmý náhľad toho, čo sa skrýva pod ňou, dáva tušiť, že je na tom podobne ako Freddy Krueger. On je to dokonca aj rovnaký srandista a cez mikrofón cedí podobné suché hlášky (aby ale nedošlo k nedorozumeniu, na Freddyho nemá ani náhodou). Styčných bodov by sa teda našlo neúrekom. Bohužiaľ dvojica režisérov už ale nedokázala navodiť atmosféru podobnú tej u Nočnej mory. Hoci ten death metalový podmaz oblažujúci naše ušká zakaždým, keď sa na scéna zjavil Horny the Clown, bol celkom fajn :) Vyložený prúser to nie je, ale na vetvy som z toho tiež nebol.

• 20.10.2009  20:23

Bez mučenia sa priznávam, že moje hodnotenie je silne ovplyvnené (aj keď silne nevyužitým) tretím rozmerom. Ono je dosť ťažké nadviazať na tak nosný nápad a snažiť sa ho ďalej nejako konštruktívne rozvinúť. Pokusy by tu síce boli, ale všetky do jedného sú neskutočne kŕčovité a trápne. A tak aj Final Destination numero quatro je opäť len omieľaním toho istého (do zblbnutia). Človeka tak zaujmú len rafinované (ako ktoré),oku lahodiace úmrtia. V tomto smere sa Ellis pochlapil a s prehľadom prevalcoval Wongovu trojku, aj keď sebou nastavenú latku kvality bohužiaľ neprekročil (obzvlášť vydarená je scénka v kaderníctve alebo v autoumývarke, ktorá je ale utnutá v tom najlepšom).

• 20.9.2009  14:22

A to som si myslel, že dvojka bola úlet :) Duane a Belial sú späť rovnako ako aj celé panoptikum babky Ruth. Navyše nebudeme ukrátený ani o jej jedenásťrukého synčeka, či plodov lásky Beliala a jeho vyvolenej, na ktoré je jeden košík naozaj málo.

• 18.9.2009  23:57

Dej filmu úzko nadväzuje na udalosti predchádzajúceho dielu. Duane s jeho brat sú zoškrabaní z chodníka a prevezení na jednotku intenzívnej starostlivosti. Len čo zrúdička príde k sebe, prevezme kontrolu nad Duanom a obaja z nemocnice újdu. Následne sa dostávajú do starostlivosti excentrickej stareny, ktorá po pôrode synčeka s jedenástimi rukami, zasvätila svoj život starostlivosti o podobne postihnutých jedincov. Investigatívna a veľmi ambiciózna novinárka sa však odmieta zmieriť so záhadným Duanovým zmiznutím a rozhodne sa ho vypátrať. Toť vsjo. Srdcervúci príbeh dvoch bratov sa transformoval do čistokrvnej crazy komédie obzvláštnenej nejako tou vraždou, ktorú má na svedomí výhradne Duanov brácho, hoci po pľace sa potuluje nemalé množstvo vskutku rozkošných vrtochov prírody. Dej je vo svojej podstate redší než stolica po pivnej diete, ale na rozohratie tejto malej partičky postačuje. Herci do jedného prehrávajú jedna radosť, ale vzhľadom na to, že film úplne rezignoval na hororovú stránku veci, to tak veľmi nebolí ;)

• 2.8.2009  10:13
    Lovci lidí (2008)

Švédsky masaker motorovou pílou bez motorovej píly ;) Z originality tento film nemôže obviňovať nikto. Začiatok je viac menej totožný, dokonca sa to odohráva v roku 1974. Len tí burani sú degradovaní na anonymné vraždiace mašiny s fetišom na nože a brokovnice :) Filmu to odsýpa celkom slušne, no napriek krátkej stopáži som sa viac krát pristihol ako pozerám na hodinky. Večné behanie po lese je dosť nezáživné, síce občas okorenené nejakou tou brutalitou, ale v konečnom dôsledku nudí. Absencia nejakej tej zapamätania hodnej scény, ktorá by ma donútila pozrieť si tento snímok ešte raz, tiež zamrzí.

• 1.8.2009  15:32
    Blood Rage (1987)

Dvaja bráchovia Todd a Terry - dvojičky sa v tichosti vykradnú z auta v autkokine, zatiaľčo sa to ich matka chystá rozdať s jej priateľom na prednom sedadle. Koho by bavilo pozorovať vlastnú matku, že? :) Preto si vyhliadnu mladší a atraktívnejší párik o pár áut ďalej. Keď však mládenec zazrie nechcených divákov, Todd schytí sekeru a rozmašíruje mu ňou hlavu. Nahá dievčina s krikom utečie a zburcuje ostatných návštevníkov autokina, ktorý sa začnú pomaly zbiehať na miesto činu. Našťastie je Todd veľmi pohotový a vynaliezavý a sekeru strčí do rúk neveriacky pozerajúceho a šokovaného Terryho a začne každému pohotovo rozprávať, čo sa v skutočnosti "stalo". O desať rokov neskôr sa Terry, toho času zavretý v ústave, pomaly začína dostávať z katatonického stavu a všetkých presviedčať, kto je vrah. Márna lásky snaha. Preto z ústavu ujde. Keď sa to dozvie Todd, sranda môže opäť začať...

• 1.2.2009  14:45

Až na to, že to nie je horor, je to celkom fajn. Komédia Tromáckeho razenia, zbavená akýchkoľvek nechutností, spestrená muzikálovými vsuvkami a okorenená fetišistami všetkých možných druhov :) (najviac ma dostal chlapík zabalený v koberci, ktorý celú noc ležal v klube na zemi a nechával po sebe šliapať :)) Dej sa točí okolo jedného fetiš klubu, ktorý pravidelne usporadúva rôzne tématické noci a leží v žalúdku miestnych poriadkumilovných občanov, vrátane starostovej matky, ktorá má enormný záujem na ukončení jeho činnosti. Navyše pravidelní návštevníci začínajú za záhadných okolností miznúť...

• 21.1.2009  21:54

Zatiaľ čo jednotka bola pri trochu dobrej vôle prinajmenšom uveriteľná, Dead Ahead je maximálne pritiahnutá za vlasy - či už je to naozaj divné chovanie hlavných hrdinov alebo teleportácia truckera (ku koncu sa pre zmenu už teleportujú všetci :) ) plus úplný záver si tvorcovia tiež mohli odpustiť. Na prvý diel sa nechytá, ale stále je to slušná zábava.

• 2.1.2009  14:15

Nekontrolovateľnými záchvatmi zúrivosti trpiaci inštalatér Jack Brooks má jednu chybu - nemá ani za mak charizmy. Je to len taký bezvýrazný trtko, skôr debil než sympaťák - ktorý celý film neutiahne, ani keby sa poskladal. Našťastie je tu ale Robert Englund, ktorého grgajúci, grcajúci a stále sa niečim napchávajúci, nejakým démonom posadnutý učiteľ chémie je na zožratie. Film sa tvári dosť vážne, skôr by mu pristalo humornejšie položenie typu Evi dead 2. Masky sú podarené a filmu hanbu rozhodne nerobia, ale celkový potenciál je silne nevyužitý. Teším sa na reparát v podobe dvojky, ktorá na seba určite nenechá dlho čakať :)

• 23.11.2008  13:10

Beriem to tak, že Hiltzik sa snažil čo najviac priblížiť svojmu o 25 rokov staršiemu filmu a z tohto hľadiska remake, resp. pokračovanie nedopadlo až tak zle. Nespomínam si, že by akýkoľvek film z poslednej doby pôsobil tak neskutočne retro. O tom, že ho Hitzlik nenatočil ihneď po Sleepaway campe a nezamkol do trezoru (aby nám ho naservíroval po 25 rokoch :)) ma presvedčili len znovuobsadení herci (Angela, jej bratranec, Vinnie, šéfkuchár Isaac Hayes a čo ja viem kto ešte), ktorých pochopiteľne ohlodal zub času. A miestami som mal pocit, že réžia je spackaná zámerne (ale len miestami ;) ). Čo sa týka deja - z toho som si odniesol len jedno a to že americká mládež do jedného sú neskutoční bastardi (čo už ale všetci dávno vieme, že?). Tak drsné šikanovanie som vo filme hádam ešte nevidel, čo je myslím príjemná zmena po všetkých tých romantických komédiach a príjemná je aj tá zmena stereotypu (šikanovaný, mierne retardovaný chlapec si to nielenže zaslúži, ale práve naopak je to najväčšie hovado zo všetkých). No a Angela? Myslím, že každému musí byť jasné pod maskou koho sa skrýva v okamihu, keď sa prvý krát objaví na scéne (čo je hneď v prvých minútach filmu - ale to je v poriadku, aj v pôvodnom filme bol vrah jasný takmer okamžite :) ). Jediné, čo ma mrzí, je záver (a teraz nemyslím záverečnú scénu "Three Weeks earlier..."), ale záber na maniakálne sa rehotajúcu Angelu, resp. jej ksicht ? No nebol by efektnejší záber na nahú mužskú postavu s Angelinou hlavou? Potom by to bolo naozaj dokonalé :)

• 16.11.2008  12:31
    30 Days of Night: Blood Trails (TV seriál) (2007)

Pôvdný sedemdielny seriál (každý diel má niečo vyše troch minút), ktorý bežal na internete vrámci reklamnej kampane k filmu 30 days of night. A prekvapivo celkom dobrý ;)

• 9.11.2008  14:56
    Rallye smrti (2008)

Závody sú krásne brutálne a vyčačkané (extázaaa :)) - skrátka radosť pozerať. Bohužiaľ všetko ostatné značne pokulháva. Niekedy sa snáď dočkáme toho, že Anderson sa konečne uvedomí - vykašle sa na všetko ostantné (dej a spol.) a bude sa sústrdiť len na to hlavné, kvôli čomu aj tak všetci na tento film šli do kina (v tomto prípade by jeden sto minútový závod bez zbytočných kecov a všadepŕítomnej vaty dopadol určite lepšie).

• 4.10.2008  16:41

Swamp Thinga vytrhol Cravenovi z rúk osvedčený trasher Jim Wynorski a natočil o mnoho trashovitejšie a aj zábavnejšie béčko, ktoré sa na nič nehrá a svojho predchodcu zadupáva do zeme.

• 10.8.2008  15:55

Mňam. Spočiatku som k filmu pristupoval mierne skepticky (predsa len jednotka nebol žiadny skvost a horory zahrávajúce sa s tématikou reality šou tiež väčšiou stoja za...). Po nudnej a blbej polhodinke našťastie tvorcovia zahodili predchádzajúci dej za hlavu a začali to mastiť hlava nehlava :) Priznám sa, že mierou brutality som bol veľmi príjemne prekvapený, dokonca v takej miere, že som bol schopný prekúsnuť aj "zábavné" kreácie hlavných protagonistov (nemyslím zmutovanú kanibaliu rodinku). No a posledný predtitulkovský záber ma dostal do kolien a včaril mi na tvári pobavený úškľabok :) Teším sa na trojku ;)

• 5.8.2008  19:02

Raz by som chcel stretnúť človeka, ktorý niečo takéto nielenže dokáže napísať (písať dokáže kdejaký kretén), ale kto si tie svoje kraviny dokáže aj predať :) resp. odvážlivca, ktorý niečo takéto dokáže natočiť (chlapci z Universalu zrejme tej odvahy majú na rozdávanie). Odmysliac si neskutočne debilný dej, klišé a spôsob degradácie vysokého školstva vo všetkým možných smeroch :), je to celkom pozerateľné a miestami aj vtipné :)

• 11.6.2008  18:56

Epizódka s Beatles nemá chybu :)

• 7.6.2008  13:49
    Gambler (2008)

Príjemný filmík na nudné sobotné popoludnie. Nič viac.